Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pobieranie całego systemu przez SSH

Zaczęty przez jasiubor, Marzec 24, 2018, 06:43:31 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jasiubor

Witam
Krótkie pytanie jak w temacie - czy mogę w jakiś sposób poprzez SSH, np. PuTTy pobrać cały system na mój komputer ? Posiadam lokalny serwer, którego chce wykorzystać jako serwer plików, a że mam już wszystko skonfigurowane na moim wirtualnym serwerze od nazwa.pl to chciałbym po prostu pobrać go na komputer, a potem np. za pomocą FTP przesłać na serwer.

lesio

formalnie jest to możliwe, ale z pewnymi ograniczeniami:
-zasadniczo nie możesz ściągnąć innego systemu na własny działający właśnie system, bo zakłócisz jego działanie i przerwiesz w pewnym momencie proces ściągania, a własny system uczynisz niezdolnym do dalszej pracy,
- możesz ściągnąć obraz tamtego systemu (kopię binarną) poleceniem "dd" do pliku, a następnie startując z jakiegoś "liveISO" skopiować obraz z pliku na dysk twardy.Mogą pojawić się jednak problemy z bootowaniem takiej kopii na skutek różnic w rozwiązaniach technicznych i trzeba będzie w takiej  sytuacji nieco pogłówkować - takie przenoszenie kiedyś robiłem ...
- można spróbować wykonać kopię wszystkich plików zdalnego systemu (np. komendami find i tar) i odtworzyć lokalnie, ale znowu pojawia się problem bootowania - trzeba pogłówkować.
- można spróbować znaleźć program tworzący nową instalację na podstawie istniejącej konfiguracji - takiego rozwiązania nigdy nie testowałem, choć o takich programach pisano już na tym forum.

TataPingu

Można użyć wygodnego programu fsarchiver (graficzna nakładka qt4-fsarchiver dostępna jako paczki DEB).

Fsarchiver zrobi dokładny obraz kopiowanego/przenoszonego systemu, a na systemie docelowym wystarczy przygotować dodatkową partycję i wgrać/zainstalować obraz *.fsa.

W ten sposób stworzymy drugi, równoległy OS. Oczywiście, wszystkie konfiguracyjne pliki muszą być odpowiednio dopasowane we wgranym OSie (fstab itd).
Następnym krokiem jest zaktualizowanie GRUBa w starym systemie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum