Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jakiej dystrybucji Linuxa używasz/jest wg Ciebie najlepsza?

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 18, 2018, 01:33:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pytanie jak w temacie, proszę o uzasadnienie w komentarzu.

Arch
3 (12.5%)
Mint
3 (12.5%)
Manjaro
2 (8.3%)
Debian i pochodne
4 (16.7%)
Ubuntu i pochodne
3 (12.5%)
Fedora
0 (0%)
Gentoo
1 (4.2%)
Mandriva i pochodne
0 (0%)
OpenSUSE
0 (0%)
Slackware
2 (8.3%)
Sparky
5 (20.8%)
Inne
1 (4.2%)

Głosów w sumie: 24

Antarktyczny


PomPom

Używam Manjaro, bo kiedyś mi się podobało (dawno temu), a później nagle wyszło poruszenie w necie, że to super dystrybucja. Odbiłem sie kilka razy, ale mimo wszystko to przyjemna dystrybucja, która ma to, co lubię. Jest wersja live (wiele środowisk), jest łatwa instalacja, jest przyzwoita szybkość, nowości wpadają szybko i nie trzeba kombinować, żeby niektóre rzeczy wgrać, albo w ogóle czekać rok. Wszystko, czego szukam, to znajdę, i ogólna wygoda przemawia za tym, żeby na Manjaro zostać. Do tego siedzę na grupce telegramowej z Manjaro i jest przyjemnie być bliżej ze społecznością dystrybucji. Jest to już spora dystrybucja, więc nie zniknie z dnia na dzień.
myk byle jak jako tako

gom1

Sparky. Bo "to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo" ;-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Antarktyczny

Mint. Pierwsza dystrybucja Linuxa, i do tego bardzo łatwa w obsłudze. To bardzo mi pomogło w przesiadce z Windowsa. Intuicyjna,i niezwykle łatwa w dopasowaniu do swoich potrzeb. Ponadto jest solidna dokumentacja i zawsze można liczyć na pomoc forumowiczów. Egoistycznie dodam,że lubię miętę, i jestem fanem cynamonu. Idealny fanatyk,jednym słowem :)

robson75

Zagłosowałem na Manjaro, bo dla mnie jest THE BEST.
A dlaczego? Dziadek Starowinek odpowiedział wyżej.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

braudar

Zagłosowałem na Sparky (patriotyzm) chociaż brakowało mi możliwości wyboru dwóch dystrybucji. Dlaczego dwóch ? Na lapku Sparky, na stacjonarce Manjaro. Obydwie ,,Rolling" Editon, bezproblemowe z dużą bazą programów. Fajne forum - codziennie czytam, czego więcej chcieć :)

Pozdrawiam
Braudar

gom1

Cytat: braudar w Luty 18, 2018, 11:08:24 PM
Na lapku Sparky, na stacjonarce Manjaro. Obydwie ,,Rolling" Editon
Dokładnie tak samo jak ja :-) Sparky w domu (notebook), Manjaro w pracy (blaszak).
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

astasz

Zagłosowałem na Debiana, którego cenię sobie za minimal iso pozwalające nawet niezbyt zaawansowanemu uzytkownikowi na "ręczne" zbudowanie sobie systemu na miarę, przy pominięciu automatycznej instalacji środowiska graficznego itp. Wszelkie dodatkowe funkcje oferowane przez dystrybucje pochodne można w zasadzie samemu dokleić (w zdecydowanej większości przypadków).
Też mi brakuje możliwosci wyboru kilku systemów. Jako drugi, w kategorii "gotowy do uzycia" wybrałbym Sparky, którego cenię sobie za bezproblemowść i fukconalność od razu po odpaleniu oraz dodatkowe repozytoria. Wiem. że Sparky też oferuje wersje minimal ale nie jest ona wg mnie tak czysta czy jak kto woli "goła" jak debianowska.
Pewnie następnym krokiem będzie Arch ale póki co Debian to nr 1.

PS -ankieta jest chyba troche niewłaściwie skonstruowana ponieważ z jednej strony wyodrębniasz z grupu Debiana - Sparkyego, Ubuntu i Minta, które w gruncie rzeczy też są jego pochodnymi a z drugiej strony wrzucasz do jednego wora - grupa debiana takie specyfiki - całkiem popularne wg distrowatch i wyraźnie odmienne od swego protoplasty- jak choćby antiX czy kalilinux . Całkiem fajnie byłoby poznać bardziej precyzyjnie preferencje linuksiarzy.
Debian Buster MATE

Rockmaniak

Mój wybór po wielu przymiarkach padł na Minta z MATE, ze względu na uniwersalność, wygodę pracy i - zabrzmi to dziwnie - poczucie bycia "w domu". Próbowałem innych OSów multimedialnych, chociażby sparkiego z którym średnio sobie radziłem ze względu na krótki staż w tym światku i brak jakiegokolwiek zaplecza informatycznego. Próbowałem Fedory, jednakże wtedy nie miałem dostatecznej wiedzy by zmienić sobie KDE na choćby  XFCE, a KDE wyjątkowo mi nie podoba. Próbowałem Ubuntu, Ale najnowsza wersja mnie szybko odrzuciła. Wróciłem do Minta i tak mi zostało ;D

Antarktyczny

Tylko tyle odpowiedzi? Hellou, ja tu chciałem statystyki wyprowadzić, diagramy kołowe i skośne robić, analizę preferencji i raport dla CBOSu wysłać- i proszę, martwica i cisza :]

Armalat

Sparky, ostatnio minGUI, żeby samemu wybrać, co mi potrzebne. A na drugim dysku próbuję różne, obecnie mam wgrany Manjaro z płytki

Antarktyczny

A dałeś teraz głos, czy tylko po czasie uzasadnienie dopisałeś Armalat? Bo stan nam się nie zmienił.

Armalat

Wcześniej nie głosowałem, a teraz dałem tylko wpis, bo głosować już się nie da

Antarktyczny

Jak to się nie da? Nie ma opcji wyboru czy też nie działa?

PomPom

Jak wejdziesz niezalogowanym, to od razu daje odpowiedzi, a powinno dawać ankietę do wyboru i dopiero później pytać o logowanie. Może dałeś jakiś limit czasowy albo po prostu SMF jest syfne.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum