Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

JWM - konfiguracja menu

Zaczęty przez astasz, Marzec 04, 2018, 07:59:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

astasz

Witam
Znam ogólne zasady konfiguracji ustawień i wyglądu menadżera okien JWM w pliku jwrmc ale niestety kilku chwytow nie udało mi się opanować.
Czy ktoś wie w jaki sposób stworzyć kilka osobnych przycików menu na pasku na wzór rozwiazania stosowanego w MATE (Programy Miejsca System).
Udało mi się takie przyciski stworzyć ale wyłącznie z odwołaniem do jednego (tego samego) <RootMenu>
Prawdopodobnie trzeba by stworzyć kilka oddzielnych <RootMenu> z wyróżnikiem i nadać przyciskom odpowiednie odwołanie ale sęk tkwi w tym że nie potrafię tego zrobić i nie wiem czy to wogóle do zrobienia.
Debian Buster MATE

astasz

Sorki już nieaktualne. Okazało się banalnie proste :-[
Debian Buster MATE

PomPom

Dasz skrina, co tam nakombinowałeś? :D JWM jest dla mnie dość obce i ciekawi mnie, co można z takim zrobić.
myk byle jak jako tako


PomPom

Menadżery okien mają to do siebie, że jak użytkownik się nimi interesuje, to bardzo często są unikalnie skonfigurowane ;)
myk byle jak jako tako

astasz

#5
Cytat: Dziadek Starowinek w Marzec 05, 2018, 01:57:01 PM
Menadżery okien mają to do siebie, że jak użytkownik się nimi interesuje, to bardzo często są unikalnie skonfigurowane ;)
Własnie dlatego chcę się tym pobawić, Wizualnie i funkcjonalnie bardzo odpowiada mi MATE ale chciałbym się pobawić w konfigurację włansego pulpitu. Wydaje mi się że w JWM jest naprawde spory potencjał. Wcześniej już się trochę tym bawiłem ale zabrakło mi cierpliwości.
screena mogę wrzucić jak coś ciekawego uda mi się wydłubać.
Na razie dopiero zacząłem ustawiać menu. Udało mi się stworzyć trzy odrębne przyciski menu na wzór MATE.
nie mam za dużo czasu więc dłubię powolutku.
Na razie jesli kogoś to interesuje pokazuję w jaki sposób stworzyłem "potrójne menu":
Menu:
    <RootMenu onroot="12">
         <Program icon="terminal.png" label="Terminal">xterm</Program>
      <Separator/>
     <Menu label="Internet">
         <Program icon="terminal.png" label="firefox">firefox</Program>
     </Menu>
     <Menu label="Biuro">
         <Program icon="terminal.png" label="libreoffice calc">libreoffice --calc</Program>
         <Program icon="terminal.png" label="libreoffice writer">libreoffice --writer</Program>
     </Menu>
     <Menu label="grafika">
         <Program icon="terminal.png" label="gimp">gimp</Program>
     </Menu>
     </RootMenu>
    <RootMenu onroot="34">
         <Program icon="terminal.png" label="Komputer">caja computer:///</Program>
         <Program icon="terminal.png" label="Home">caja</Program>
         <Program icon="terminal.png" label="Aplikacje">caja /usr/share/applications/</Program>
    <Separator/>
          <Program icon="terminal.png" label="Aplikacje">caja /archiwum/</Program>
    </RootMenu>
<RootMenu onroot="56">
        <Program icon="terminal.png" label="Terminal">xterm</Program>
        <Separator/>
        <Program icon="lock.png" label="Lock">
            xlock -mode blank
        </Program>
        <Separator/>
        <Restart label="Restart" icon="restart.png"/>
        <Exit label="Exit" confirm="true" icon="quit.png"/>
        <Separator/>
        <Program label="Uruchom ponownie">systemctl reboot</Program>
        <Program label="Zamnknij">systemctl poweroff</Program>
    </RootMenu>

i dalej w Tray klawisze:
<Tray x="0" y="-1" height="25" autohide="off">

        <TrayButton icon="/usr/share/jwm/jwm-red.svg"label="Programy">root:1</TrayButton>
        <Spacer width="5"/>       
        <TrayButton label="Miejsca">root:3</TrayButton>
        <Spacer width="5"/>
        <TrayButton label="System">root:5</TrayButton>
        <Spacer width="2"/>
        <TrayButton label="_">showdesktop</TrayButton>
        <Spacer width="2"/>


Oczywiście to dopiero początek - nawet ikon w menu jeszcze nie pozmieniałem i wzędzie mam "terminale". IDeska też dopiero będę intalował.

W wielu distrach do ustawienia tapety używa się nitrogen lub feh i zastanawia mnie dlaczego bo w samym JWM też mozna to zrobić.
Wątpie żeby udało mi sie osiągnąć efekt okien jak w blackMATE ale postaram się pójść w tym kierunku.

TatoPingu - sama wiki to naprawdę niewiele - najlepiej podpatrzyć na przykładach

Debian Buster MATE

astasz

#6
DziadkuStarowinku
Zdaje się że jesteś zwolennikiem Manjaro.
Podsyłam Ci więc link do strony Manjaro JWM - tam mozesz zobaczyć przykład co można zrobić na JWM chociaż ja akuret będe zmierzał w zupełnie innym ierunku.

https://manjaro.github.io/Manjaro-JWM-15.09-released/

A swoja drogą - nigdy Manjaro nie instalowałem. W Debianie, Archu,  Sparkym i wielu innych dystrybucjach jest pełna swoboda instalacji srodowika graficzenego - można mieć zainstalowanych jednoczesnie kilka środowisk i dowolnie się pomiędzy nimi przelogowywać. A jak to wygląda w Manjaro? Bo z Minta zrezygnowałem głównie dlatego że pewne istostne kompotenty były poscalane z powłoką graficzna i nie pecjalnie dało się korzystać z innych rozwiązań.
Debian Buster MATE

PomPom

Taki średni zwolennik Manjaro, bo mnie na stacjonarce wysmyrał i trochę irytował. W Manjaro można sobie spokojnie mieć kilka środowisk i się dowolnie przelogowywać, tak samo jak w Debku. Nie ma narzędzi mocno wrytych w konkretne rozwiązanie.
myk byle jak jako tako

astasz

#8
Wracam do tematu
Może ktoś orientuje się jak ustawić w jwm rozwijany automatycznie po najechaniu myszką przycisk menu <TrayButton>root:1</TrayButton>
(chodzi o to, żeby rozwijał się bez klikania myszką)

w ustawieniach ogólnych mam

<FocusModel>sloppy</FocusModel>

ale ta opcja nie funcjonuje w odniesieniu do TrayButton

próbowałem w Traybutton wpisywać rózne opcje  ale bez rezultatu

Jakieś pomysły?
Debian Buster MATE

Zobacz najnowsze wiadomości na forum