Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

KDE neon + repozytorium PPA ← jak je BEZPIECZNIE dodać?

Zaczęty przez Jarek_GR, Styczeń 13, 2018, 08:05:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jarek_GR

Witam,

mam Linuksa KDE neon i potrzebuję KONIECZNIE dodać kilka programów z repozytoriów PPA.

Problem jednak w tym, że twórcy neona proszą, aby oprogramowaniem zarządzać WYŁĄCZNIE przy pomocy narzędzi opartych na pkcon, czyli – najlepiej – Odkrywcą, lub za pomocą Konsoli i komendy pkcon.
–––

W Odkrywcy jest funkcja: UstawieniaDodaj źródłoZarządzanie oprogramowaniem – i tam pojawia się okno: Podaj nowe źródło dla: Zarządzanie oprogramowaniem – Odkrywca, a w nim jest pozycja: Opis repozytorium.

Czyli w ten sposób można dodać repozytorium.
Niestety, nie mam pojęcia czy również repozytorium PPA, i nie mam też pojęcia, jak się z tej funkcji korzysta.
,,Kombinowałem" na wszystkie sposoby i nic. Pomocy szukałem też w internecie, ale nie znalazłem żadnego opisu, jak to zrobić.

Znalazłem natomiast wyjaśnienie tej kwestii bezpośrednio przez twórców Odkrywcy:

Jak radzić sobie z repozytoriami? Obecnie Odkrywca skupia się na stabilności i bezpieczeństwie, a interakcje z repozytoriami wykraczają poza zakres możliwości programu Odkrywca w obecnej jego iteracji (zmiana repozytoriów jest również potencjalnie niebezpieczna dla niedoświadczonych użytkowników). PRZYSZŁE wersje programu będą zawierały bardziej rozbudowaną funkcję repozytorium... :-(

Jeśli ktoś wie, jak dodawać w neonie repozytoria – zwłaszcza PPA – w opisany powyżej sposób, to będę wdzięczny za wskazówki!
–––

Niestety, w internecie nie udało mi się także znaleźć żadnego opisu, który by instruował, w jaki INNY – poza Odkrywcą – sposób można dodawać repozytoria przy pomocy komendy pkcon.

Zatem metodą ,,prób i BŁĘDÓW" wypraktykowałem sposób, który opisuję poniżej, ale mam POWAŻNE wątpliwości czy jest to dobre rozwiązanie i czy tą metodą nie ,,zdemoluję" sobie systemu... :-(
–––

1. Konsolą instaluję meta-pakiet: neon-all i przy jego pomocy ściągam CAŁE oprogramowanie, które jest oficjalnie wspierane przez projekt neon.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w ten sposób ściągam około 1 GB danych, po czym muszę w Menu Programów ukrywać kilkadziesiąt zbędnych mi programów, które są w dodatku na bieżąco aktualizowane. A ja mam w miesiącu tylko 10 GB limitu na pobierane dane.

Niemniej tą metodą instaluję kilka NIEZBĘDNYCH mi narzędzi, o których nie mam pojęcia, jak je inaczej zainstalować.

Jednym z tych narzędzi jest rozszerzenie do Odkrywcy, które pozwala RĘCZNIE dodać do listy sprawdzanych automatycznie przez niego repozytoriów dodatkowe, które będą mi potrzebne. Może to być, oczywiście, również PPA.

2. Następnie instaluję repozytorium PPA dokładnie tak, jak robiłbym to przy pomocy narzędzia apt, czyli np.:

sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/daily

sudo add-apt-repository ppa:gambas-team/gambas3

No właśnie, to jest – zdaje się – komenda: ,,apt", a nie ,,pkcon", którą to zalecają – jako JEDYNĄ KANONICZNĄ – twórcy neona.

Czy dodając w ten sposób repozytoria PPA i instalując z nich oprogramowanie, nie ,,NAMIESZAM" sobie niebezpiecznie w systemie?

3. W kolejnym kroku w Odkrywcy ręcznie dodaję do listy dostępnych repozytoriów te ostatnio dodane.

Dalej postępuję już mniej standardowo – zastępuję mianowicie komendę ,,apt", komendą ,,pkcon", czyli:

pkcon update

pkcon install i-nex

(komenda pkcon nie musi być poprzedzona sudo).
–––

Podsumowując: tą metodą kilka dni temu zainstalowałem 5 programów (w tym dwa takie, które MOCNO ingerują w system) z repozytoriów PPA, i – jak na razie – neon działa bez żadnych problemów.

Ale mam poważne wątpliwości, bo nie mam pojęcia, czy postępuję właściwie. :-(
–––

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie!

Zdrowia i Pogody Ducha życzę!

Jarek
Linux KDE neon

PomPom

Kruci, komplikowanie trochę. Jeżeli Neon nadal potrafi utrzymywać, że to tylko Ubuntu z nowym KDE, to nie widzę potrzeby takiego przekombinowania. Ja bym dodawał tak normalnie, aptem.
Wydaje mi się, że takie zalecenia są mocno zapobiegawcze i służą temu, żeby wpoić użytkownikowi, żeby uważał. Albo chcą po prostu wepchnąć swoje rozwiązanie, co dla mnie wydaje się raczej niezrozumiałe - niepotrzebne komplikowanie.

Warto podkreślić, że użycie PPA potencjalnie zawsze naraża na niebezpieczeństwo. Jeżeli używasz pakietów, które mocno ingerują w system, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że coś się namiesza.

Jeżeli to działa, to rób tak dalej (zawsze czegoś się dowiadujesz). Nie wydaje mi się, żeby wtedy problemem był pkcon, ale te mocno interujące PPA.

"Czy dodając w ten sposób repozytoria PPA i instalując z nich oprogramowanie, nie ,,NAMIESZAM" sobie niebezpiecznie w systemie?"
Gdyby zwykła metoda Ubuntu miała namieszać bardziej, niż inna, to krzywo bym patrzył na całego Neona i bym zalecał go wywalić w cholerę.

Pierwszy raz słyszę o czymś takim i gdybym miał używać znowu Neona (a możliwe, że tak będzie), to kierowałbym się tym, co jest ważne dla Ubuntu, nie szukając konkretnie, co kocha Neon.
myk byle jak jako tako

Jarek_GR

#2
Cytat: Dziadek Starowinek w Styczeń 13, 2018, 08:16:53 PM
Kruci, komplikowanie trochę. Jeżeli Neon nadal potrafi utrzymywać, że to tylko Ubuntu z nowym KDE, to nie widzę potrzeby takiego przekombinowania. Ja bym dodawał tak normalnie, aptem.

Jeżeli to działa, to rób tak dalej (zawsze czegoś się dowiadujesz). Nie wydaje mi się, żeby wtedy problemem był pkcon, ale te mocno interujące PPA.

Pierwszy raz słyszę o czymś takim i gdybym miał używać znowu Neona (a możliwe, że tak będzie), to kierowałbym się tym, co jest ważne dla Ubuntu, nie szukając konkretnie, co kocha Neon.

Widzisz, to nie jest taka prosta sprawa...

Na stronie:

https://neon.kde.org/faq

twórcy projektu piszą:

How do I Update to the Latest Software?

KDE neon does continuous deployment of the latest KDE software which means there are nearly always new versions of our software to update to. We recommend using Plasma Discover's updater which appears in your panel.

If you prefer to use the command line you can use the pkcon command:

pkcon refresh
pkcon update

This will install all new packages and uses the same PackageKit code as Plasma Discover. Some uses of apt do not install new packages which makes it less suitable for KDE neon.
–––

co automatyczny tłumacz przełożył jako:

Jak mogę zaktualizować oprogramowanie do najnowszych wersji?

KDE neon nieustannie wdraża najnowsze oprogramowanie KDE, co oznacza, że prawie zawsze pojawiają się nowe wersje naszego oprogramowania do aktualizacji. Zalecamy aktualizację przy pomocy programu Plasma Discover [nazwa tego programu w polskojęzycznej wersji KDE to: Odkrywca]. Ikona aktualizacji pojawia się w twoim panelu.

Jeśli wolisz korzystać z wiersza poleceń, możesz użyć polecenia pkcon:

pkcon refresh
pkcon update

To zainstaluje wszystkie nowe pakiety i użyje tego samego kodu PackageKit jak Plasma Discover.Niektóre zastosowania apt nie instalują nowych pakietów, co czyni go mniej odpowiednim dla KDE neon.
–––

Nie jestem informatykiem i nie mam pojęcia o różnicach w działaniu narzędzi opartych na ,,apt" a ,,pkcon".
Od kilkunastu lat używałem wyłącznie ,,apt" (Konsola i Synaptic) i jako ,,Zwykły Użytkownik Linuksa" uważam, że są to GENIALNE rozwiązania.

Niemniej myślę, że twórcy neona pewnie WIEDZĄ, co robią, i pewnie przejście z ,,apt" na ,,pkcon" ma jakieś sensowne, techniczne uzasadnienie.
Dlatego zdecydowałem się KONSEKWENTNIE trzymać ,,pkcon" – bo jak coś w systemie ,,namieszam" to nie będę w stanie tego ,,naprostować" i czeka mnie formatowanie dysku...

Używam neona od początku grudnia i – szczerze pisząc – ma on dla mnie tylko JEDNĄ wadę: przejście z ,,apt" na ,,pkcon"... ;-)

Dlatego pytam na tym Forum, jak dodawać repozytoria WYŁĄCZNIE za pomocą ,,pkcon".

A jeśli chodzi o programy, które instaluję z PPA, to wszystkie są z PEWNYCH, sprawdzonych i polecanych przez innych użytkowników Linuksa źródeł. Na przykład ten, który najmocniej ingeruje w system, ściągnąłem ze strony:

http://www.netext73.pl/

NIE JESTEM na prowizji! ;-)
Linux KDE neon

PomPom

O, kernel pana z dobrychprogramów. Nie testowałem i nie zamierzam, ale też nie gardzę.

Dla mnie też wadą jest to przejście niby z apt na pkcon (a raczej przeniesienie pewnych funkcjonalności). No kruci, raz mówią, że to Ubuntu, a innym razem dowalają coś od siebie, bo potencjalnie ma być najsłuszniejszą wskazaną opcją. Nie podoba mi się takie podejście. To tak, jakby teraz Antergos (bliska pochodna Archa, wręcz nakładka) uznał, że będzie używał apta, bo tak mu lepiej. Sądzę, że tam, gdzie nie umiesz użyć rozwiązania Neona (czyli tam, gdzie Faq nie podsuwa Ci tego tuż pod nos), tam możesz spokojnie użyć rozwiązania Ubuntu.
myk byle jak jako tako

Jarek_GR

Po dzisiejszej aktualizacji neona zauważyłem, że w Odkrywcy pojawiła się możliwość ŁATWEGO dodania repozytorium! :-)

A skoro dodaje się je przy pomocy Odkrywcy, to chyba używa on komendy pkcon? Wie ktoś może, czy aby NA PEWNO?
–––

Robi się to tak →
–––


Odkrywca → UstawieniaWięcej...Software Sources [pol. Zasoby Oprogramowania] zakładka Inne oprogramowanie – kliknąć przycisk + Dodaj... – i tam wkleić/wpisać PEŁNĄ nazwę repozytorium, np.:

ppa:danielrichter2007/grub-customizer

+ [OK]. + [Close]. + [Wczytaj ponownie]. + [Zamknij].
–––

W Odkrywcy kliknąć: UstawieniaWięcej...Software Sources: zakładka Inne oprogramowanie – kliknąć [zaznaczyć] te nowe repozytorium; + usunąć wpis tego repozytorium, ale ten wpis, w którym jest KOD ŹRÓDŁOWY [Remove]. + [OK]. + [Close].
–––

Teraz powinna być już możliwość zainstalowania Odkrywcą programu z dodanego właśnie repozytorium. Ale uwaga:

w szukajkę Odkrywcy należy wpisać nazwę PAKIETU, a nie programu. Zatem cała nazwa musi być zapisana MAŁYMI literami.

Poprawną nazwę pakietu można sprawdzić w Synaptic'u. Po otwarciu okna programu należy kliknąć przycisk Odśwież, aby Synaptic zaktualizował listę dostępnego oprogramowania.

W omawianym przykładzie nazwa pakietu to grub-customizer.

Po zainstalowaniu pakietu, program powinien być od razu dostępny w Menu programów.
–––

Jeśli z jakichś względów nie będzie można zainstalować programu Odkrywcą, to można to zrobić przy pomocy Konsoli i komendy pkcon – również wpisując MAŁYMI literami nazwę PAKIETU, a nie programu, np.:

pkcon refresh && pkcon update

pkcon install grub-customizer
–––

Na koniec można sprawdzić Odkrywcą, czy program został poprawnie zainstalowany.
Jeśli w Odkrywcy, na liście zainstalowanego oprogramowania, nadal go nie będzie, to program uruchom Konsolą. W tym celu należy w Konsoli wpisać MAŁYMI literami poprawną nazwę PAKIETU. + [Enter]. Np.:

grub-customizer
–––

I to WSZYSTKO! Prawda, że neon jest CUDOWNY! ;-)
Linux KDE neon

Zobacz najnowsze wiadomości na forum