Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak uczilscie sie linuxa?

Zaczęty przez Regolin542, Marzec 04, 2018, 11:10:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Regolin542

Ja osobiscie dopiero zaczynam, i szukam po internecie jakichs poradnikow. A jak wy sie uczycie, jestem ciekaw :D?

Antarktyczny

Obserwacja. Nie kogoś,lecz siebie. Swoich poczynań,efektów i błędów. Dużo też czytam. Zależy jakie masz distro, na Linux Minta znam kilka książek traktujących o tym systemie.i nade wszystko- nie zniechęcać się. Wiem co mówię. Można powiedzieć,że Linux sam robi odsiew- jak ktoś nie ma charakterku i cierpliwości, oraz otwartego umysłu, szybko rzuci eksperymenty i wróci z płaczem na Windowsa.

PomPom

Ja się Linuxa staram nie uczyć, a raczej poznawać, tj. nie czytam książek o tym, nie przeglądam wnikliwie dokumentacji. Sięgam po to, co mnie interesuje i staram się wiedzieć, gdzie szukać, a nie wkuwać rzeczy.
Czuje człowiek na początku, że koniecznie musi się uczyć, a internet tylko to pochwala i wciska bzdury typu "używaj Ubuntu na początku i później się przesiądź na coś trudniejszego". Najlepiej jest robić swoje i w taki sposób nabyć umiejętności, które są serio przydatne. Dość dużo przydatnych rzeczy można się nauczyć poprzez instalację Archa, bo wymaga ona poznania elementów systemu, z których się korzysta. Warto też wiedzieć, że różne rodziny dystrybucji mają swoje rożne bolączki i rozwiązania. Inne kroki i komendy użyjesz przy Debianie, a inne przy Archu, jeszcze inne przy Fedorze, itd.
myk byle jak jako tako

Regolin542

Cytat: Dziadek Starowinek w Marzec 05, 2018, 02:09:49 PM
Ja się Linuxa staram nie uczyć, a raczej poznawać, tj. nie czytam książek o tym, nie przeglądam wnikliwie dokumentacji. Sięgam po to, co mnie interesuje i staram się wiedzieć, gdzie szukać, a nie wkuwać rzeczy.
Czuje człowiek na początku, że koniecznie musi się uczyć, a internet tylko to pochwala i wciska bzdury typu "używaj Ubuntu na początku i później się przesiądź na coś trudniejszego". Najlepiej jest robić swoje i w taki sposób nabyć umiejętności, które są serio przydatne. Dość dużo przydatnych rzeczy można się nauczyć poprzez instalację Archa, bo wymaga ona poznania elementów systemu, z których się korzysta. Warto też wiedzieć, że różne rodziny dystrybucji mają swoje rożne bolączki i rozwiązania. Inne kroki i komendy użyjesz przy Debianie, a inne przy Archu, jeszcze inne przy Fedorze, itd.


Ja rowniez probowalem tak robic, tylko po chwili zauwazylem ze nie wiem czego szukac, nei wiedzialem czego nie wiem

PomPom

https://www.youtube.com/watch?v=JjEeJGIXVus
Tak w temacie. Kto zna kontent Luke'a, ten wie, że koleś swoje potrafi, a tutaj tłumaczy, że po prostu nauczył się tego poprzez doświadczenie. Jak dla mnie, to jakieś książki i inne takie przydają się dopiero wtedy, gdy ma się już całkiem niezłą wiedzę, a książka potwierdza naszą wiedzę i ew. dodaje swoje do rzeczy, o których już mamy pojęcie. Używanie jest również dużo ciekawsze, a łatwiej się nauczyć czegoś, czym się człowiek interesuje.

"nie wiedziałem, czego nie wiem"
Zacznij fantazjować i szukać zgrzytów w systemie. Może coś Ci się nie podoba. Może chcesz jakiś bajer mieć.

A gdzie szukać?
Przede wszystkim wiki używanej przez siebie dystrybucji lub dystrybucji, na której została oparta (z zachowaniem ostrożności, bo to w końcu niekoniecznie ten sam system pod spodem). Jak nie tam, to proste wyszukanie "<problem><distro/distro bazowe>".
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum