Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Deepin 15.5 aktualizacje oraz sklep

Zaczęty przez joker1235, Styczeń 17, 2018, 10:31:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

joker1235

Witam
Miałem na dwóch komputerach Linux Deepin 15.5. Problem polega na tym że nie mogę sobie poradzić z aktualizacjami oraz sklepem.
Na jednym z komputerów udało mi się zrobić by wystartowały aktualizacje postępując zgodnie z opisem dla wersji 15.3:
http://linuxdeepin.blox.pl/2017/03/Jak-naprawic-dzwiek-w-Deepin-153.html
Pojawiła się jednorazowa dostępna aktualizacja – potem mozolnie i bardzo długo się aktualizował i na tym się skończyło.
Na drugim komputerze powyższa procedura nic nie dała. System udaje że jest aktualny a sklep chodzi tak wolno że ledwo wyświetlają się w nim opisy o instalacji nie ma mowy bo po chwili wyświetla błąd serwera.
Nic nie daje przełączanie serwera w ustawieniach (wybieram DE lub GB?)

Czy jest jakaś możliwość konfiguracji tego systemu tak by system się aktualizował i sklep działał z akceptowalną prędkością?



robson75

#1
Pytanie, czy to jest Deepin tworzony przez chińczyków? Jeżeli tak to radziłbym Ci instalację Debian Deepin lub Manjaro Deepin. i jestem w 99% przekonany że te problemy znikną.
Co do wersji Deepin tworzonej przez chińczyków, to jest wersja unstable, czyli niestabilna.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

joker1235

Chiński. Z ciekawości instalowałem Manjaro Deepin 17.0.2 i tam wszystko pracuje poprawnie.
Mimo wszystko zależy mi na tym Deepin 15.5.

Czytałem już trochę artykułów o tym systemie - na jednym z portali bardzo go chwalą. Mało kto wspomina o problemach opisanych przeze mnie. Piszą o aktualizacjach sytemu i sklepu. Dziwi mnie że u mnie to nie działa. Zacząłem już myśleć o takich absurdach jak to że może region kraju ma znaczenie a może oni są gdzieś za granicą.

robson75

To najwidoczniej żle dobrałeś dystrybucje dla swojego sprzętu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

To prawdopodobnie problem "drugiej strony", tzn. problem pasma i prędkości przesyłu źródłowych pakietów, a dokładnie chodzi o to, że jeśli główne serwery znajdują się w Chinach (i tylko w Chinach), to mogą występować problemy przesyłowe.
Spróbuj dopasować aktualizację do ich np. czasu nocnego. Przypuszczam, że serwery nie będą wówczas tak obciążone.

Poza tym, o ile dobrze się orientuję, chiński Deepin bazuje na debianie, więc możesz używać standardowych sposobów aktualizacji z debiana tj. (w terminalu, więc szybsze):

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

lub (jeśli chcesz zaktualizować cały system, a nie tylko bezpieczeństwo)

sudo apt-get dist-upgrade

Po tych aktualizacjach w terminalu możesz jeszcze sprawdzić synapticem.
Jeśli go jeszcze nie nie posiadasz to:

sudo apt-get install synaptic

a potem w terminalu (ew. bezpośrednio w menu):

sudo synaptic

Na samym końcu możesz jeszcze próbować ze "sklepem"

joker1235

#5
Zrobiłem jak kolega wyżej radzi i mam:
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.

w pliku sources.list mam wpisane:

## Generated by deepin-installer

deb ftp://mirror.onet.pl/pub/mirrors/deepin/ unstable non-free contrib main

# deb-src http://packages.deepin.com/deepin/ unstable non-free contrib main

TataPingu

To wszystko OK, system jest aktualny i czysty
(0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych)

A swoją drogą, lepiej instalować programy z poziomu synaptica, niż "sklepu".
"Sklepy" to stosunkowo niedawny "wynalazek", jeśli się nie mylę to pierwszy został wprowadzony przez Canonical w ubuntach. W każdym będź razie, przy takich instalacjach mogą wystąpić problemy z "zależnościami".
Synaptic jest pewniejszy

joker1235

System od miesiąca nie miał żadnej aktualizacji. Nie wiem jak to sprawdzić czy tak ma być np.  Firefox jest w wersji 57.0 x64. Dzisiaj sprawdziłem sklep - pracuje baaardzo wolno ale o dziwo instaluje programy.

TataPingu

Zablokuj mirrora z onetu

# deb ftp://mirror.onet.pl/pub/mirrors/deepin/ unstable non-free contrib main

zrób update

sudo apt-get update

i dopiero teraz spróbuj "sklepem"

Tak na marginesie, "onet" i linux !?
- przecież to Axel-Springer, na Twoim miejscu miałbym poważne obawy co do czystości systemu...

joker1235

Problem w tym że się na tym nie znam więc "onet" w tym pliku mi nic nie mówi.

Jak powinien wyglądać w takim razie taki plik tak by wszystko było ok?

Po zablokowaniu "onetu" wg. powyższej wskazówki system od razu po kliknięciu "aktualizuj" wyświetla że jest aktualny (nie kręci się to kółko). Sklep wczytuje się tak samo wolno a aplikacje po kliknięciu instaluj od razu wyświetlają na czerwono błąd instalacji.

W terminalu:
root@v5:/home/acer# sudo apt-get update
Stary:1 http://repository.spotify.com stable InRelease
Czytanie list pakietów... Gotowe



TataPingu

Nie wiem na jakiej wersji basuje chiński deepin, ale przypuszczam, że na jessie/xenial (stable, a teraz już old-stable).
Jeśli tak jest, to Firefox w tej wersji to "Firefox_ESR (52.5.2). Debianowcy zmienili niedawno postępowanie. Okazało się, że tak częste zmiany i modernizacje wersji firefoxa powodują więcej szkody, niż pożytku.
Program jeśli nie stawał stawał się coraz bardziej wadliwym, to co najmniej nie był w pełni przetestowany (za mało czasu od wersji do wersji), wiźc postanowiono integrować z debianami stable zawcze ostatnią wersję STABLE. A to właśnie 52.5.2. Jedynie, co jest aktualizowane na bieżąco, to bezpieczeństwo, tzn. jeśli pojawiły się jakieś "dziury" w firefoxie, ew. systemie, to aktualizacja przygotowywana pod tym kątem.

A co do onetu (mirror) i jego blokady, to po prostu zablokowałeś źródło w którym mogą być tworzone i podawane "modernizacje", ew. zmiany oryginalnego systemu.
Teoretycznie, programiści onetu (!?) mogą tam "podłożyć" nowsze (ale również ZMANIPULOWANE) zamienniki, czy to programów, czy to bibliotek.
Jeśli się na to godzisz i chcesz ryzykować to możesz spowrotem odblokować mirror (usuwasz # przed deb ftp://mirror.onet.pl/pub/mirrors/deepin/ unstable non-free contrib main), ale weź pod uwagę, że NSA (i inni) od samego początku internetu na różnorakie sposoby szukają i tworzą "trojańskie konie" w oprogramowaniach/systemach.

Co do "kiosku", to nie znam tego tworu (w debianie jessie). Jeśli jest to czysto chiński "wynalazek" (a może samego onetu?) to zrezygnuj z niego po prostu, a programy instaluj synapticem.

A jeśli chcesz mieć zawsze najnowsze oprogramowanie, to, tak, jak radzi Robert75 zmień dystrybucję np. na Antergos-Deepin (rolling-release - zawsze najnowsze wersje), czy Manjaro-Deepin...

lesio

#11
Ciekawostką jest to, że Deepin bazuje na Sidzie:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=deepin
(przynajmniej od kilku la podawana jest ta sama informacja na ten temat)
Najwyraźniej "ustabilniają" Sid-a "na własną rękę" i robią to z powodzeniem. Gdy eksploatowałem Deepina, to zachowowywał się nieco pewniej od Debiana testinga ...
W każdym razie bazowanie na Sid-zie wyjaśnia obecność Firefoksa 57.
TataPingu słusznie zauważył, że problemem są bardzo wolne chińskie repozytoria. Przed 2-ma laty (nie pamiętam, która to była wersja Deepina) korzystałem z takiego mirrora:
deb htttp://piotrkosoft.net/pub/mirrors/deepin/ unstable main contrib non-free
(uwaga!  zamiast http napisałem htttp, żeby mi nie przeformatowało linii)

PomPom

No, lesio dobrze napisał o tym oparciu Deepina. Robert nawet polecił distro, którego nie ma, a do którego najbliżej jest... Deepinowi :D
myk byle jak jako tako

TataPingu

No to dowiedziałem się czegoś nowego o chińskim Deepinie.
W gruńcie rzeczy, osobiście nigdy mnie to środowisko nie za bardzo interesowało. Na pewno może być dobre dla nowicjuszy, dla przechodzących z windy na linuxa, czy dla takich, którzy chcą raz system zainstalować i jedynie go użytkować. Bez zbędnych zmian, czy graficznych modernizacji.
Pytałem nawet gdzieś o to środowisko (jak zachowuje się w praktyce).

Ale nie o tym chciałem. Zaciekawiła mnie w tej sprawie jedna rzecz:
#deb ftp://mirror.onet.pl/pub/mirrors/deepin/ unstable non-free contrib main#

Panowie, "polski" świat linuxa nie jest mi za bardzo znany.
Co wspólnego ma "onet" z linuxem, czy jest to "pozostałość" polskiego onetu (gdy właścicielami byli jeszcze Polacy), czy jest to już "wytwór" nowego właściciela tzn "Axel-Springer" i S-ka ?
KTO tworzy to repozytorium, czy ktoś wie coś konkretnego na ten temat?

joker1235

Pomijając rzeczy na których się ne znam Deepin 15.5 ma coś co mi się bardzo spodobało: CrossOver.
Jest bardzo fajnie skonfigurowany i dla mnie jako laika przyjazny.

Jak by rozwiązać kwestię bezpieczeństwa i te (choler...) aktualizacje to byłby system git!

Dziwi mnie tylko że tak (bardzo) mało osób marudzi o problemach z aktualizacjami itd. Chyba że oni tylko instalują go na VM i po 10 minutach chwalą w wniebogłosy (patrz artykuły na DP).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum