Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux zadziała w trybie RAID

Zaczęty przez Pirellik, Luty 04, 2018, 12:13:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pirellik

Witam,
piszę, gdyż od dłuższego czasu chciałem zainstalować jakiegoś linuxa na laptopie, nawet przez chwile używałem ubuntu, ale miałem go na dysku HDD. Niestety dysk SSD nie był widoczny podczas instalacji. Jeśli przełączę w BIOSIE tryb Sata Operation na AHCI to instalator wykrywa dysk, jednak po zainstalowaniu nie jest możliwe zbootowanie. Wyczytałem gdzieś na angielskim forum, że moja płyta główna wykrywa ten konkretny dysk tylko w trybie RAID, tyle że żaden linux nie wykrył tego dysku w tym trybie. W Windowsie poradziłem sobie z tym problemem załadowując podczas instalacji sterownik Intel Rapid Storage i wówczas w okienku wyboru dysku pojawił się dysk. Wobec tego moje pytanie brzmi: czy jest jakiś linux, który posiadałby jakieś wbudowane sterowniki umożliwiające wykrycie dysku? Albo ewentualnie jakiś sposób na to żeby najpopularniejsze dystrybucje wykrywały dysk? Poszukuję dystrybucji linuxa, która umożliwiłaby zainstalowanie matlaba, i/lub jakichś podstawowych gier typu LoL poprzez playonlinux na przykład, no i żeby dobrze współdziałała z Windowsem.

Mój sprzęt to Dell Alienware 15 r2
Procek: i7 6820HK
Grafika: GTX980m
Ram: 8GB
Dyski: HDD 1TB 7200RPM i SSD 512GB na PCiE (Samsung Sm951)

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

PomPom

Które Ubuntu testowałeś? Może trzeba po prostu jakiejś nowszej dystrybucji, np. Ubuntu 17.10 albo Manjaro.
myk byle jak jako tako

Pirellik

Testowałem ubuntu 17.10, Deepin, Elementary OS, Linux mint i żadnego nie byłem w stanie zainstalować i uruchomić z dysku ssd. Problemem jest ten RAID, bo w AHCI elegancko wykrywa i sie instaluje, ale przez to że w tym trybie dysk jest niewidoczny na płycie głównej nie chce bootować po instalacji. Gdzieś na angielskim forum przeczytałem, że to jakaś dziura w biosie i ten dysk będzie działał tylko w trybie RAID. No i ogółem w tych lapkach chyba jest domyślnie RAID.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum