Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Partycje

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 27, 2018, 11:39:08 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Antarktyczny

A tu akurat masz całkowitą rację, swoją drogą tamten temat muszę zamknąć. Pliczki będę miał z powrotem od znajomego. Także nie będę musiał bebrać się w odzyskiwanie i szukanie ich. Dokładniej to biblioteki natywne do gry. Wracając do tematu... Niech ktoś podpowie-create primary partition ext4, która się tworzy-co to jest ta Primary?

TataPingu

To już szersze zagadnienie, tak, że się powtórzę:
"Polecam zaznajomienie się z tematem dyski, formatowanie (różnice pomiędzy FAT, FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, ReiserFS itd)"

Antarktyczny

#17
Ok,mam partcję. Czemu na pulpicie pojawił się wolumin partycji? I dlaczego już na wstępie ma zajęte 6 GiB? I dlaczego nie mogę tam nic wkleić?

Mogłem skopiować /home po nadaniu dyskowi praw administratora. Jakkolwiek to nie brzmi...

astasz

#18
kolego Antarktyczny
W pierwszym poście od razu sugerowałem instalację od początku. Dlaczego - bo tak jest najłwatwiej i najszybciej.
Według mnie:
Widzisz woluminy nowych partycji ponieważ nie zostały im przydzielone punkty montowania zgodne z sytemem plików linux (np /home) i sa montowane w katalogu /media/nazwa_iżytkownika/.... jako niezależne urządzenia wymienne. Jak je zmienić w GParted nie wiem więc musisz czakać na TetęPingu

Brak mozliwości zapisu wynika albo z instalowanego policykit albo z przyznanych uprawnień zapisu. Prawdopodobnie (??)  trzeba by uzyć polecenia   $ sudo chmod -R 777 /media (czy jakoś tak -nadaje nieograniczone uprawnienia odczytu i zapisu wszytkim użytkownikom ale jezeli jesteś jedynym uzytkownikiem sprzętu to nie ma obaw). Może też pomóc dodanie siebie do którejś z grup które mają uprawnienia do zapisu.

Mniejsze wielkości partycji wynikają z zarezerwowania cześci sektorów (domyślnie 5%) przez system. Raczej nic z tymnie zrobisz.

Jesli jednak zdecydujesz się na ponowną instalację wejdź najpierw do BIOSa i sprawdź dostepne sposoby botowania. U mnie np wchodzi się poprze F2 - Boot sequence -boot list option - masz do wyboru Legacy lub UEFI - ja mam zanaczone legacy.
W każdym razie  - jesli masz kilka opcji smiało mozesz wyciachać pierwsza partycję (tą z efi)
Debian Buster MATE

astasz

#19
PS

Możesz też zmienić zapisy w fstab:

https://linuxiarze.pl/montowanie/


według mnie (zakładając, że twoja partycja to sda3 a system plików to ext4) powinieneś dopisać linijkę w fstab:

/dev/sda3 /home ext4 defaults 0 0
Debian Buster MATE

astasz

#20
Przed chwilą uzyłem na swoim laptopie polecenia - linijki dopisanej w /etc/fstab:
/dev/sda3 /aa ext4 defaults 0 0
i pojawił mi się (po restarcie) w strukturze plików folder(partycja) aa - czyli dysk, który dotychczas miałem jak "luźny" bezprzydzielonego punktu montowania.
GParted pokazuje punkt montowania tego dysku jako /aa

Operacja się udała :) - możesz zrobić to u siebie
Debian Buster MATE

Antarktyczny

Astasz, nowa instalka nie wchodzi w grę. Ja chciałem tylko utworzyć nową partycję na home. Jak będę ją miał,to mogę instalować wtedy. Kolejne- czyli tych zajętych kilku GiB na nowej partycji nie da się ugrać? Masz rację,partycja jest w /media. Dziwi mnie czemu... Z dostępem sobie poradziłem wczoraj w nocy, ale już nie pisałem. Pozmieniałem uprawnienia. Nowa partycja to sda4, sda1 to 512MiB oflagowane jako boot, sda2 to niedawny home i miejsce Linux Minta, sda3 to 4 GiB swapu. System plików dałem ext4. Nie wiem czy dobrze,ale zaznaczyłem coś z Primary Partition... Chyba trochę niepotrzebnie. Dalej.. Teraz prośba. Na Linuxie nie siedzę dłużej jak pół roku, więc wciąż się uczę. Proszę więc, napisz to najprościej jak się da, krok po kroku, co i jak mam zrobić. Pamiętaj też, że do sda 4 dokleimy zabrane miejsce home z sda2 po przeniesieniu owego na sda4.

