Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Błąd przy instalacji Sparky

Zaczęty przez pixel70, Marzec 18, 2018, 10:28:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pixel70

Przy instalacji Sparky na laptopie - istniejący Win7 + dodatkowa partycja NTFS + nowa partycja /boot/efi + nowa zaszyfrowana partycja ext4 na system i konto użytkownika pod koniec instalacji pojawia się bład:

Wystąpił błąd Boost.Python w zadaniu "bootloader".
<class 'subprocess.CalledProcessError'>
Command 'grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Sparky --force' returned non-zero exit status 1.
Traceback:
  File "/usr/lib/calamares/modules/bootloader/main.py", line 348, in run
    prepare_bootloader(fw_type)

  File "/usr/lib/calamares/modules/bootloader/main.py", line 319, in prepare_bootloader
    install_grub(efi_directory, fw_type)

  File "/usr/lib/calamares/modules/bootloader/main.py", line 244, in install_grub
    "--force"])

  File "<string>", line 2, in <module>


Co można z tym zrobić? O ile pamiętam chyba coś na tym laptopie nie do końca jest w porządku z bootloaderem. Jak uruchamiam Win7 to po oknie BIOSa pojawia się na moment napis MBR i dopiero potem startuje Windows.
Komputer Lenovo B570 Core i3 + 8GB RAM

Pozdrawiam,
Michał

pavroo

Czy komputer posiada BIOS czy UEFI? Z tego co pamiętam Win 7 był instalowany na BIOSowych maszynach.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pixel70

Ma coś o nazwie Phoenix Securecore Tiano. Do tej pory myślałem, że to taki dość prosty BIOS (bo ustawień ma niewiele), ale na stronie producenta widzę że to może być UEFI...

lami07

Nie wiem jak z laptopami sprawy stoją, ale osobiście spotkałem się z netbookiem od Asusa który miał win7 + UEFI. To tyle słowem dygresji. Z opisu podanego przez OP wygląda na to tu mamy BIOS nie UEFI. Pomocny był by wydruk komendy fdisk -l bądź screen z programu gparted, wykonane z poziomu sparky w trybie live.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavroo

Uruchom Sparky w trybie live (usb, dvd) i wydaj polecenie w terminalu:
lsmod | grep efi
brak wyniku oznacza, że masz BIOS.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pixel70

#5
fdisk -l :
Disk /dev/sda: 465.8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x0d888eaa

Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1  *         2048    206847    204800   100M  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848 614402047 614195200 292.9G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       614422528 976768064 362345537 172.8G 83 Linux
/dev/sda4       614402048 614422527     20480    10M ef EFI (FAT-12/16/32)

Partition table entries are not in disk order.




Disk /dev/sdb: 7.3 GiB, 7790493696 bytes, 15215808 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x00000000

Device     Boot Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *     2048 15214591 15212544  7.3G  c W95 FAT32 (LBA)


Disk /dev/loop0: 1.1 GiB, 1209364480 bytes, 2362040 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

/dev/sdb to pendrive z ktorego wlasnie uruchomilem SparkyLive

sda1 i sda2 to partycje, ktore byly juz wczesniej, Na sda2 jest Win7. sda3 to Sparky na zaszyfrowanej partycji a sda4 to /boot/efi, ktora instalator polecil zalozyc...

lsmod | grep efi :
efi_pstore             16384  0
efivars                20480  1 efi_pstore
efivarfs               16384  1



lami07

No to masz tu mariaż uefi i bios . Win 7 jest zainstalowany w trybie legacy na dysku z tablicą partycji MS-DOS (mbr). Zainstaluj tak samo Sparky Linux.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pixel70

A jak to zrobić? Instalator nie pytał o tryb instalacji...
Czy instalować tym instalatorem zaawansowanym?

pavroo

Użyj dowolnego instalatora, obydwa wspierają instalację z uefi.
Masz UEFI zamiast BIOS i na 90 % zgaduję, że masz domyślnie ustawioną partycję dla EFI na /dev/sda1, więc sda4 jest zbędna i mogła tu namieszać.
Sparkowe efi powinno być zainstalowane na tej samej partycji co windowsowe, czyli sda1, bez formatowania tej partycji, ponieważ stracisz możliwość uruchomienia windy.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pixel70

Na razie błąd ten sam.

Nakazałem utworzenie jednej zaszyfrowanej partycji /dev/sda3 a punkt montowania /boot/efi skierowałem na /dev/sda1 (bez formatowania). Jednak instalator usilnie upierał się przy ustawieniu flag 'boot' i 'esp' dla dev/sda1
Miała ona wcześniej już ustawioną 'boot', ale 'esp' nie daje się nadać. Pewnie to dlatego, że jest ona NTFS - instalator zresztą też sugeruje, że powinna być FAT32.

Co dalej?
A może teraz ją sformatować jako FAT32 a potem jakoś (da się?, jak?) odzyskać możliwość uruchamiania z niej Win7?

pixel70

No cóż, nie udało mi się doinstalować Sparky do istniejącego Win7. Instalator Sparky twierdził, że musi się zainstalować w trybie UEFI (BTW w BIOSie nie ma opcji legacy, więc nie mogłem mu zasymulować "tradycyjnego" BIOSu). Przy którejś z kolei próbie skasowałem partycję z Win7 i postanowiłem zainstalować wszystko od nowa. Sparky zainstalował się super (zmieniłem rodzaj tablicy partycji z MBR na GPT) natomiast nie dał się doinstalować Win7 - twierdził, że dysk ma GPT (to prawda) a on musi mieć MBR. Gdybym zmienił na MBR (przećwiczyłem już wcześniej) nie mógłbym doinstalować Linuksa, bo ten upierałby się przy trybie UEFi (gdzie pierwsza partycja powinna być /boot/efi sformatowana jako FAT16 lub FAT32 - a instalator Win7 zakładał tam partycję systemową 100MB i NTFS). Błędne koło.
Zatem zainstalowałem Linuksa, a Win7 doinstalowałem pod VirtualBoxem...

Ale jest inny problem - Sparky się nie wyłącza. Dochodzi do komunikatu 'Reached target shutdown' i zatrzymuje się. Problem nie dotyczy tylko tego systemu - Mint również się nie wyłącza. Nie wiem, czy należy zapodać dodatkowe opcje jądra (obecnie mam 'quiet splash'), czy też skompilować jądro samemu z innymi opcjami? Przeglądałem inne fora i porady, problem sporadycznie występuje, ale z tego co widzę nie ma jakiegoś konkretnego rozwiązania go...
A co Wy myślicie? Reboot działa, hibernacja nie (też wisi).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum