Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

problem z aktualizacją

Zaczęty przez Piejanto, Styczeń 13, 2018, 12:01:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Kolejny problem z aktualizacją Antergosa. Mam trzy maszynki:
1/ najmłodsza,laptop HP;
2/ średniostara, laptop ACER;
3/ najstarsza, netbook ACER.

Problem jest następujący:

Gdy aktualizuję system, to:

1/ na laptopie HP aktualizacja ma problem z budowaniem webkitgtk 2.4.11-7
2/ na laptopie ACER aktualizacja ma problem z budowaniem webkitgtk 2.4.11-7
                                                                                         lib32/qt4 4.8.7-13
                                                                                           qtwebkit 2.3.4-6
                                                                                             qt5-quick1 5.9.2-1
                                                                                              geoclue 0.12.99*3
3/ Netbook Acer nie ma żadnych problemów z aktualizacją.

Jeśli chodzi o webkitgtk, to budowanie się zaczyna i nie kończy. W pewnym momencie zaczyna się od nowa i wchodzi w pętlę. Kiedyś budował przez całą noc i nie zbudował.

Jeśli chodzi o budowanie na laptopie Acer, to zaczyna budować i po pewnym czasie sygnalizuje błąd i zakończenie budowania.  Próbowałem aktualizować jak leci i oddzielnie, po kolei każdą pozycję i za każdym razem jest podobnie. Proszę o pomoc.

robson75

Sprawdż czy rzeczywiście potrzebujesz webkitgtk. Ten problem był niedawno poruszany na Forum Manjaro.
https://manjaro.pl/forum/topic/pamac-logi-z-ostatniej-nieudanej-aktualizacji-pakietu/#post-6540
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

OK dzięki. Odpowiedź : "(Jeśli chodzi o poboczny wątek – pakiet webkitgtk2, to okazało się, że jest to wyłączna zależność osieroconego pakietu pywebkitgtk, więc oba poszły do kosza.)"  nieco mnie uspokoiła.
Nie wiem tylko jak zrobić aby aktualizator nie wyświetlał mi bez przerwy, na czerwono, konieczności aktualizacji czegoś, co nie jest mi potrzebne.

Pozostaje sprawa laptopa ACER, gdzie aktualizacje wymienionych pakietów :
                                                                                         lib32/qt4 4.8.7-13
                                                                                           qtwebkit 2.3.4-6
                                                                                             qt5-quick1 5.9.2-1
                                                                                              geoclue 0.12.99*3
                                                                                    zawsze kończą się błędem i przerwaniem aktualizacji.
Nie wiem, czy mi są te pakiety potrzebne, ale czerwone słoneczko na pasku niepokoi. W sumie da się przeżyć zatem bardzo dziękuję za odpowiedź ale gdyby się dało coś z tym zrobić byłoby lepiej. Dzięki.

PomPom

myk byle jak jako tako

Piejanto

W przypadku  lib32/qt4 4.8.7-13

curl: (23) Failed writing body (913 != 1448)
==> BŁĄD: Błąd podczas pobierania http://download.qt.io/official_releases/qt/4.8/4.8.7/qt-everywhere-opensource-src-4.8.7.tar.gz
    Przerywam...


W przypadku qt5-quick1

Budowanie qt5-quick1...
Cloning into 'qt5-quick1'...
error: copy-fd: write returned: Brak miejsca na urządzeniu
fatal: cannot copy '/usr/share/git-core/templates/hooks/pre-rebase.sample' to '/tmp/pamac-build-jan/qt5-quick1/.git/hooks/pre-rebase.sample': Brak miejsca na urządzeniu


Przy czym fdisk pokazuje mi następująco :

Urządzenie Rozruch  Początek    Koniec   Sektory Rozmiar Id Typ
/dev/sda1               2048  27265023  27262976     13G 27 Ukryta HPFS WinRE
/dev/sda2           27265024  27469823    204800    100M  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3           27469824 222307701 194837878   92,9G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4          222308350 625141759 402833410  192,1G  5 Rozszerzona
/dev/sda5          619395072 625141759   5746688    2,8G 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda6  *       222308352 619395071 397086720  189,4G 83 Linux


pavroo

CytatBrak miejsca na urządzeniu
A co wyrzuci:
df -h
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Piejanto

 df -h
System plików  rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
dev             1,4G     0  1,4G   0% /dev
run             1,4G  1,1M  1,4G   1% /run
/dev/sda6       187G   65G  120G  36% /
tmpfs           1,4G  9,6M  1,3G   1% /dev/shm
tmpfs           1,4G     0  1,4G   0% /sys/fs/cgroup
tmpfs           1,4G   33M  1,3G   3% /tmp
tmpfs           268M  8,0K  268M   1% /run/user/1000

Piejanto

Teraz mam jeszcze większy problem z aktualizacją. Od pewnego czasu przychodzą aktualizacje i oba laptopy (ACER i HP) nie chcą ich przyjmować. Po uruchomieniu aktualizacji otrzymuję komunikat:

"przygotowanie operacji nie powiodło się.  Nie udało się  rozwiązać zależności. Usunięcie fontsproto uszkadza zależność 'fontsproto>=2.1.3' wymagane przez libxfont. "

Na obu laptopach jest Antergos. Mam też starego notebooka ACER z Antergosem, ale ten mi mówi, że system jest całkowicie zaktualizowany. Proszę o pomoc. Co powinienem zrobić?

robson75

Antergos ostatnimi czasy po prostu się zepsuł, moja rada zmiana dystrybucji. Ja bym Tobie polecił Manjaro XFCE, naprawdę bardzo solidny system. Lub jak wolisz coś bliżej Arch-a, to polecam SwagArch albo ArchMan. A Antergos-a bym sobie odpuścił.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

#9
Cytat: Piejanto w Luty 14, 2018, 09:13:41 PM"przygotowanie operacji nie powiodło się.  Nie udało się  rozwiązać zależności. Usunięcie fontsproto uszkadza zależność 'fontsproto>=2.1.3' wymagane przez libxfont. "

Pakiet libxfont należy usunąć. Tak pisze philm, deweloper Manjaro.

https://forum.manjaro.org/t/testing-update-2018-02-15-kernels-firefox-dev-bluez-haskell-python/40450/2
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Robert75. Bardzo bym nie chciał przesiadać się na inny system. Szukałem tego 'libxfont' aby to usunąć. Jak się domyślam, chodzi o fonty ekranowe i trochę mam pietra aby to usunąć, ale mógłbym spróbować po archiwizacji na mniej używanym laptopie. Tyle tylko, że nie mogę tego znaleźć. Podana przez ciebie strona mówi o ścieżce >xorg/lib/lib/libXfont<.  Przeglądałem wszystkie katalogi i jakoś nie trafiłem ani na 'libxfont' ani na 'libXfont', nie mówiąc o tym że wśród głównych katalogów nie ma 'xorg' czy też '/xorg'. Owszem znalazłem kilka razy 'xorg' ale nie ma dalszej części ścieżki.  Może poczekam jeszcze na jakiś ruch  twórców Antergosa albo jakąś poradę. Dzięki.

PomPom

Coś tam zmienili, że żadnej ścieżki nie widzę, a po prostu komendę sudo pacman -R libxfont ?
W Archu ten pakiet nazywa się libxfont2, więc wpisz tę komendę, ale dodaj 2 do nazwy pakietu. Twórcy Antergosa raczej nic nie zrobią, więc bym na to nie liczył.
myk byle jak jako tako

robson75

#12
Piejanto Żle zrozumiałeś należy odinstalować pakiet, a nie usuwać żadnego pliku.

Ja na Twoim miejscu bym zainstalował pakiet libxfont2, i w diabły usunął libxfont, który blokuje aktualizacje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Dziadku Starowinku. Wielkie dzięki. Własnie jeśli chodzi o komendy, to nie mam się skąd tego nauczyć. Nakupowałem książek, a i tak jak potrzebuję jakiejś komendy, to nie umiem znaleźć niczego sensownego. Jak na razie  właśnie Wasze (kolegów "Linuxiarzy") komendy sobie pozapisywałem i jak na razie służy mi ten "przewodnik jak najlepiej. No ale -R dotychczas nie było. Dzięki. Zabieram się do roboty.

PomPom

myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum