Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

OpenShot Video Editor w SparkyLinux 5.0 Nibiru

Zaczęty przez Piotr, Luty 21, 2018, 06:22:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piotr

Witam wszystkich Linuxiarzy!
Mam problem z instalacją pakiet OpenShot Video Editor na SparkyLinux 5.0 Nibiru. Po wybraniu pakietu w Synaptic Menedżer otrzymuję komunikat, ze pakiet jest uszkodzony i nie można go zamontować. Kto naprawia tego typu pakiety? Z góry dziękuję za informacje w tej sprawie.
Pozdrawiam
Piotr

TataPingu

Wywal tego z błędem z systemu (w terminalu):

sudo apt-get purge openshot

sudo apt-get autoremove

Sciągnij sobie stąd najnowszą wersję:

https://www.openshot.org/download/

Następnie zrób plik OpenShot-v2.4.1-x86_64.AppImage, jako program i wystartuj po prostu
- pracujesz z najnowszą wersją OpenShota

Piotr

 :)Jestem cały happy! Dzięki bardzo! Zrobiłem wszystko (po raz pierwszy!) wg Twoich wskazówek i działa.
Bardzo lubię tworzyć filmiki. Ten system SparkyLinux 5.0 Nibiru zainstalowany mam na pendrivie. Trochę wolno działa, ale jestem cierpliwy. W końcu mój komputer skończy we wrześniu lat 10. Wtedy zastanowię się nad przesiadką w inną epokę.
Dzięki raz jeszcze za pomoc.
Pozdrawiam
Piotr

TataPingu

To w takim razie, gdybyś miał zainstalowanego linuxa na dysku, pomimo tego, że komp ma tyle lat, na pewno pracowałby o wiele prędzej i płynniej. 10 lat dla linuxa to nie jest jeszcze taka tragedia.
Oczywiście jeden procek, bo przypuszczam, że masz tylko jeden procesor, to nie 2, 4, lub więcej, ale w relacji do pendrivea na pewno byłoby lepiej.
Pozdrawiam

Piotr

Witam.
Na dysku mam zainstalowanego Linuxa Zorin-OS-Lite 16.04  jakaś odmiana Lubuntu 32 bit - śmiga jak szalony.
Eksperymentuję na SparkyLinux:
1 pendrive 8GB SparkyLinux 4.6.1 LXDE 32 bit Wersja 32 bit lżej chodzi, jest sprawdzona, stabilna.
2 pendrive 16 GB SparkyLinux 5.0. Nibira 64bit Ta wersja testowa chodzi wolniej, ale działa, choć często się "zawiesza". Posiada wiele "nowinek".
Procesor: intel Core 2Duo E 7200 2,53Ghz, 3,0cahe, LGA775
Płyta: Gigabyte GAP35 S3G
Pamięć: DDR2   Karta graficzna Nividia X serwer setings
Windowsa XP nie mam już od niespełna 3lat.
Muszę się zastanowić, którego Sparka zainstalować na dysku. Chyba mogę mieć 2 Linuxy obok siebie? Mam 2 dyski HDD po 500GB każdy.
Pozdrawiam
Piotr

gom1

#5
Możesz mieć kilka dystrybucji równolegle, nie ma z tym najmniejszego problemu.

Na swoich komputerach mam obie wersje Sparka - 4 i 5. Obie nie sprawiają mi żadnych problemów. A moje sprzęty są równie wiekowe jak Twój:
https://www.linuxcounter.net/user/281182
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

Piotr
- eee, to komp, pomimo, że już "wiekowy", ale kilka lat może Ci dobrze służyć.
Oczywiście, możesz mieć kilka linuksów równolegle....
- u mnie np. "standardowo" pracują co najmniej 4 różne.
Jasne, tyle jednocześnie nie potrzebujesz, ale co najmniej dwa to wielka wygoda. W razie, gdy np. jeden się "wysypie", przy botowaniu włączasz po prostu tego drugiego i nie ma żadnej tragedii.
Jedno, co powinieneś wziąźć pod uwagę, to, by /home/ było wspólne. Najlepiej przeznaczyć do tego oddzielną partycję na którymś z dysków i podczas instalacji nowego systemu wskazać ją właśnie jako home (BEZ FORMATOWANIA!)
Poza tym, systemy powinne znajdować się również na oddzielnych partycjach i najlepiej na opoczątku dysków (są szybsze).
Na jeden system dobrze jest przeznaczyć co najmniej 30GB miejsca.
GRUBEM się nie przejmuj, każda nowa instalacja przepisuje starego GRUBa, a jeśli chciałbyś coś zmienić, to nie stanowi to wielkiego problemu już po instalacji.

Piotr

Dzięki za info. Nie jestem informatykiem, więc nie bardzo orientuję się w tych fachowych nazwach, ale z doświadczenia wiem, ze do GRUBA nigdy więcej się nie dotknę. Faktycznie, komputer na miarę tamtych czasów był niezłą maszyną... ale cóż, postęp techniczny robi swoje. Wszystkie nowinki o komputerach zdobywałem W miesięcznikach: "PC Format" oraz w "Komputer Świat". SparkyLinux jest właśnie z płyty KŚ.
OpenShot Video Editor już hula, rzeczywiście jest to najnowsza wersja programu.
Dzięki jeszcze raz za pomoc.
Pozdrawiam
Piotr

Zobacz najnowsze wiadomości na forum