astasz

#22
Też nie jestem fachowcem ale według mnie powinieneś zrobić tak:

1. Skopiuj zawartość home na nowa partycję (to już chyba zrobiłeś) na sda4
2. usuń cały /home z sda2
3. otwórz terminal i wpisuj:
                                               sudo su
                                               nano /etc/fstab
4. wyświetli się zawartość pliku fstab.Przejedź kursorem na sam dół - wpisz

                                                 /dev/sda4 /home ext4 defaults 0 0

     potem wciśnij  ctrl+O (zapisywanie pliku fstab) oraz ctr+X (wyjście z edytora nano)

zrestartuj system

zamelduj o efektach

PS
Jeśli skopiowełeś dane na sd4 to możesz Minta instalowaćspokojnie na pozostałch partycjach. W czasie instalacji zaznaczasz punkt montowania sda4 jako /home i zaznaczach "zachowej dane". Będziesz miał zainstalowany "na czysto system z partycją home na sda4 i zachowanymi wszystkimi danymi.

Debian Buster MATE

Antarktyczny

Jaki będzie efekt tych poczynań? Wybacz,że tak męczę,ale perspektywa utraty wszystkich danych nastraja mnie w kierunku ostrożności.

astasz

efekt powinien być taki, że sda4 stanie się twoją partycją home i będzie widoczna w strukturze plikoów jako/home a nie jako odrębny dysk.
Jeżeli masz wrażliwe dane to ZAWSZE lepij zrobić kopię. Ja też mam z tym kłopot i do tej pory mi się udawało. Na 99,5% powinno być dobrze.
Debian Buster MATE

Antarktyczny

#25
Jednak dalej mam problem z uprawnieniami do kopiowania na nową partycję.
Jakoś to ominąłem jednak. Rodzi się pytanie- czy home na sda2 nie mogę zostawić na wszelki wypadek? Jakby coś z terminalowych zaklęć poszło nie tak?

astasz

#26
to zrób tak

wykonaj wszystko to co podałem wczesniej tylko
1)NIE USUWAJ /home z sda2
w polceniu
/dev/sda4 /home ext4 defaults 0 0
zamiast home wpisz dowolną nazwę np

/dev/sda4 /dane ext4 defaults 0 0

w strukturze plików pojawi ci się nowy katalog dane który w rzeczywistości będzie odwołaniem do dysku sda4
możesz też zrobić

/dev/sda4 /home/dane ext4 defaults 0 0

wtedy w lokalizacji /home będziesz miał partycję dane i nic nie trzeba bedzie usuwac
Debian Buster MATE

Antarktyczny

Tak też zrobię...za 58 minut, jak home przeniesie :) Jeszcze będę musiał ciąć sda2 do jakichś 30 GiB i doklejać resztę do sda4.

TataPingu

 Antarktyczny
- dopiero teraz mam trochę czasu.
Antarktyczny, wymień po kolei (załącz do tego celu gparted) wszystkie partycje na Twoim dysku. I to na takiej zasadzie:

1 - /dev/sda1 - FAT32 - UUID-42d9-9bba-18f65db269c8 - 512 MB (UEFI)
2 - /dev/sda2 - EXT4 - UUID-070ec49a-8b86-42d9-9bba-18f65db269c8 - 25 GB (SystemManjaro)...

itd.
Najlepiej, gdybyś jeszcze zrobił zrzut ekranu z gparted.

Faktycznie, teraz możesz narobić sobie "bigosu"

astasz

#29
TatoPingu
UUID nie jest potrzebne. fstab moze zamiennie korzystac z UUID i nr partycji. resztę opisał w miarę klarownie:
1 - /dev/sda1 - FAT32 - 512 MB (EFI)
2 - /dev/sda2 - ext4 - Mint
3 -/dev/sda3 -SWAP
4 -/dev/sda4 - ext4 - wolny dysk bez punktu montowania za to z danymi
po co ci więcej informacji?
Debian Buster MATE

Zobacz najnowsze wiadomości na forum