Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z Thunderbird i Torbirdy

Zaczęty przez ELIS007, Styczeń 13, 2018, 02:14:33 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ELIS007


Od paru dni mam problem z pluginem Torbirdy w Thunderbirdzie.

Otóż problem jest dosyć charakterystyczny i objawia się tym, że jeśli włącze plugin Torbirdy w Thunderbirdzie to nie mogę połączyć się z serwerem poczty chyba że w tle włącze Tor Browser.

Jeśli w tle Tor Browser nie jest włączony, natomiast plugin Tor Birdy jes włączony to nie mogę się połączyć z mail serverem.

Wygląda mi to na coś trywialnego do rozwiązania, ale nie mogę sobie z tym poradzić.

Tor Browser uruchamia jakąś usługę w tle, socket ? o co chodzi ?

pavroo

Torbirdy jest tylko wtyczką umożliwiającą korzystanie z sieci TOR, lecz nie dostarcza programu, który uruchamia i konfiguruje to połączenie:
CytatTorBirdy requires that a user has Tor installed.
Więc musisz mieć zainstalowaną aplikacje TOR lub uruchomić TOR-browser.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ELIS007


Ale ja mam właśnie zainstalowaną !

Tylko że muszę w tle otwierać Tor-browser żeby poczta działała mi przez Tora.

Chyba to nie tak powinno działać.

Przecież na pewno da się korzytsać z poczty bez odpalania całej przeglądarki tylko ja czegoś tu jeszcze do końca nie wiem i dlatego nie umiem tego poprawnie skonfiguruować.


pavroo

#3
Brak połączenia wynika z błędnej konfiguracji aplikacji tor.
TOR Browser nie jest wymagany aby działał w tle.

1. Zainstaluj (zapewne już to zrobiłeś) aplikację tor.
2. Sprawdź czy działa:
pidof tor
Jeśli wynikiem będzie wartość cyfrowa, to działa, jeśli pusta to nie działa.
3. Zakładając, że działa, wyedytuj (jako root/sudo) plik konfiguracyjny tor:
/etc/tor/torrc
i dodaj na samym końcu:
SOCKSPort 9150
4. Zrestartuj demona tor (jako root/sudo):
systemctl reload tor@default.service
5. W Thunderbirdzie-> Rozszerzenia-> TOR Birdy -> Preferencje wybierz własne ustawienia proxy:
HOST SOCKS: 127.0.0.1
Port: 9150

6. Zapisz ustawienia TorBirdy i użyj Testuj ustawienia Proxy.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ELIS007

Cytat: pavroo w Styczeń 15, 2018, 07:47:10 PM
1. Zainstaluj (zapewne już to zrobiłeś) aplikację tor.
2. Sprawdź czy działa:

Nie działało więc musiałem to ręcznie uruchamić przez:

Cytatsudo systemctl start tor.service
natomiast ręczne uruchamianie jest niewygodne więc dodałem to jako autostart:

Cytatupdate-rc.d tor enable

ucieszyłem się już że wszytsko działa tak jak powinno (tor.service startuje domyślnie i poczta działa przez tora) ale teraz jest znowu inny problem. Jeżeli usługa tora działa tle to przy uruchamianiu tor-browser wywala błąd:

CytatTor exited during startup. This might be due to an error in your torrc file, a bug in Tor or another program on your system, or faulty hardware. Until you fix the underlying problem and restart Tor, Tor Browser will not start.

ten błąd występuje tylko kiedy usługa tor działa już w tle zanim odpalam przeglądarke. To wygląda jak by ten błąd wynikał z tego że przeglądarka przy starcie próbuje uruchomić tą usługe pomimo że już działa. Da się to jakoś naprawić ? Chcę po prostu żeby tor. service uruchamiał się w tle  przy starcie (to już zrobiłem) i żebym mógł bez problemu korzystać z poczy i przegladarki przez tora. Z jakiegoś powodu tor-browser nie radzi sobie z tym że ta usługa działa już przy starcie.

ELIS007


gdy uruchamiam torbrowser-launcher z terminala otrzymuje:

Gtk-Message: Failed to load module "canberra-gtk-module"
Tor Browser Launcher
By Micah Lee, licensed under MIT
version 0.2.8
https://github.com/micahflee/torbrowser-launcher
Refreshing local keyring...
Keyring refreshed successfully...
  No key updates for key: EF6E286DDA85EA2A4BA7DE684E2C6E8793298290
Launching './Browser/start-tor-browser --detach'...


przeglądarka nie uruchamia się

co istotne, po ręcznym wyłączeniu usługi:

systemctl stop tor.service

przeglądarka włącza się (sama uruchamiając tą usługe), w terminalu wypisuje to samo co wyżej, bez zmian


Mi po prostu chodzi o to aby przeglądarka uruchamiała się pomimo że tor działa już w tle

pavroo

To masz problem, ponieważ TOR Browser dostarczany jest wraz z aplikacją TOR.
Uruchamiając TOR Browser uruchamiasz wbudowanego do przeglądarki TOR-a, który "gryzie się" z TOR-em zainstalowanym w systemie...
Więc...
Wyłączaj Tor-a przed uruchomieniem TOR Browser, lub...
Skonfiguruj Firefox do używania TOR-a.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ELIS007

#7
CytatTo masz problem, ponieważ TOR Browser dostarczany jest wraz z aplikacją TOR.

A to nie jest przypadkiem / nie powinna być przypadkiem ta sama usługa ?

CytatUruchamiając TOR Browser uruchamiasz wbudowanego do przeglądarki TOR-a, który "gryzie się" z TOR-em zainstalowanym w systemie...

No to właśnie pytam jak zrobić aby się nie gryzło.

CytatWyłączaj Tor-a przed uruchomieniem TOR Browser, lub...
Słaba ta Twoja porada. Nie sądze żeby Linux nie był na tyle elastyczny żeby nie dało się tego zrobić tak jak ja to opisałem. Na pewno się da.

Przecież jak masz niektóre dystrybucje np. Tailsa to tam jest prekonfigurowane tak, że wszystko działa przez Tora z wyjątkiej jednej aplikacji Unsafe Browser. I jakoś nic się nie gryzie.


ELIS007

Cytat: pavroo w Styczeń 15, 2018, 11:24:02 PM
Wyłączaj Tor-a przed uruchomieniem TOR Browser, lub...
Skonfiguruj Firefox do używania TOR-a.

Powiem Ci teraz jak trzeba było to zrobić żebyś na przyszłość nie dawał takich głupich porad jak wyżej. Trzeba było po prostu poczte łączyć na innym porcie np. 9050 (przeglądraka to 9150). Czyli w pliku /etc/tor/torrc
ustawiamy 9050 i to samo w ustawienich poczty.

I nic się nie gryzie, a działa wszytsko tak jak chciałem !

pavroo

Jeśli uważasz, że porady są głupie, to nie trzymam cię tutaj na siłę.
Możesz w przyszłości skorzystać z innego forum.
Poza tym, nie wiem z jakiego forum tu przyszedłeś, lecz tu panują inne zasady i nikogo tu nie obrażamy.
Jeszcze jedna podobna uwaga i zostaniesz zbanowany.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

PomPom

Gdybyśmy mieli się zastanawiać nad tym, czy aby na pewno nasze porady są mądre, to byśmy pewnie nie radzili nic, bo w wielu przypadkach chodzi o próbowanie różnych metod i ew. kierowanie użytkownika na to, gdzie powinien rozwiązania szukać.

PS. Powiem Ci teraz, jak trzeba było napisać, żebyś na przyszłość nie pisał tak głupio - przed "?" i "!" nie dajemy spacji :)
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum