Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem instalacja Linux Mint

Zaczęty przez frugo_g, Luty 19, 2018, 04:06:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

frugo_g

Dzień dobry wszystkim :)
Mam mały problem przy instalacji mojego Linuxa. Próbuje instalować mojego Linuxa obok Windowsa, ale nie mam wolnej przestrzeni miedzy dyskowej mam dwa dyski jeden SSD i drugi zwykły w laptopie(parę partycji) ale jedną partycje zrobiłem w Windowsie pustą na zwykłym dysku mimo to przy instalacji nie widzę żadnej wolnej przestrzeni dyskowej. A chciałbym na SSD dysku to do instalować obok i nie wiem jak zwolnić wolną przestrzeń by nie uszkodzić Windows gdyż zamierzam jeszcze pracować trochę na nim. Instalacja automatyczna obok windows mnie nie interesuje gdyż nie chce uszkodzić niczego i wole dodać sam przestrzeń którą potrzebuje.

Pozdr.

Antarktyczny

Wybacz,ale musisz koniecznie zostawiać Windowsa? Też miałem kiedyś ten dylemat,ale dziś bez wahania bym wybral,co wybrałem-zaorać :)

frugo_g

Tak bez problemu Linux jest praktycznie taki sam tylko z tą instalacją nie moge sobie poradzić nie chce niczego zepsuć, do czasu gdy całkiem przejdę na Linux Mint chce pracować na obu.

TataPingu

"ale jedną partycje zrobiłem w Windowsie pustą na zwykłym dysku"
- tzn co konkretnie zrobiłeś, zmazałeś tylko dane, czy w ogóle zlikwidowałeś partycję?

frugo_g

Zmazałem poprostu w Windowsie pliki które były na dysku D i myslałem ze utorze tym miejsce ale sie nie dało. Chce utworzyć podczas instalacji Linuxa wolne miejsce, wygospodarować je ale nie wiem które usunąć by nie usunąć windowsa.

PomPom

Jak odpalasz system live, to tam włącz GParted i usuń dokładnie tę partycję, którą chcesz usunąć i na nią dać Minta. W instalatorze na miejscu pustego miejsca zrobisz partycję (lub partycje) dla Linuxa.
myk byle jak jako tako

frugo_g


Jak odpalasz system live, to tam włącz GParted i usuń dokładnie tę partycję, którą chcesz usunąć i na nią dać Minta. W instalatorze na miejscu pustego miejsca zrobisz partycję (lub partycje) dla Linuxa.

Jak odpalić system live ? i co to znaczy GParted ?

TataPingu

@frugo_g
Tak właśnie myślałem (że zmazałeś tylko pliki z partycji)
Może po kolei,
- windows pracuje na formatach FAT, lub NTFS
- do instalacji linuxa potrzebujesz innego formatu, najlepiej EXT4
I właśnie, by to zrobić musisz albo z poziomu widowsa (a jaka do winda?) po prostu partycję przeznaczoną pod przyszłego linuxa zlikwidować. Tak, że na dysku pozostanie po prostu "niezagospodarowana" pusta przestrzeń (podczas instalacji linux "rozpozna" to poste miejsce), albo wystartować kompa z instalacyjnego DVD/USB (to właśnie "live") i już z wystartowanego live linuxa wybrać z menu program o nazwie Gparted.
Jest to program do obsługi dysków, którym można również sformatować część przeznaczoną na linuxa.
Proszę tylko pamiętać, należy wybrać format EXT4, a partycja dobrze, gdyby miała co najmniej 30GB.

Przy tak przygotowanym dysku, podczas uruchomienia "install", linux będzie wiedzieć, gdzia ma się zainstalować

robson75

frugo_g Podczas uruchamiania programu GParted będziesz musiał podać hasło, ale jeżeli z live to nie będziesz miał własnego ustawionego hasła, w takim wypadku należy wpisać nazwę dystrybucji czyli linuxmint.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Antarktyczny

Po kolei...co to Live? Jest to Linux odpalony bez instalacji z nośnika zewnętrznego (płyta lub pendrive). GParted-program do tworzenia/dzielenia/zarządzania partycjami. Program ten znajduje się domyślnie w wersji Live, którą odpalisz bez instalacji. Musisz zaznaczyć odpowiednie opcje w BIOSie, aby wersja Live uruchomiła się. Potem zastosuj się do wskazówek podanych przez wypowiadających się przede mną forumowiczów. Pozdrawiam.

frugo_g

A więc próbowałem zrobić tak jak panowie piszecie przez Gpartet kasując partycje 372 Gb w linuxie uruchamiajac go z pendrive instalacje robiłem tak jak pisaliscie przy instalacji chciałem przydzielic to wolne miejsce ale tak czy tak niby na pasku do góry widac ze to miejsce jest ale wybrać go i podzielić nie moge kiedy wracam do linuxa urachamianego z pendrive to ta partycja nadal jest przypisana do windowsa 10 ktorego mam.

TataPingu

@frugo_g
- jak to win10, to wygląda na to, że dysk(i) formatowane są na GPT.
Tutaj będzie więcej "grzebaniny"
Właściwie to trzeba by zacząć od nastawień w BIOSie.
W pierwszym rzędzie powinieneś przestawić "Secure Boot Control" (lub coś podobnego) na "Disabled"
Jak dojść do BIOSu itd, to myślę, że koledzy na pewno Ci podpowiedzą

Poza tym, opisz dokładnie strukturę dysków. Rozumiem, że Win10, jako OS znajduje się i startuje z SSD ?
- na magnetycznym HD masz tylko dane, czy jak?

Dobrze by było, gdybyś jeszcze raz wystartował livea, uruchomił gpartet i zrobił zrzut ukranu

Albedo 0.64

Z tego co napisałeś wnioskuję, że jesteś całkowicie zielony "w te klocki" i nieco się zamotałeś. Po pierwsze, poszukaj i poczytaj na temat partycji, systemów plików i działania dysków. Po drugie, jeśli chcesz wydzielić wolną przestrzeń na dysku, zmienić rozmiar partycji, usunąć partycję itp. to użyj windowsowego programu do zarządzania komputerem. Znajdziesz go w panelu sterowania => narzędzia administracyjne => zarządzanie komputerem => zarządzanie dyskami. Zanim sobie popsujesz dyski i skasujesz dane zdobądź minimum wiedzy na ten temat czytając poradniki w internecie. Powodzenia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

frugo_g

Może i mam tam jakąś mała wiedze ale chyba właśnie po to jest to forum ? Kto pyta nie błądzi.

PomPom

No oczywiście, ale też doradzamy trochę poczytać, żeby każdemu z nas było łatwiej :D

Co do Minta, na dobreprogramy.pl są poradniki do niego, które może coś ułatwią.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum