Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Usunięte pliki

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 22, 2018, 03:28:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Antarktyczny

Witam. Mam problem z plikami,które usunąłem niechcący z folderu klawiszem "Del". Nie był to zwykły folder,lecz folder który trzeba było otworzyć jako administrator, by pliki można było odtworzyć. Ma ktoś jakiś pomysł? Dodam,że miało to miejsce jakieś pół godziny temu,więc napewno nie nadpisało plików. W koszu ich nie ma.

PomPom

myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Nie umiem tego ogarnąć, nie ukrywam. Próbowałem już kiedyś.

PomPom

Wgraj program, jak podano wyżej i kieruj się dalej tym:
https://sekurak.pl/odzyskiwanie-skasowanych-danych/
(niżej jest TestDisk)

Nie wygląda na jakieś ciężkie.
myk byle jak jako tako

TataPingu

Zainstaluj program "extundelete" (jeśli pracujesz na EXT3 lub EXT4

Przykładowe parametry programu:

extundelete --output-dir '/dev/sdb1/ratunek' --restore-all /dev/sda2

extundelete --restore-file 'steuerakte.txt' /dev/sdb1

Więcej parametrów uzyskasz po instalacji programu w terminalu:

man extundelete

Antarktyczny

Jeśli Testdisk nie wydoła, zastosuję się do Twojej wskazówki TataPingu.

Antarktyczny

TataPingu, jak działa ten program? Da radę odzyskać pliczki? Bo jeśli to będzie coś a'la Testdisk,to nieco lipa.

TataPingu

Wystarczy sprawdzić. Wgraj program i spróbuj w terminalu (najlepiej jako root).

extundelete --output-dir '/dev/sda2/etc' --restore-all /dev/sdg

Oczywiście, ścieżki musisz odpowiednio dopasować.
W przykładzie zostanie teoretycznie przywrócony (zmazany) katalog systemowy (wraz z wszystkimi plikami) etc z 2 partycji pierwszego dysku.
Całość zapisana zustanie na pendrive sdg.

Ale odzyskanie zmazanych plików z EXT4 to właściwie nic pewnego. To nie tak, jak z FATami, czy NTFSami. Pod tymi systemami podczas likwidowania plików, likwidowana jest tylko informacja pod jakim adresem znajdują się dane. Same dane, do momentu przepisania są nienaruszone.
W EXT4, czy EXT3 wygląda to trochę inaczej. Ze względu na lepszą organizację miejsca na dysku, często już podczas likwidowania plików, likwidowane są również dane.

Jakieś szanse są, ale na ile, to wielki przypadek

Antarktyczny

Słuchaj,a może spróbować inaczej? Pliczki były ściągane przez telefon, były w pamięci telefonu (nie karty SD). Może tym tropem?

TataPingu

No to ileż to roboty?
- podłączasz telefon poprzez USB i szperasz po całości...

Antarktyczny

Sądzę właśnie,że tak będzie prościej. Testdiskiem czy Twoją metodą?

TataPingu

Coś tu z Tobą nie tak...
- to w końcu gdzie były te zmazane pliki, na telefonie !?

Antarktyczny

#12
Były pobrane na telefon, i wycięte na komputer, skąd je omyłkowo usunąłem. Dlatego mam dwie opcje wyboru-albo odzyskiwać z poziomu komputera,albo próbować z pamięci wewnętrznej telefonu.

Już nieaktualne. Kolega miał te pliczki,i od niego skopiowałem. Nie muszę już odzyskiwać. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum