Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jakiej dystrybucji Linuxa używasz/jest wg Ciebie najlepsza?

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 18, 2018, 01:33:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pytanie jak w temacie, proszę o uzasadnienie w komentarzu.

Arch
3 (12.5%)
Mint
3 (12.5%)
Manjaro
2 (8.3%)
Debian i pochodne
4 (16.7%)
Ubuntu i pochodne
3 (12.5%)
Fedora
0 (0%)
Gentoo
1 (4.2%)
Mandriva i pochodne
0 (0%)
OpenSUSE
0 (0%)
Slackware
2 (8.3%)
Sparky
5 (20.8%)
Inne
1 (4.2%)

Głosów w sumie: 24

Antarktyczny

Napewno nie było limitu czasowego, specjalnie na to patrzyłem. W warunkach tej strony byłoby to samobójstwo dla ankiety-nie ma ściśle określonych dni nawału użytkowników, więc ankieta czasowa byłaby chybiona. Może odezwę się do pavroo.

Albedo 0.64

Debian i pochodne. Czyli Mint, Ubuntu, Sparky itp. Tak na prawdę ankieta mogłaby ograniczyć się do głównych, niezależnych dystrybucji ponieważ ich pochodne są z nimi zgodne. U mnie wygrywa uniwersalność Debianowców i duża baza programów, łatwość instalacji, tłumaczenia i dokumentacje. Używam LMDE ze względu na wyjątkowe dopracowanie i świetną estetykę. Poza tym nie widzę większych różnic w porównaniu do innych wersji Debiana. Arch'e i RedHaty już mi nie podchodzą.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

PomPom

Na inne wersje Debiana można wgrać nowe Chromium, Operę i jeszcze pewnie parę innych aplikacji :I No ale Debian serio jest uniwersalny. Gdy przyciśnie potrzeba, można użyć testinga lub sida (albo "ukraść" z nich pakiet). Gdy nie, można zostać przy stable, a gdy używane aplikacje nam pasują w obecnych wersjach i nasze przeglądarki będą odpowiednio wspierane, to i oldstable/LMDE. Ekipa Minta mogłaby trochę więcej uwagi poświęcić LMDE.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Chwilka Panowie. Jak chciałem mniej opcji (Albedo 0.64-Ty w owym wątku nie uczestniczyłeśb nie bierz do siebie) to były głosy, żeby ankieta była wiarygodna to nie ograniczajmy pola wypowiedzi. No to nie ograniczałem. Jak mogę być szczery, to widzę wyniki tak:
-Mint
-Debian
-Sparky
-Ubuntu

Kolejność przypadkowa. Chodzi o największą popularność.

PomPom

myk byle jak jako tako

Antarktyczny

No, na siłę... Niech i Manjaro. Chociaż podejrzewam,że Mint,Debian i Sparky biją na głowę Manjaro. I żeby nie było, do żadnej dystrybucji nie jestem uprzedzony. Nie wpadł mi w oko Sparky, życie,trudno. Ale przyznaję,że jest na mocnej pozycji. Widzisz Dziadek, Ty mówisz Manjaro, a za chwilkę ktoś upomni sie o Archa... Chociaż nie, pardon, będzie lament o Kali Linux. Realia są jednak takie, że liczące się (ilość użytkowników) dystrybucje można policzyć na palcach jednej ręki. Co chociażby z openSuse, skoro to tylko jakaś część ludzi na Linux Mint... Równie mały promil siedzi na Sabayonie, Fedorze czy Gentoo. Tak niestety jest.

Antarktyczny

Dobra, zobaczyłem po jednym głosie na Slackware i Gentoo. Czyżbym się mylił? :]

PomPom

Mroźny dzbanie, patrz na wyniki ankiety. Jak chodzi o popularność, a nie najlepszość, to ja, gom1 i Robert75 mamy gdzieś wgrane Manjaro. A jak mówisz o ogóle, to Sparky jest daleeeeeeeeko. Najpopularniejsze pewnie Ubuntu, Debian, później Mint. Użytkowników Fedory jest chyba wiele, bo o tej dystrybucji się mówi i na tej dystrybucji się pracuje. Torvalds używa Fedory. Użytkowników OpenSUSE i Gentoo też jest pewnie sporo i to BARDZO liczące się dystrybucje.
myk byle jak jako tako

gom1

Odnośnie samej ankiety, to można ją zawęzić do kilku odpowiedzi: debianowate, slackware'owate, redhatowe, archowe, gentoowate, inne. Zgodnie z tym obrazkiem:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Linux_Distribution_Timeline.svg
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Mroźny zrobił inaczej i moim zdaniem nawet lepiej. Już pomijając osoby, które nie będą wiedzieć, z jakich rodzin mają distro - jest to bardziej przejrzyste, jak na realia, jakie mamy. Mniej by nam taka ankieta mówiła, bo mówiłaby tylko straszny ogół i trochę traciła sens.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Dziadek, kieliszku nic nie warty, mówisz o Fedorze, openSuse-pokaż mi na przykładzie tej ankiety,gdzie są ci użytkownicy? Ja mówię tylko o forum, nie globalnie. Globalnie to proste,że Sparky odpada, na jego miejsce wskakuje chociażby Arch...
Co do Manjaro- owszem, ale Manjaro mają 2,5 osoby-Robert,Gombek i Ciebie nie wiem jak policzyć  ;D
Ponadto, popatrz chociażby na działy na forum... Kilka mogłoby nie istnieć,bo mają tak mało wątków, ile przez tydzień powstaje w dziale Minta...

PomPom

Kiedyś się obudzisz ciepły >:I
Jak na forum, to bym tego Majerano nie ignorował. Mniej wątków, bo mniej mało znających się tam pcha i sobie radzą. Arch ma w swoją ścieżkę wbite radzenie sobie najlepiej samemu, wróć, radzenie sobie z glorious Arch Wiki (serio świetna dokumentacja). Wiki Archa też można używać w innych distrach, ale najbardziej pasuje do Archowych (ci debile nawet tego nie sprawdzają i nie trzeba Archa :V). Co do działów, przydałoby się im małe odświeżenie, bo śmierdzi trupem, a nawet nieprawdą (Slax).
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Co oznacza,że obudzę się ciepły? Uścislij, bo wyobraźnia podpowiada mi dziwne rzeczy... :D
Co to tego co mówisz, owszem, jest tak, że niektóre dystrybucje są dla lepszych użytkowników, co implikuje mniejszą ilością wątków i pytań... Ale i tak nie zmienia to faktu, że na 1 użytkownika Archa wypada 4 Minta i 6-8 Debiana. Mówisz o forum- kiedyś gardłowałem (bezskutecznie) przeciwko działowi Bezpieczeństwo. Po co coś takiego na forum Linuxa? Jak ktoś własnym debilizmem nie otworzy furtki hakerom, to może spać spokojnie. Pokaż mi kogoś, kto miał wirusa? Utracił z tego powodu dane? No właśnie. I teraz mamy dział, w którym mamy...2 wątki. Sztuka dla sztuki.

PomPom

No ciepły, że jakoś Ci źle będzie :I Bo normalnie mroźny :I Specjalnie dla Ciebie wymyśliłem.
I nie lepszych użytkowników, a bardziej obeznanych ;-; Dział bezpieczeństwo ma sens, tylko na Linuxie wiadomo, że będzie pustawy. To nie jest tak łatwo z tym bezpieczeństwem, że jak ty unikasz większości neta, to nic się nie stanie. Tak jak z FB, nie masz, ale ktoś Twoje dane i tak mu dał. Takim rykoszetem możesz dostać i lepiej się przygotować. Albo sytuacja z pierdołami psującymi system, też warto to nagłośnić, bo jakiś zgrywus może Ci sprzedać sudo rm -rf / w odpowiedzi na problem. I powiem Ci, że problemem jest trochę to, że się ludziom nie chce tam pisać, a niektóre rzeczy uznają za oczywistości. Np. kopiowanie komend bez patrzenia na nie już w terminalu. Można czasami ukryć jakąś mniej fajną komendę.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Jak Ty dbasz o mnie, nawet mi żarciki wymyślasz... My hero :>
A na poważnie-szybko by wyszło jakieś lewe zagranie komendami. Ponadto, bądźmy szczerzy, sam wiesz,że są działy w których wiatr hula. Po co? Nie lepiej wrzucić w inne? Jeszcze trochę to i dział KaOS zróbmy, przecież ja i gombek mamy KaOSa? Nie dajmy się zwariować...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum