Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Lunar

Zaczęty przez Antarktyczny, Luty 16, 2018, 04:17:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gom1

Cytat: Dziadek Starowinek w Luty 18, 2018, 11:08:55 AM
Takie dystrybucje nie zawierają niewolnego oprogramowania i nie dają do niego prostego dostępu.
.. co może sprawić, że komputer stanie się maszyną do pisania - przez brak sterowników do kart sieciowych.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Dokładnie. Można sobie składać sprzęt pod system, ale co krok będzie się pojawiać jakiś zgrzyt.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Wytłumaczcie mi jedno-oprogramowanie wolne to wiadomo, prawo do kopiowania, używania i rozpowszechniania za darmo. Nie wolne, to płatne. Linux opierający się na niewolnych kodekach i oprogramowaniu-jak to "działa"? Wolę zadać pytanie niż udawać mądrego.

PomPom

Niewolne to takie, które ma swojego właściciela, a użytkownik jedynie z programu korzysta. Można uprościć, że chodzi o zamknięte i otwarte źródła. Niewolne są często sterowniki i właśnie kodeki (na pewne formaty są patenty, etc.). Są na Linuxa, ale są takie, jakie sobie wymyślili ich twórcy, a użytkownicy nie mogą zbyt wiele z tym zrobić.

ps. mogą być darmowe
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Dzięki,rozjaśniłeś mi obraz sytuacji. Rozumiem. Można ująć,że niewolne w pewien sposób są chronione "prawem autorskim", lub własności intelektualnej. W wolnych użytkownik zaś sam może ingerować w pewne mechanizmy,jak mniemam?

PomPom

myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Jasna sprawa. Wracam jednak do pytania-dlaczego Utoto jest polecane? Czy tylko dlatego,że nie posiada niewolnych kodeków? Jeśli tak, to nieco absurdalne.

PomPom

No tylko dlatego. Dla pewnych środowisk całkowicie wolna dystrybucja zawsze będzie lepsza od wszystkich niewolnych.
myk byle jak jako tako

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Antarktyczny

Widzę,że ideologia ważniejsza niż realia. To,by oprogramowanie było całkiem wolne to piękna idea. Ale z racji rzeczywistości nierealna i należy ją ignorować.

PomPom

Może nie ignorować, ale nie wpychać ludziom na siłę i stosować metodę małych kroków. Często otwarte odpowiedniki są lepsze od zamkniętych, a też popularność pokazuje deweloperom, że warto. Też warto, żeby deweloperzy nie zamykali źródeł tam, gdzie to nie jest potrzebne, bo później pewne rzeczy giną.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

Żeby zgrabnie zawrócić do punktu wyjścia-Lunara nikt by nie spróbował z Was? O mnie nie mówmy,moja aktualna wiedza jeszcze nie pozwala.

PomPom

Nie widzę w nim żadnego sensu dla mnie. Tylko bym siedział nad tym zdecydowanie zbyt dużo, po czym wpadł na jakiś problem i musiał podpieprzać rozwiązania z Gentoo. W tym czasie wgram Archa 10 razy i 9 razy go zepsuję.
myk byle jak jako tako

Antarktyczny

#28
Twoja matematyka wygrała :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum