Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jakiej dystrybucji Linuxa używasz/jest wg Ciebie najlepsza?

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 18, 2018, 01:33:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pytanie jak w temacie, proszę o uzasadnienie w komentarzu.

Arch
3 (12.5%)
Mint
3 (12.5%)
Manjaro
2 (8.3%)
Debian i pochodne
4 (16.7%)
Ubuntu i pochodne
3 (12.5%)
Fedora
0 (0%)
Gentoo
1 (4.2%)
Mandriva i pochodne
0 (0%)
OpenSUSE
0 (0%)
Slackware
2 (8.3%)
Sparky
5 (20.8%)
Inne
1 (4.2%)

Głosów w sumie: 24

Antarktyczny

A tu nie sposób się z Tobą nie zgodzić,tym bardziej, że widziałem to parę minut temu właśnie. Ale Mageia? To mnie nieco dziwi. Fedora również... Jak mam być szczery...
Albedo 0.64-a Ty jak pamiętam LMDE?

Albedo 0.64

@Antarktyczny: U mnie LMDE = cisza, spokój, wręcz wieje nudą ;) ...i ma to swoje zalety.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Antarktyczny

W sumie-jak na moje niewygórowane potrzeby, to mam tak teraz na Mint 17.3. Spokój. Wgrał tylko najnowszego dostępnego w tej wersji kernela, bo na starym był kłpot z konfiguracją Wi-Fi. Odinstalowałem niepotrzebne programy dostarczone z Mintem, i zasadniczo-po zainstalowaniu Wine dla gry Gothic-nic już nie muszę robić. A nie, pardon, ściągnąłem czcionkę Kanji. I najważniejsze-nie mam w planach ani zmieniać na nowszy, ani aktualizować. Doczekam, aż wyjdzie Mint na literkę W/V, to akurat minie sporo czasu, i wtedy już coś nowego zainstaluję.

PomPom

Patrząc na datę wsparcia, przesiądziesz się na Mięta 19.1... albo inne distro. Albo może wcześniej, jak będziesz chciał aplikację, która Ci po prostu nie pójdzie na staruszku. Póki co, masz chyba podatny system na meltdown/spectre.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Nie sądzę. Przypomne, że na laptopie na 100 godzin użytkowania, tylko jakaś godzina przypada, kiedy używam internetu. I to zakładając,że coś robię. Podkreślę raz jeszcze- ten laptop służy mi do czytania, przechowywania notatek, muzyki, filmów czasem... No i Gothic czasem. Wszystko. Dosłownie. Także jakiekolwiek zagrożenie lub wcześniejsza przesiadka nie mają racji bytu. Po co mam gonić króliczka, skoro złapanie go nic mi nie da? Mam mieć najnowszy system...w celu? Pdfy otwierają mi się na 17.3, muzykai  filmy też, po kiego grzyba bajerzyć? Nie gram w gry,nie kompiluję, nie programuję, nie bawię się obróbką filmów ani zdjęć... Jak używam neta, to wygodniej mi na telefonie. Nawet na forum zawsze siedzę na LG, bo po prostu przyzwyczaiłem się... Toteż wcale niewykluczone, że jak 21 lub 22 Mint będzie do chrzanu, to laptop na dożywociu dojedzie na 17.3. Co najwyżej będę żonglować drugim systemem.

PomPom

Korzystając z repo, będziesz musiał sobie chyba przestawić źródła, ale nie jestem pewien, kiedy dzieje się tak, że Ubuntu przenosi stare repo do archiw. Chociaż bardzo możliwe, że do tego czasu będziesz miał już złożony zestaw aplikacji bez potrzeby dogrywania czegokolwiek.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Dziadek- ja już tak mam. Zwróć uwagę, że od kiedy zorganizowałem sobie pliki na oddzielnej partycji, dosłownie nic nie robię. Wszystko działa jak dla mnie idealnie. Wykosiłem niepotrzebne programy (typu GIMP chociażby), te, które są niezbędne (z racji zależności) poukrywałem w menu, żeby mi nie leżały pod rękoma... I taki system może dla być na niezwykle długo... Ewentualnie ze względów sentymentalnych może spróbuję odpalić Kozaków... Za młodu uwielbiałem tę grę. Nawet przez TLP zwiększył się czas pracy baterii, więc co chcieć więcej? Lubie minimalizm, bez cudaczenia.

PomPom

Bojówka Xfce się spóźnia, bo Xfce pasuje do minimalizmu bardzo ładnie :I Ale jak masz cynamon po swojemu i pasuje, to elegancko. Kozaków chyba bezproblemowo odpalisz.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Ja słyszałem, że dla takich minimalnych zastosowań Mate jest podobne świetne. Kozaków miałem kiedyś próbować,ale dałem na wstrzymanie. A teraz dla klimatu bym zagrał. Choć nie jestem aż takim fanatykiem jak Gothica... ;)

Albedo 0.64

Cytat: Dziadek Starowinek w Kwiecień 08, 2018, 01:55:30 PM
Patrząc na datę wsparcia, przesiądziesz się na Mięta 19.1... albo inne distro. Albo może wcześniej, jak będziesz chciał aplikację, która Ci po prostu nie pójdzie na staruszku. Póki co, masz chyba podatny system na meltdown/spectre.

Z tego co wiem, to nie zanotowano przypadku ataku z wykorzystaniem luk Meltdown/Spectre. Procedura jest skomplikowana i wymaga fizycznego dostępu do komputera/serwera. Cała ta afera jest skierowana przeciwko Intelowi i architekturze PC x86_64 by łatwiej przekonać producentów i rozpowszechnić ARM. Łatki na kernele spowalniają znacznie działanie komputerów (szczególnie starszych i słabszych) co może przekonać wielu użytkowników do wymiany sprzętu na nowszy. Wszystko razem bardziej śmierdzi spiskiem niż realnym zagrożeniem.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

gom1

Cytat: Albedo 0.64 w Kwiecień 08, 2018, 06:10:47 PM
Wszystko razem bardziej śmierdzi spiskiem niż realnym zagrożeniem.
Kiedyś motorem rozwoju czy też motywacją do zakupu nowego sprzętu była.. nowa wersja Windows. Od kilku lat, czyli od momentu pojawienia się W7, rozwój się zatrzymał. Okazało się, że sprzęty mające 6+ lat z powodzeniem radzą sobie z dzisiejszymi zadaniami. Na początku MS próbował marchewki, czyli darmowej aktualizacji do W10. Teraz mamy kijek w postaci Spectre/Meltdown.

Swoją drogą, mnie też się oberwało łatkami na S/M. Po ich zaaplikowaniu mój domowy lapek zaczął mocno korzystać ze SWAP i łapał okropnego muła. Rozwiązaniem była.. wymiana HDD na SSD. I znowu nie mam motywacji, żeby wymienić sprzęt :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Antarktyczny

Nie ma motoru rozwoju (od jakichś 10 lat). Jest tylko ugruntowane przez media i koncerny poczucie gonitwy za niepotrzebnym gadżeciarstwem. 80% ludzi z najnowszymi komputerami/smartfonami nie korzysta nawet z 25% możliwości sprzętu. Ile pań o imieniu Jadwiga w wieku +45 ma najnowszy sprzęt,a ledwo ogarnia co to? I tak to wygląda. Jak na telefonie... Ludzie zakwikują się przy kupnie, żeby miał najnowszego androida, są gotowi dać 200-300 zł więcej... A ich styl użytkowania jest z pogranicza 2008/2009 roku, tylko z dotykowymi ekranami. Jest o co jodłować...

PomPom

Nie znam żadnej pani Jadwigi w wieku 45+ z dobrym sprzętem. Dobry sprzęt ma pan Janusz, który się tym interesuje. Jak ktoś się nie zna, to chce tanio. A jak ktoś takiej osobie kupuje, to ma rozum i też kupi coś prostego. Co do fonów, nie chodzi o Andrzeja nowego i 300zł więcej. Chodzi o bajery, moc, jakość zdjęć, ekranu (i hehe prestiż) za 2000-3000zł więcej. Tu wchodzi chińczyk, cały na biało, i daje dobrze wykonany tani telefon.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Jak dojeżdzałem do pracy jeździła pociągiem ze mną pani x. Sprzedawała bilety w kasie pkp. Lat 47. Najnowszy Sony. Na pytanie dlaczego cytuję : "Bo musiałam coś dobrego, i mój telefon już STARY SIE ZROBIŁ (jakiś Galaxy chyba,jak pamiętam, sprawny w 100%)". Powiedz- gdzie logika? Jak nawet nie zna się na tym? Ilu ludzi znam takich... Debilizm bijący o sufit.

PomPom

Często łatwiej wytłumaczyć mówiąc, że stary. Ja o swojej X8 też powiem, że była stara, bo to andrzej prehistoryczny, bo przeglądarka niewygodna, bo zdjęcia symboliczne, bo ekran malutki, bo się psuło czasami, itd. Co z tego, że sprawny, jak mogłem lepiej :I Pani x mogła mieć pieniądze na to ALBO dostała taki telefon od kogoś (znam taki przypadek, że osoba dostała bardzo dobry fon za bycie dobrą znajomą, bo inna osoba kupiła nowy). Debilizmu nie widzę, a raczej niewiedzę mniejszą lub większą, zależnie od sytuacji. Może też Pani x się interesuje fonami albo jej zainteresowanie wykorzystuje taki fon. Różnie może być.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum