Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z FTP

Zaczęty przez jasiubor, Luty 13, 2018, 11:25:08 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jasiubor

Witam
Posiadam taki problem:
Próbuję wysłać plik przez FTP (port 21) do mojego serwera lokalnego. Podaję do tego IP lokalne 192.168. Loguję się przez usera janek z prawami roota. Niestety podczas transferowania, wyskakuje błąd:

Nie powiodło się kopiowanie plików do maszyny odległej.
Could not create file.

Próbowałem również aplikację WinSCP przez port SFTP 22 oraz SCP - również nie działa.
Dodam jeszcze, że łączenie się do maszyny przez roota nie działa w ogóle, odrzuca mi hasło, pomimo jego poprawności. Natomiast komenda su root, już działa. Próbowałem też pobieranie za pomocą komendy wget -O link, ale tutaj napotykam na błąd HTTP Error 403, Forbidden. (wydaje mi się, że strona nie pozwala na takie pobieranie)

System Ubuntu 17.10, zaktualizowany. Instalowałem vsftpd.

Jestem całkowicie zielony w tych rzeczach, ale potrzebuje wysłać coś na serwer, lecz nie mogę :/


TataPingu

"łączenie się do maszyny przez roota nie działa w ogóle, odrzuca mi hasło, pomimo jego poprawności"
Zwróć uwagę na różnice w standardach ustawień językowych klawiatury...
- na serwerze może być np. domyślna US, a u Ciebie inna...

Poza tym, nie rozumiem o co Ci dokładnie chodzi, co chcesz uzyskać, czy to serwer udostępnia FTP, czy Ty to chcesz zrobić na lokalnej workstation?

Jeśli serwer jest tak skonfigurowany, to zainstaluj sobie po prostu jakiegoś klienta FTP, np. FileZilla...

jasiubor

Klawiaturę ustawiłem polską podczas instalowania systemu, zresztą wszyscy użtykownicy mają takie same hasło.
Chodzi mi o to, że nie mogę przesłać pliku z laptopa, na serwer. Nie działa mi tutaj klient FTP, używam WinSCP oraz Total Commandera.

TataPingu

Właśnie o to pytałem, jak jest skonfigurowany serwer FTP na serwerze?

WinSCP to graficzny OpenSource-FTP-client pod windę, dlatego wspomniałem o FileZilli, może tym klientem się da...

https://filezilla-project.org/download.php

jasiubor

Z FileZillą to samo, gdy używam portu 21 do FTP, wyskakuje Critical Error. Natomiast gdy używam 22 do przesyłania przez SSH wyskakuje Permission denied :/

gom1

Cytat: jasiubor w Luty 16, 2018, 02:08:46 PM
Natomiast gdy używam 22 do przesyłania przez SSH wyskakuje Permission denied :/
Tutaj zapewne trzeba doinstalować sshd.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

A może po prostu na serwerze nie ma już miejsca ?

jasiubor

Miejsce jest, nie działa FTP

TataPingu

A server bazuje na jakimś linuksie, a jeśli tak, to wcześniej działał, czy dopiero teraz próbujesz wbudować tę funkcję?

jasiubor

Cytat: TataPingu w Marzec 06, 2018, 09:38:38 PM
A server bazuje na jakimś linuksie, a jeśli tak, to wcześniej działał, czy dopiero teraz próbujesz wbudować tę funkcję?

Nie, dopiero teraz instalowałem to, bo potrzebowałem do wrzucania plików.
Natomiast teraz mam inny problem. Coś popsułem w uprawnieniach, nie jestem pewien, ale chyba dałem każdemu dostęp do "/" (w sensie do wszystkiego) i teraz nie mogę zrobić wielu rzeczy, nawet su root :/

Wie ktoś może jak zreinstalować system ?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum