Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zacznijmy od początku.

Zaczęty przez MSki, Luty 11, 2018, 10:27:10 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Jaki by system nie zainstalować i tak podstawą dla jego (i naszych danych) bezpieczeństwa będzie oprogramowane wewnętrzne ang. firmware
Bios vs UEFI, bo o takim oprogramowaniu jest mowa, jest częścią składową każdej płyty głównej, gdyż oprogramowanie to znajduje się w jednym z układów scalonych.
W ogólnym zarysie można stwierdzić, że oprogramowanie to odpowiada m.in. za sprawdzenie stanu poszczególnych podzespołów po włączeniu zasilania komputera.
Dostęp do funkcji tego oprogramowania uzyskać można podczas rozruchu maszyny, używając jeden z przycisków funkcyjnych F1.....F12 w zależności od producenta i modelu.

Jako że temat ten powstał na bazie moich przemyśleń, nie będę opisywał w nim którego przycisku funkcyjnego należy użyć podczas rozruchu, a bardziej rozwinę myśl przewodnią, czyli różnice pomiędzy Biosem i UEFI.
Nie będę również tworzył własnych treści i odkrywał koła na nowo, skoro wiele na ten temat zostało już napisane - http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589

Nie wiem jakie jest Wasze zdanie w tej materii, ale ja uważam, że Bios mimo iż posiada pewne ograniczenia, jest zdecydowanie lepszym oprogramowaniem w kwestii bezpieczeństwa.

MSki


lesio

Niestety, problem jest taki, że niektóre rodzaje nowego sprzętu - np. dyski SSD M2 - nie współpracują z BIOS-em (przynajmniej w fazie bootowania) i trzeba włączyć UEFI. Na razie można tego typu problemy jakoś "obchodzić", ale będzie coraz trudniej ...



robson75

Ja wczoraj miałem aktualizacje paczki intel-ucode, więc się nie obawiam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#6
Nie chcę zakładać nowych tematów dotyczących różnych urządzeń i systemów, więc tutaj

https://www.dobreprogramy.pl/wszystko-zostalo-zhakowane-tworcy-systemow-beda-mieli-pelne-rece-roboty,6695091334503264a

PomPom

DP to nieśmieszny żart z tymi tytułami i tanią sensacją. No ale taki poziom tych wysrywów polskich, że DP potwierdziło Nintendo Switch Pro na podstawie plotek, a bodajże polygamia obwieściła światu, że w Shin Megami Tensei V będą pokemony, bo pan redaktorzyna nie umiał nawet poprawnie przetłumaczyć cudzego wpisu. Smród.
myk byle jak jako tako


MSki

#9
Pegasus kontra Predator, czyli o kolejnym oprogramowaniu umożliwiającym szpiegowanie nas.
https://citizenlab.ca/2021/12/pegasus-vs-predator-dissidents-doubly-infected-iphone-reveals-cytrox-mercenary-spyware/

microsofter

Pominę oczywistości; zwrócę tylko uwagę, że ten Pegasus to jakaś amatorszczyzna. Nie usunął się z logów, zostawił dumpa z sobą w środku. Student lepiej by to napisał.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

MSki

#11
Internetowy preppers — jak się przygotować na wypadek braku internetu?
https://www.internet-czas-dzialac.pl/odcinek-32-internetowy-preppers/

robson75

#12
@MSki
Czy mógłbyś umieszczać linki w postaci [url], ponieważ samo wklejenie linka nie wyświetla go jako linka tylko zwykły tekst. Nie po to tyle czasu walczyliśmy o format linków na tym forum, żeby teraz z tego nie korzystać. Aby go wyświetlić trzeba go najpierw zaznaczyć, a potem PPM wyświetlić go, a nie znacznie prościej kliknąć na niego.
EDIT.
Widzę że @lami07 już to poprawił.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

@robson75
Wklejam linki jak dotychczas i nie wiem dlaczego nie można je zaznaczać, a później otwierać, może to sprawa samego przejścia Forum na inny silnik(?).

robson75

Cytat: MSki w Kwiecień 04, 2022, 07:30:34 AMWklejam linki jak dotychczas i nie wiem dlaczego nie można je zaznaczać, a później otwierać, może to sprawa samego przejścia Forum na inny silnik(?).
Ale mi właśnie o to chodzi, aby ich nie zaznaczać a dopiero potem otwierać (jak to miało miejsce na starym forum) tylko po prostu klikasz na linka i strona się otwiera.
Nowe forum daje jeszcze dodatkowe funkcje przy dodawaniu linków, jest miejsce na adres url, oraz opcjonalna nazwa dla tego linka, wystarczy kliknąć w to miejsce co na screenie.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum