Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z zainstalowaniem każdego linuxa - AMD-Vi: IOAPIC[7] not in IVRS table

Zaczęty przez V3ntu, Luty 20, 2018, 07:16:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

V3ntu

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem forum. Chciałbym sobie zainstalować linuxa ale męczy mnie pewien problem. Każda dystrybucja którą próbuje zainstalować kończy się wywaleniem błędu:

[   0.020065] [Firmware Bug]: AMD-Vi: IOAPIC[0] not in IVRS table
[   0.020070] [Firmware Bug]: AMD-Vi: No southbridge IOAPIC found
[   0.020072] AMD-Vi: Disabling interrupt remapping
[   3.976988] Couldn't get size: 0x8000000000000000e
i tak dalej i tak dalej


Występuje to na każdej z wersji linuxa którą próbowałem:
-Ubuntu
-Kali
-Mint
-Manjaro
-Debian
Na każdej to samo  :-\
Poszperałem troche w necie. Kazali wyłączyć w biosie IOMMU lecz ja tego nie mam.
Potem znalazłem wątek na forum
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2254677
Tam modyfikują plik grub. Nie mam pojęcia gdzie on jest. Przeszukałem plik iso instalatora i niby jest tam plik grub ale nie ma tej linijki kodu do której mam dopisać co każą. Moje specyfikacje sprzętowe:
CytatAMD APU A10-5800K
4 rdzenie,
3.8GHz + Turbo Core 4.2GHz,
4MB cache,
odblokowany mnożnik,
AMD Radeon HD7660D

MSI A88XM-E35 - płyta

16GB DDR3 1600MHz

1000GB (32MB cache, 7200RPM, refurbished)
Zależy mi głównie na instalacji Manjaro ponieważ zaczynają go wymagać w pracy  ;)
Mam nadzieję, że ktoś z was wie o co chodzi i wytłumaczy "po łopatowemu" takiemu świeżakowi jak ja ;D
Za wszelką pomoc serdecznie dziękuje.

PomPom

Wydaje mi się, że problem leży dalej w komunikatach, bo coś widzę, że różne ich zestawy się trafiają. Co do IOMMU, coś znalazłem, że powinien być WŁĄCZONY i znaleźć go można w zakładce z CPU.
myk byle jak jako tako

lesio

Rozumiem, że żadna instalacja nie zakończyła się sukcesem, a nawet nie zaczęła się na dobre.
Jeśli to prawda, to spróbuj tego rozwiązania:

Modyfikacji opcji gruba nie polecałbym wykonywać w obrazie instalacyjnym iso.
W momencie uruchomienia komputera z nośnika instalacyjnego pokazuje się zawsze jakieś menu z wyborem instalacji, a na dole ekranu informacja o funkcjach różnych klawiszy. Teraz nie pamiętam dokładnie , ale naciśnięcie któregoś z nich powoduje przejście do edycji gruba, tam należy wpisać to, co sugerują w podanych przez Ciebie linkach, a na koniec nacisnąć bodajże F10, aby zaakceptować i uruchomić dalej.
Po udanej instalacji trzeba sprawdzić  plik gruba i ewentualnie poprawić zgodnie z tym, co wpisaliśmy w trakcie korekty ustawień gruba.

V3ntu

<obrazek coś mi nie wskakuje>
https://imgur.com/HaHtZZJ

Oto cały ten błąd
Kurde, piszą tam żeby odszukać jakieś linie kodu. Nie mam pojęcia jak to się robi z poziomu edycji. Nie ma innego sposobu ?

PomPom

Zostań już przy obrazie z Manjaro. Czym robisz bootowalny nośnik (tutaj chyba pendrive'a)? Polecam Etcher.
myk byle jak jako tako

V3ntu

Próbowałem instalować z płyty i pendrive. Nagrywałem rufusem itp. Próbowałem chyba z 10 razy innymi programami. Na 100% były dobrze nagrane ponieważ na innych komputerach/laptopach instalowało się bez problemu tylko u mnie takie błędy wyskakują

TataPingu

V3ntu
- chmmm..., wygląda na całkiem popularny zestaw.
Poza tym, na pewno nie jest to już żadna "nowość", skąd więc takie problemy?

W odniesieniu do IOMMU
https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit

O to raczej nie powinieneś się martwić, wręcz odwrotnie, podczas normalnej eksploatacji funkcja powinna być załączona.

A teraz do sedna, moim zdaniem w pierwszej kolejności powinieneś ściągnąć i wgrać najnowsze firmware (BIOS) do Twojej płyty.
Następnym ktokiem powinno być nastawienie BIOSU na "standard" i próba ponownej instalacji.

V3ntu

BIOS aktualny (Click bios 4 od MSI) i próbowałem z UEFI na standard. To samo :(

TataPingu

A masz jakieś dodatkowe karty?
- jeśli tak, powyciągaj wszystkie i zostaw tylko, co niezbędne...

Ewentualnie, spróbój z chińskim Deepinem (czy w ogóle się da). Chińczycy drochę przy tym dystro "pokombinowali", może akurat do Twojej konstelacji sprzętowej się nada...

Tylko uwaga, chiński Deepin nie jest "czystym" linuksem. Poniżej możesz poczytać na ten temat:

https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,2568.0.html

V3ntu

Nie podoba mi się ta wersja :/ Sorry że tak marudzę i wybrzydzam ale chciałbym to zrobić raz a porządnie  ::)

TataPingu

Nie chodziło mi o to byś na stałe instalował Deepina, bardziej chodzi o próbę...

- wiem, wiem, sam raczej również nie używałbym tego...

V3ntu

Dobrze, wypróbuję ^^
Aaa i okazało się, że jednak nie mam aktualnego biosa, ale zrobiłem update i nadal jest ten sam problem


robson75

Cytat: V3ntu w Luty 20, 2018, 07:48:36 PM
Kurde, piszą tam żeby odszukać jakieś linie kodu. Nie mam pojęcia jak to się robi z poziomu edycji. Nie ma innego sposobu ?
To spróbuj edytować gruba.
ctrl+e
odnajdujesz linię... hmmm... najprościej będzie tak - tę, w której masz wpis "quiet" albo po nim, albo w miejsce jego wpisujesz "nomodeset"
I zapisujesz ctrl+x
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

V3ntu

Kurde czytałem to już. Chodzi o to IOMMU ale w click bios 4 nie ma czegoś takiego. Nawet po update  :'(

Zobacz najnowsze wiadomości na forum