Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Najwydajnieszy linux dla "grafika"

Zaczęty przez poiseman77, Marzec 09, 2018, 08:18:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

poiseman77

Zamiast się rozpisywać, będzie konkretnie w punktach czego oczekuję:

Warunki konieczne:
1. Musi wszystko działać (karta wi-fi, drukarka itp)
2. Prostota działania i duża dostępność programów. Jeśli będę chciał pobrać/zaktualizować jakiś program(np. LibreOffice) najlepiej aby odbywało się to przez a'la centrum oprogramowania ubuntu. (aktualizacja nie musi odbywać się przez centrum oprogramowania jeśli jednym dostępnym programem/komendą zaktualizuje wszystko inne)
3. Bezproblemowa obsługa wszystkich czcionek (ściągam, klikam install i jest)

Warunki opcjonalne:
1. Wysoka wydajność. Praca na dużych grafikach o rozdzielczości 300dpi i stosowanie na nich specjalnych efektów GIMPa potrafi zająć. Obecnie mój elementary zapisuje plik .png o wymiarach 1100x400 około 15 sekund co jest jakimś śmiechem.
2. Ze środowisk graficznych najbardziej przypadło mi XCFE. Nie trawię Unity i bardzo podobnych do windowsa10(deepin? mogę się mylić).

No i to chyba tyle :D Z moich poszukiwań wpadł mi w oko Debian (choć nie wiem jak z centrum oprogramowania) i Ubuntu Budgie, jednak wolę upewić się tutaj.
Liczę na was forumowicze

TataPingu

Chmmmm...
- coś bazującego na debianie (prędkość), a zarazem odpowiednio "przygotowane", np. MintLMDE2...

Co się tyczy wielości programów, to faktycznie, ubuntu (Mate, XFCE) może być dobrym wyborem...


robson75

Jeżeli masz jakieś pojęcie o Linuksie, to dobrym wyborem może być Manjaro Xfce.
Manjaro jest systemem opartym na Arch-u, i jest Rolling-em. Co do oprogramowania to w repozytoriach jest tego naprawdę sporo, a czego nie znajdziesz w repo Manjaro, znajdziesz to w AUR (Arch User Repozitory).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

poiseman77

@Robert75
Jakie to pojęcie musiałbym mieć? Manjaro posiada coś takiego jak software center? Czy tylko terminal?

robson75

Pojęcie chociaż podstawowe, ponieważ aby korzystać z systemu Manjaro konieczna jest jakaś wiedza na temat Linuxa.
Manjaro nie posiada takich bzdur jak software center, tylko bardzo łatwego w obsłudze Pamac-a.




Oczywiście przez terminal też można instalować programy:
sudo pacman -S nazwa-pakietu
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Nawet jak jesteś linuksowym laikiem, to od tego jest to Forum. Nikt przecież nie jest omnibusem.
W razie problemów służę pomocą. (oczywiście jeśli chodzi o system Manjaro)
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Opisałeś Xubuntu. Nie ma co kombinować.
myk byle jak jako tako

Albedo 0.64

#7
@poiseman77: Sugeruję LMDE 2 MATE lub Sparky 4.7 XFCE. Zalety: duża baza programów, stabilna i bezawaryjna podstawa, dobra wydajność, dopracowanie środowiska, dobre wsparcie dla sprzętu. Wypróbuj też Ubuntu Mate - podobno najlepsza wersja Ubuntu. Co do drukarki : jeśli producent twojego sprzętu udostępnia sterowniki to zadziałają. Jeśli nie, to albo wymiana drukarki, albo  pozostawienie na dysku Windows do jej obsługi. Czas zapisu/odczytu plików zależy od kilku czynników, system nie ma tu zasadniczego znaczenia. O wydajności decydują właściwie działające sterowniki karty graficznej, systemy plików na dyskach, stan techniczny dysków (szczególnie HDD), wykorzystanie pamięci RAM przez programy. Jeśli masz mało RAM-u i dyski HDD to cudów się nie spodziewaj. WiFi z reguły działa bezproblemowo, jedynie niektóre dystrybucje nie wspierają kart Atheros i Broadcom z marszu i trzeba dociągnąć sterowniki "na kablu" przez LAN.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

poiseman77

@Robert75
Manjaro wydaje mi się, że to nie będzie to. Pytać się na forum jak zainstalować cokolwiek to mijanie się z celem :D Problem zaczął się już przy Inkscape i Qnapi(program do znajdowania napisów), może kiedyś.
@Albedo 0.64
Drukarka na każdym linuxie (ubuntu/elementary) działała bez problemu bez sterowników nawet. Na elementary wytarczy że przypdakowo wyłączę kartę sieciową w opcjach to żeby ponowie ją włączyć potrzebuję terminala. Sprzęt spełnia wszelkie wymogi( 8GB RAM, 750HDD itd)

Myślę jednak że wybiorę między Ubuntu MATE a XUbuntu ze względu na bezproblemowe działanie i dostępność programów.

Dziękuję wszystkim za sugestie, myślę że temat jest do zamknięcia.

Oczkins92

Nie bardzo ci polecam xubuntu bo dla mnie był problemowy.Lepiej posłuchaj Roberta i weź Manjaro XFCE dla grafika dobry ponieważ wiele programów mozesz instalować bez problemów i masz zawsze najświeższe
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

Oczkins92

Sam używam gimpa do grafiki,blendera i chcę w przyszłości natrona się nauczyć do robienia efektów specjalnych
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

Czesław

Xubuntu 18.04 64 bit spełnia z nadmiarem Twoje oczekiwania. Prędkość zależy w znacznym stopniu od procesora. Mi rendering filmu 850 MB mp4 na mkv, na wyśrubowanych parametrach, zajmuje 6 minut. System  j.w.
------------------------
Pozdrawiam Czesław dell-OptiPlex-9020-AIO, i7, 8 GB RAM

Zobacz najnowsze wiadomości na forum