Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Potrzebna bardzo lekka dystrybucja na wyjątkowo słaby sprzęt - web kiosk

Zaczęty przez Bartolomef, Czerwiec 11, 2018, 10:54:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bartolomef

Witam,
Mam prośbę o poradę. Od kiedy zacząłem prace w obecnej firmie (jakieś 3 lata temu) były na stanie takie komputerki (takie z 15 letnie lekko licząc), które sobie leżały niewykorzystane - skąd się wzięły i po co były kupione to już się nie dowiemy - poza tym i tak nie ma sensu dochodzić. WW każdym bądź razie są na stanie, a to jest najważniejsze bo można je wykorzystać i właśnie teraz nadarzyła się okazja żeby coś z nimi zrobić.
Pomysł jest taki, aby działały jako web kioski - po odpaleniu ma sie otwierać dowolna przeglądarka w trybie pełnoekranowym i wyświetlać wskazana stronę internetowa. Po nieprawidłowym zamknięciu systemu i ponownym uruchomieniu również ma wyświetlać wskazana stronę. Poza wyświetlaniem prostej strony HTML nie maja robić nic więcej. Strona jest jedna z wewnętrznych stron firmy (nie ma na niej żadnych flash'y ani nic z tych rzeczy).
Problem który mam polega na tym, iż mam bardzo marne doświadczenie z linux'ami i nie mogę znaleźć dystrybucji, która można by zainstalować na tym sprzęcie. nawet ReactOS wymaga według opisu więcej miejsca na dysku.
Odnośnie pomysłów na usprawnienie tego sprzętu - nie mam możliwości wykorzystania pendrivów, bo:
1.   w obudowie nie ma miejsca,
2.   nie mamy takiej ilości pendrivów
3.   nikt nie da nam środków na zakup nowych (typu SanDisk Ultra Fit który pewnie by się zmieścił)
dlatego trzeba wykorzystać to, co mamy.
Poświeciłem już chwilę na szukanie odpowiedniej dystrybucji, ale chciałem, aby była w miarę aktualne i nie udaje mi sie niestety znaleźć nic odpowiedniego, co by poszło na tym sprzęcie. Chyba będzie trzeba sięgnąć po coś starszego i pewnie już nie rozwijanego. Bardzo Was proszę podpowiedzcie mi co byłoby najlepsze do takiego zastosowania poza wyświetlaniem tej prostej stronki komputery nie będą miały żadnych innych zadań, ekran nie jest dotykowy ani nic z tych rzeczy, do komputerów nie będzie podpięta żadna myszka czy klawiatura. Wyświetlenie strony to będzie ich jedyne zadanie i nie będzie się wymagać od nich niczego więcej.

Procesor: jakiś AMD (teraz nie pamiętam) taktowanie 500 MHz nie wspierający pae
Pamięć RAM: 256 Mb
Dysk twardy flash 512 Mb (karta compact flash)

Z góry bardzo dziękuje za pomoc i wszystkie odpowiedzi, każda wskazówka będzie dla mnie cenna.
Pozdrawiam

Czesław

------------------------
Pozdrawiam Czesław dell-OptiPlex-9020-AIO, i7, 8 GB RAM

Bartolomef

Witam,
Dziękuje za zainteresowanie moim tematem.
Procesor: Geode LX800 (500 MHz)
Płyta główna: WAFER-LX800-R12 Ver. 1.2 (B027)
Dysk: ICF1000IPS - 512 MB (firmy iEi)
Pamięć: Kingston 256 MB

Gdyby coś jeszcze było potrzebne/przydatne do udzielenia mi pomocy to proszę pisać.
Pozdrawiam

lesio

Z aktualnych linuksów mam tylko takie propozycje do wypróbowania:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=puppy
http://puppylinux.com
lub ewentualnie to:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=antix
https://antixlinux.com
Gdyby któraś z tych dystrybucji "jakoś chodziła" na tym sprzęcie, to stosowną konfigurację można spróbować podpatrzeć z Porteusa (dystrybucja WEB-kiosku).

Bartolomef

Witam,
Dzięki za odpowiedź.
Puppy próbowałem wersji XenialPup 7.5 32 bit - z pena się odpala i nawet powiedzmy, że przyjemnie działa ale przy próbie instalacji (w Puppy Installer wybieram opcję FULL, tak jak w jakimś tutorialu który znalazłem) niestety sypie błędem kopiowania jakiegoś pliku (teraz już nie pamiętam jakiego).

AntiX nie próbowałem - na pewno sprawdzę.
Pozdrawiam

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Bartolomef

Witam,
Dziękuje, poczytam jutro w drodze do pracy ale sądzę, że dużo szybciej i bezpieczniej będzie dla mnie postawić gotowy system - to drugie to szczególnie z racji mojego bardzo małego (wręcz prawie zerowego) doświadczenia z linuksami. Gdybym dysponował większą ilością doświadczenia to pewnie bym się skusił.
Pozdrawiam

gom1

Akurat poradnik Salvadora (autor bloga 404) jest napisany tak, że z instalacją poradzi sobie średnio ogarnięty przedszkolak. Dasz radę :-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Bartolomef

Witam,
gom1 przeczytałem poradnik ale jeśli dobrze rozumiem to
Cytat(...)Taki twór zajmuje około 1GB powierzchni dysku i startuje w 5 sekund.
Te komputerki mają niestety dyski tylko 512 MB.

AntiX raczej odpada - według tej strony https://download.tuxfamily.org/antix/docs-antiX-16/FAQ/index.html#_system_requirements wersja net wymaga dysku co najmniej 0,7 GB.


Chyba muszę szukać wśród wycofanych dystrybucji. Może ta: http://www.browserlinux.com/ ?

Pozdrawiam

MSki

@Bartolomef, to może spróbuj SliTaz, jeśli nie boisz się instalacji "z palca" ;)
Ostatnie wydanie 5.0 to już rolling, więc nie zabraknie Ci najnowszych pakietów z programami, a iso ma zaledwie rozmiar 42 MiB
https://distrowatch.com/table.php?distribution=slitaz

Bartolomef

Wczoraj spróbowałem uruchomić tą dystrybucję Browser Linux. Doszedłem do okna z wyborem rozdzielczości i po wybraniu (moim zdaniem najwłaściwszej) kliknąłem TEST. Niestety chwilę później wyłączyli prąd i teraz amen. Komputer wstaje ale nie ma żadnego obrazu :D - sformatowałem dysk pod Windowsem za pomocą adaptera. Włożyłem pamięć RAM z innego egzemplarza. Odpiąłem baterię i zasilanie na całą noc - niestety dziś to samo.

Wygląda na to jakby załadował jakiś sterownik od grafiki ale nie spodziewałem się, że załaduje do pamięci któregoś elementu płyty głównej.

Do tej pory bez problemu startował na tej stacji z pena Puppy Linux oraz ToriOS teraz niestety nic. Od razu po uruchomieniu czarny ekran (nawet nie ma pierwszego ekranu startowego płyty głównej - tego z procesorem, sprawdzaniem ramu oraz informacją jakim klawiszem wejść do biosa - co prawda na tej stacji ten ekran był zmieniony w biosie na grafikę z informacjami o producencie płyty wyświetlaną na cały ekran ale i tak tego nie ma).

Tylko w przypadku startu komputera wraz z penem z Browser Linux pojawia się na ekranie logo Puppy'iego (taki piesek) ale nie jest normalne. W sensie nie ma kolorów - jego kontury są jedynie delikatnie jaśniejsze od reszty ekrany. Wszystko jest czarne, a logo jest szare i po jakiejś chwili znika.

Pytanie do fachowców czy da się tą płytę w jakiś łatwy odratować, czy idzie na straty wojenne :P

P.s. Pomysł był fajny, miało być szybko a idzie coraz bardziej pod górę - czyli jak zawsze...
Pozdrawiam

EDIT: Panowie to monitor dokonał żywota a nie komputer. Działamy dalej.

ciubaka

Z moich własnych, krótkich i nie bardzo uwiecznionych powodzeniem doświadczeń mogę polecić:
1. jeżeli nie będzie za bardzo zasobożerny, to najłatwiejszy w obsłudze będzie knoppix, może w wersji siódmej, ósemki są bardziej rozbudowane;
2. jeżeli nie przerazi cię konfiguracja internetu, to najbardziej podobny do windowsa będzie lxpup;
3. możnaby spróbować zawsze lubuntu;
4. jeżeli naprawdę niewiele wymagasz od sprzętu, to z pewnością slax sobie poradzi i komputer poradzi sobie ze slaxem;
5. portheus i tinycore - niby fajne i lekkie, ale jakieś takie nieprzystępne, dałem sobie z nimi spokój, ze slaxem dlatego że dla mnie nie wystarczał, lubuntu będzie najprostsze ale czy ruszy?
Pozdrawiam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum