Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jakiej dystrybucji Linuxa używasz/jest wg Ciebie najlepsza?

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 18, 2018, 01:33:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pytanie jak w temacie, proszę o uzasadnienie w komentarzu.

Arch
3 (12.5%)
Mint
3 (12.5%)
Manjaro
2 (8.3%)
Debian i pochodne
4 (16.7%)
Ubuntu i pochodne
3 (12.5%)
Fedora
0 (0%)
Gentoo
1 (4.2%)
Mandriva i pochodne
0 (0%)
OpenSUSE
0 (0%)
Slackware
2 (8.3%)
Sparky
5 (20.8%)
Inne
1 (4.2%)

Głosów w sumie: 24

Antarktyczny

Zbijam,bo Panią X znam od półorej roku. Telefon kupiła, i to nieco za drogo... Jej znajomość ogranicza się do dzwonienia, smsy czasem, i radio! Ale za stary oznacza już niemodny, "byle jaki". Genialne. Dziadek, mimo że jako człowieka panią x szanuję i poważam, to jednak tutaj nie znajduję wytłumaczenia.

PomPom

Ano nie. Przypomniał mi się jeden przypadek pasujący do tego.
Znajomy nierozgarnięty za bardzo, któremu ojciec przysyła kasę i ogólnie "jestem średniozamożny, a nie jak wy". Miał kupić sobie telefon nowy (w sensie nie fabrycznie), to jego kryterium było... pamięć wewnętrzna. Jak podsyłał link do opisu fona, to zwracał uwagę na to, że 128 giba! W końcu będzie miał miejsce na Androida (dodam, że trochę śmiał się z fonów np. z 8GB pamięci wbudowanej, bo spuchnięty Android to dobry Android, a karty microsd nie istnieją). Telefon ma też inne plusy, ale głównie słyszałem o tej pamięci. No i kolega kupił fona, dał 1200zł. Jak zobaczyłem jego nowonabyty TABLET, to zacząłem się zastanawiać dlaczego. Telefon tak wielki, że kolega go musi nosić w torbie. W ogóle nie poręczny i ja bym np. z takim telefonem nie wytrzymał. Do tego kolega jest drobny, to jeszcze gorzej to wypada.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

No właśnie sam widzisz, że ludzie w przeważającej części nauczyli się owczego pędu, chociaż kłóci się to z logiką. Dla mnie to wszystko głupota. Brak własnego zdania jest gorszy niż złe poglądy.

debbixon69

Używam Debiana (tylko na maszynie wirtualnej, ale ciiiii..... XD) A używam debianowych dystrybucji, bo tylko te potrafiłem ogarnąć. Moim zdaniem ta ankieta zawiera trochę błędów, bo Mint, *buntu, Sparky to pochodne Debiana jakby nie patrzeć, bo na nim się opierają.
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

Antarktyczny

Nie zawiera. Były głosy, by wyszczególnić pewne dystrybucje, tak aby wyniki ankiety były wyraźniejsze i bardziej klarowne. Ponadto, Mint zasługuje na oddzielną gałąź z powodu dużej liczby użytkowników, podobnie jak reszta. Dlatego nie uważam, by ankieta była błędna.

PomPom

Mieszanie Ubuntu z Debianem jest szkodliwe, bo różnice są krytyczne. Współczuję ludziom, którzy trafiają na jakiegoś speca, który uparcie nie odróżnia tych dystrybucji i w swoim przekonaniu miesza i szkodzi pytającemu, bo Ubuntu i Debian to to samo, więc to rozwiązanie z innego distra na pewno normalnie zadziała. Można iść o krok dalej i uznać użytkowników ChromeOS za użytkowników Gentoo.
myk byle jak jako tako

MSki

Dzień dobry, dawno na Forum nie pisałem, bo i nie było o czym, zatem podbiję temat swoimi spostrzeżeniami  ;)
Moim skromnym zdaniem - najlepszym Linuksem jest ten, którego dokładnie poznaliśmy i potrafimy sobie z nim poradzić.
Jednak dla mnie, a zdanie to wypowiadam po wielu "perturbacjach" i również po wielu instalacjach różnych OS-ów, najlepszym Linuksem jest Ubuntu (18.04 LTS).
Dlaczego tak sądzę i tak piszę ?
Nie mam jakiegoś egzotycznego sprzętu, bo trudno aby Lenovo X220 za taki uchodził.. główne podzespoły na Intelu, a i pozostałe komponenty urządzenia niespecjalnie "wydumane". Z racji tego, każdy Linux instaluje się na nim bez zbytnich problemów.
Problemy mogą się pojawiać później i bywają najczęściej natury systemowej, zwłaszcza po aktualizacjach.
Tak miałem z MX-19, którego do niedawna używałem i który to Linux uważałem za "the best" ;)
Otóż problemem z którym nie mogłem sobie poradzić, a tym bardziej zawracać nim głowy komukolwiek tu na Forum, było brak połączenia urządzeń po Bluetooth. Pierwsze sparowanie było bezproblemowe, ale po kolejnych usypieniach systemu nie można już było połączyć słuchawek z laptopem. "Uruchom ponownie" (w domyśle) system, dopiero tą łączność przywracało.
Tych problemów nie doświadczyłem z Ubuntu i czy jest ten system wielokrotnie w ciągu dnia usypiany, czy jak co rano włączany, Bluetooth działa bez problemu.
Może to i niewielki problem dla tych, którzy by sobie z tym poradzili, ale dla mnie dość stresujący, gdyż uważam, że skoro system jest dopracowany, to nie powinien stwarzać podobnych problemów.
Ja wiem, że Forum jest od tego, aby podobne problemy zgłaszać i je rozwiązywać "dla potomności"  ;)  ale mamy przecież XXI wiek i wielu mnie podobnych "użyszkodników" chce system używać, a nie ciągle przy nim grzebać, wciąż naprawiając to co wynika z błędów i niedoróbek popełnianych przez deweloperów.
Co zaś samego Ubuntu.. system ma długoletnie wsparcie, dość nowy kernel, mnóstwo intuicyjne instalowanych programów, a w sieci znajdziecie wiele poradników (np. na YT), jak system ten upiększyć i przerobić na taki (od strony wizualnej i funkcjonalnej), aby spełniał Wasze wymagania.

Przy okazji.. wersja Ubuntu 20.04 LTS jest już dostępna do pobrania
http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
ale jest ona raczej przeznaczona dla testerów i deweloperów  ;)
Poniżej cykle wydawnicze Ubuntu
https://ubuntu.com/about/release-cycle

Pozdrawiam.

pavbaranov

#67
Cytat: Antarktyczny w Maj 13, 2018, 11:01:20 AM
Nie zawiera.(...) Dlatego nie uważam, by ankieta była błędna.
Zawiera. Błąd logiczny. Jeśli wyróżniamy kategorię "coś i pochodne", a następnie wydzielamy z owych "pochodnych" poszczególne, to udzielenie odpowiedzi na te "poszczególne" mieści się jednocześnie w dwu kategoriach.
Nadto masz coś takiego jak np. Gentoo (stricte), brak innych opartych o niego oraz "Inne". Podobnie z Archem. Jest "Arch", jest "Manjaro", ale np. już żadnej innej dystrybucji opartej na Archu nie ma. Tak samo z każdą inną dystrybucją, która jest wymieniona bez "...i pochodne". Dlaczego jest to złe? Bowiem wykoślawia wynik ankiety.
Ktoś używając np. Zorina wrzucić go (jeśli o tym wie) winien do kategorii "Ubuntu i pochodne". W ten sposób na tę "zbiorczą" kategorię zostanie oddany głos. Jeśli jednak ktoś używa np. Calculate Linux, to zgodnie z podziałem logicznym wprowadzonym w tej ankiecie głos winien oddać na "Inne", choć jest tak samo oparty na Gentoo, jak Zorin na Ubuntu. Tym samym wynik tej ankiety zawsze będzie faworyzować dwie umieszczone w nim kategorie zbiorcze: Debian i pochodne oraz Ubuntu i pochodne. Ot, przykład na to, jak zadając pytanie w ankiecie z góry można sterować jej wynikami.

zorin

Największy sentyment mam do Slackware i Gentoo. Obecnie Solus i Zorin są moimi ulubionymi Irlandczykami.

Predator

#69
U mnie Arch z Plazmą, wiem, wiem, wcześniej chwaliłem Minta z Xfce a jeszcze wcześniej Xubuntu, uznajcie zatem że nietrzeźwy byłem i kłamałem  ;D

Piotr_1988

#70
Obecnie na laptopach mam Ubuntu MATE na głównym i MX Linux MATE na starym rezerwowym. Najdłużej używałem Debiana z różnymi środowiskami graficznymi. Nieco używałem SparkyLinux z różnymi DE.

MX Linux zrobił ostatnio na mnie bardzo dobre wrażenie, lecz (1) nie działa w pełni na nowszym laptopie i (2) dużą wadą systemów hybrydowych są trudności z aktualizacją do nowszych wersji systemu, co po części lecz w mniejszym stopniu dotyka też Sparkiego. Poza tym, (3) MX choć ma parę fajnych funkcji, jak np. iso z systemu, jest tak obładowany, że muszę "wyciąć pół systemu", w tym koniecznie wywalić tragicznie skonfigurowane XFCE, zanim doprowadzę MX Linux do stanu użytkowego.

W Ubuntu też trzeba nieco wyciąć, ale mniej i przynajmniej istnieje wybór domyślnego środowiska graficznego. W najsensowniejszym stanie dostarczany jest Sparky i tu do Sparkiego nie mam jednego zarzutu. Ubuntu jest fajne, łatwo się aktualizuje, wszystko działa bez dłubaniny jak na Debianie, lecz w Ubuntu mam najwięcej problemów ze stabilością - okienka się wieszają, różne dziwne rzeczy się dzieją. Ubuntu jest najbardziej niestabilną dystrybucją z tej czwórki. Najbardziej niezawodny w działaniu był Debian.

Także jak dla mnie MX jest bajerancki, Ubuntu i Sparky są wygodne, a Debian niezawodny.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum