Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z zainstalowaniem każdego linuxa - AMD-Vi: IOAPIC[7] not in IVRS table

Zaczęty przez V3ntu, Luty 20, 2018, 07:16:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Chociaż ja na Twoim miejscu pobrałbym starszą wersje Manjaro Xfce 17.0, i sprawdziłbym czy ten sam problem występuje.
https://manjarobrasil.wordpress.com/download/

Bo muszę się przyznać że te najnowsze wersje Manjaro, w ogóle nie chcą na moim sprzęcie bootować, dopiero wspomniana wersja 17.0 działa bez problemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

Taaa..., to nie tylko dotyczy najnowszych wersji Manjaro...
- bardziej, najnowszych wersji kerneli...

Coś niedobrego zaczyna się z tym dziać. Szczególnie przy starszym sprzęcie...
- albo zaczynają występować tego typu problemy, albo, pomimo, że dotychczas nie było problemów, coś tam zaczyna być niekompatybilne...
Coraz więcej mam przypadków, że normalnej funkcji poweroff (ew. shutdown -P now, halt -p, ale także systemctl poweroff) wykonać się nie da (wentylatory i pewne elementy nadal chodzą, a system się zawiesza).
Jedyną możliwą funkcją jest "uśpienie" (hibernate, ewtl. systemctl hibernate)

Tylko, że przy tej funkcji pewne elementy nadal pozostają aktywne (sieć, ew. niektóre chipy)...
Jedyną możliwością pełnego wyłączenia jest wyłączenie od prądu po uśpieniu kompa...

Tylko tak ogólnie, a co tu chodzi, czy mamy w przyszłości upodobnić linuxa do windy?
- sprzęt starszy niż 4 lata, "do wymiany", a odcięcie od netu jest nie do przyjęcia, system MUSI być online...

Ale to tylko moje spostrzeżenia ostatniego okresu. Może miałem po prostu pecha i "nadziałem" się akurat na taki sprzęt...
- testować tego nie testowałem...

V3ntu

Przeczytałem chyba z 20 tematów i w każdym albo robią jakieś czary na których się nie znam  ::), albo robią update biosu i działa. Na niektórych płytach została wypuszczona odpowiednia łatka biosu na innych nie. MSI sobie olewa sprawę. No nic, zostawiam temat może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły. Wymienię płytę w ostateczności. Pójdę też do mojego nauczyciela, który jest fanem linuxa. To dobry człowiek, może da radę mi pomóc.
Pozostaje mi podziękować chłopaki za trud jaki włożyliście w pomoc mi, bardzo to doceniam i dziękuje za starania  ;D Jakby mi się udało coś zrobić to napisze tutaj jak tego dokonałem   ::)
A temacik zostawiam, może ktoś się jeszcze wypowie. Każda wskazówka się liczy  :P

TataPingu

Z tym "starszym" Manjaro Robert75 ma rację..
- wypróbuj to...

Ew. przetestuj starszą wersję Debiana, np MintLMDE2 (bazuje na jessie), albo jeszcze coś starszego bazującego na wheezy..
- do głowy przychodzi mi, że takie dystro można jeszcze sobie ściągnąć. To PointLinux wers. 2.3...

http://pointlinux.org/download.html?version=3.2&flavour=mate&suite=full&arch=32&direct=true

Sam jestem ciekaw, jak zachowają się starsze kernele....

Chodzi czysto o test...

Ps - a "chińczyka" sprawdziłeś?

V3ntu

Starsza wersja od razu rozpoczyna instalacje po czym błąd jest identyczny. Ten chińczyk nawet nie chce mi się zbootować prawidłowo xd

TataPingu

To w takim razie istnieje jeszcze jedna możliwość...
- coś jest nie tak z Twoim sprzętem....

robson75

Cytat: V3ntu w Luty 21, 2018, 10:33:26 PM
Starsza wersja od razu rozpoczyna instalacje po czym błąd jest identyczny. Ten chińczyk nawet nie chce mi się zbootować prawidłowo xd
Ale musisz wiedzieć że starszą wersje Manjaro można jedynie zainstalować wybierając opcje non-free drivers, to oznacza że system zainstaluje stery do Twojej karty graficznej. Natomiast gdy wybierzesz free drivers to instalator Calamares będzie się samoistnie wyłączał. Taka to wersja.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

V3ntu

Tak ale nawet nie włącza mi się to menu gdzie można wybrać sterowniki :/

TataPingu

A co było wcześniej zainstalowane na kompie, przypuszczam, że któraś winda, i co, nie występowały żadne problemy?

Poza tym, zestaw ma chyba zintegrowany chip graficzny, jeśli tak, to weź jakąś, nawet prymitywną (dla testu) graficzną kartę, odłącz grafikę wewnętrzną i spróbuj z tą kartą...
Może "załapie"...

V3ntu

Korzystałem z windy 7 i 10, obie działały. Ale żaden linux zainstalować się nie chce. Czy to obok windowsa czy sam

robson75

Ja mam tylko płytę instalacyjną Manjaro 17.0, i jak coś to tylko z niej instaluje system Manjaro. A wygląda to tak:


To jeżeli Tobie komp nie chce zbootować tej wersji Manjaro, to wniosek nasuwa się jeden, ten komp nie nadaje się pod Linuxa, tylko pod windę.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

V3ntu

Tylko ciekawe co trzeba wymienić :P Ja bym stawiał na płytę główną. Ale to takie wróżenie z fusów...

TataPingu

V3ntu
- na "ślepo" nie powinno się tego robić, w pierwszym rzędzie spróbowałbym zainstalować win7, jeśli instalacja przebiegnie bez problemu, to znak, że fizycznie wszystko jest OK.

Również dobrze byłoby sprawdzić RAM. Prawie w każdym live istnieje przeprowadzenie tego testu (Memory test)...
- trwa to jednak długo, niekiedy całą noc, więc trzeba zaplanować do tego trochę czasu

A może Twoja płyta ma wbudowany "wyświetlacz usterek" (świecące numerki, najczęściej to 2 cyfry)?
- w takim przypadku miałbyś ułatwione zadanie

V3ntu

Windows 7, 10 instaluje się bez żadnych przeszkód. Kości ramu też są na 99% sprawne. Gdyby nie były odczułbym jakiś spadek wydajności + przy uruchamiani systemu komputer by pewnie mnie poinformował że ram jest odpięty. Płyta nie ma wbudowanego czegoś takiego, ale to samo z ramami. Gdyby była uszkodzona to bym też jakoś to odczuł na widnowsie. Mam kilku znajomych co mają linuxa, zadzwonie po nich może za flaszkę mi pomogą

Zobacz najnowsze wiadomości na forum