Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Odkurzanie dystrybucji

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 27, 2018, 09:33:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Antarktyczny

Witam. Chciałbym zainstalować pewną starą, nie wspieraną już od 2013 roku dystrybucję. Robię to po to, by się nią pobawić i spróbować ją "odkurzyć". Chcę wgrać tam nowego kernela, unowocześnić ją i na miarę moich umiejętności, doprowadzić ją do użytku. Przy okazji może bym się czegoś nauczył... Pytanie brzmi- czy jeśli distro jest oparte na Debianie i Ubuntu, czy da się na początek je jakoś spolszczyć? Czy da się je w ogóle unowocześnić? Na moim laptopie nie używam neta, więc pewne problemy odpadną. Co sądzicie?

PomPom

Ona jest do użytku, tylko nie jest załatana :D Wgraj ją najlepiej na virtualboxa, jak chcesz się bawić. Jak chcesz instalować normalnie, to zależy od wieku laptopa. Jeżeli to ten nowy, to trochę kiepskawo będzie z obsługą sprzętu, chociaż odpalać się powinno. Jak oparte na Debianie lub Łubudubu, to powinno podchodzić spolszczenie w odpowiedniej wersji, na której ta dystrybucja jest oparta. Gorzej, jeżeli to jakaś "dziwna" dystrybucja, która ma sporo swoich bajerów i do nich nikt spolszczenia nie przygotował. Z kernelem chyba nie poszalejesz łatwą drogą, ale może będzie się dało skompilować coś.

Pytanka:
Jaka to dystrybucja?
Dlaczego ją chcesz?
Co masz na myśli przez unowocześnienie? Czy chodzi o nowsze pakiety? Można zrobić ją mniej archaiczną, ale na świeżość, nawet z puszki, nie ma co liczyć.

Ja do takich zabaw używam VirtualBoxa, a sam pomysł użycia starej dystrybucji bierze się u mnie często z tego, że chcę całość mieć taką starszą, dla smaczku.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Hmm,mam ją w planach wgrać na tego HP mojego. To mój jedyny sprzęt,laptopa mojej nie liczę, bo tam siedzi zło (Win8.1). W opisie jest to określone,że opiera się na obu. Chyba :) Swoich bajerów raczej nie ma, chociaż... Używa Caję, wersja którą ja chcę jest oparta na Cinnamonie. Archaicznym,ale Cinnamonie. Nie chcę przez VB, wolę zainstalować i wtedy sobie gmerać. Unowocześnienie rozumiem przez:
-nowy kernel
-nowa Caja
-nowy cinnamon
-Zaktualizowanie programów typu Libre Office, o ile w ogóle tam są.
-postawienie distro w stan używalności (odtwarzanie multimediów, bezawaryjne działanie).

Jaki cel? Po prostu chciałem kiedyś tak dla smaczku,jak to zgrabnie określiłeś, ożywić coś takiego zapomnianego. Nie dla lansu. Dla samego siebie. Wczoraj przeglądałem distra, i uwagę na początku zwróciła nazwa, potem jak zobaczyłem, iż jest adresowana do początkujących użytkowników-wiedziałem że to jest to czego szukam. Zapewne pamiętasz dyskusję o Linux Lunar, którego zachwalał mój znajomy. Namawiał mnie do zabawy tym Lunarem, lecz samo spojrzenie na niego wystarczyło,bym się poddał. Wydaje się zbyt skomplikowany. Propos-pytanie. Żadnych szkód przestarzałym distro nie narobię? Dla sprzętu i miętówki,co ją mam na pokładzie.

Co do tego,jakie to distro, dam Ci szansę zgadnąć. Podpowiem,że nie jest z popularnych i wybieranych, jest raczej niszowa. Choć kiedyś była dość znana, choć bardziej poza naszym rynkiem.

PomPom

Jak jest napisane, że na obu, to oparte na Ubuntu, a Debian dodany, bo Ubuntu oparte na Debianie. Caja jest menadżerem plików z MATE. Cinnamon używa Nemo, które jest forkiem Nautilusa (bo sam Cinnamon wyrósł jako fork GNOME3). Pewnie też ten stary Cinnamon, to jeszcze zmienione GNOME3.
Nowy kernel? Jak sobie skompilujesz.
Nowa Caja? Prawie na pewno się nie da. Pewnie też nie da się zbyt wiele zaktualizować, bo jak to Ubuntu, to MATE wtedy nadal nie było przy nim traktowane poważnie i ciężko o backporty.
Nowy Cinnamon? Nie.
Libre? Może nie najnowszą, ale któraś 5 powinna działać. Z innymi programami raczej nie poszalejesz. Może przeglądarki typu PaleMoon będą w aktualnej wersji.

Szkód chyba nie narobisz, chociaż nie wiem tylko, czy taki starusienki grub nie będzie przeszkadzał Mintowi.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Uproszczę Ci to, Dziadek Starowinek- chodzi mi o SnowLinux.

PomPom

Ubuntu 13.04 tylko rok starsze od podstawy Minta 17.x, więc nie powinien psuć, ale nadal nowych rzeczy nie ma co się spodziewać. 14.04 to LTS, więc pożył dłużej też w oprogramowaniu.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Co więc sądzisz? Da się pasjonacko SnowLinixa postawić do pionu,by odtwarzał multimedia, i nie "pluł" się?

PomPom

Pewnie się go wgra i będzie działał. Wifi nie złapie, więc jakieś dogrywania, to kabelek. Czcionki mogą być fe. Na skrinach wyglądają fe.

https://pl.wikibooks.org/wiki/Linux_Mint/Instalacja_polskiego_języka
Powinno podejść.

Tak od siebie powiem, w ogóle jakiś nieciekawy ten system. Taki remix Ubuntu, który z Cinnamonem pewnie mało będzie się różnił od Minta 15.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Podniosłeś mnie na duchu, dzięki :) Jak zainstalować go obok drugiego? Nowa partycjab againnnn? :)

PomPom

No oczywiście, że nowa partycja :D Dla bezpieczeństwa configów na Mintcie, osobna, która nie korzysta z /home.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Załamałeś mnie. To ile partycji mogę maksymalnie zrobić? Biorąc pod uwagę SnowLinux, nie trzeba mu więcej niż 20 GiB.

PomPom

Można sporo, przynajmniej na gpt (które pewnie masz) chyba ograniczenia nie robią problemu. Trochę więcej mu daj może, bo jednak jedna partycja ma robić wszystko w nim. 25 już będzie dobrze.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Jak sprawdzić,czy mam gpt? Jak skończę zabawę z partycjami, instaluję Snowa. Mam w wersji Cinnamon, 64 bitowy. Miałeś rację, Frosty (w sensie SnowLinux 4 "Frosty") ma na pokładzie Cinnamona. Caja to przecież Mate. Najbardziej niepokoi mnie spolszczenie. Czy się uda.

PomPom

Jak nic nie zmieniałeś, to masz GPT. W innym wątku coś tam o tym była, żebyś miał zmieniać, ale nie wiem po co. Co do spolszczenia, wyżej masz link, tylko doklej to "ęzyka" do niego, bo z jakiegoś powodu tak ścina. No i ten Snow chyba ma live, więc sporo możesz sprawdzić bez instalacji.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Jednak to będzie Symphony OS. Także zmiana :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum