Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Anarchy Linux

Zaczęty przez PomPom, Styczeń 07, 2018, 07:10:21 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Arch-Anywhere od jakiegoś czasu zapowiadało przekształcenie w Anarchy Linux i stanie się osobną dystrybucją. Wcześniej był to często polecany instalator czystego Archa (chociaż nie wiem do końca, jak z tą czystością, bo wgrywałem nim Archa tylko raz).

https://anarchy-linux.org

Ja właśnie pobieram obie wersje (live i minimal) i biorę się za testy. Jeżeli Anarchy stało się kolejną taką samą dystrybucją arch-based, która oferuje po prostu łatwiejszego Archa i skonfigurowane środowisko, to kiepsko. Dlaczego kiepsko? Bo takie dystrybucje już mamy, a i nie polecałbym dystrybucji, której wsparcie jest mikroskopijne. Dla porównania, Antergos ma żywą i pomocną społeczność, co sprawia, że oficjalne błogosławieństwo społeczności Archa nie jest mu potrzebne (nawet użytkownikom Archa bym polecał być w kontakcie ze społecznością Antergosa). No i szkoda, żeby na tym ucierpiał chwalony instalator.
myk byle jak jako tako

robson75

A ja na DistroWatch znalazłem distro o nazwie Archman, które to posiada 3 DE, Budgie, Deepin oraz moje ulubione XFCE. To distro pochodzi z Turcji. Ciekaw jestem jaka przyszłość przed tym systemem opartym na Arch-u czeka.
Na razie testuje Archman-a XFCE na VB.



https://distrowatch.com/table.php?distribution=archman
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Nie ma to przyszłości. Nie oferuje absolutnie nic innego, niż "łatwiejszy" Arch (powodzenia, jak majstry tak coś namieszali, że po ludzku metody naprawy nie znajdziesz).
Anarchy też kiepsko. Pod spodem chyba nadal siedzi stary Arch-Anywhere, ale wszędzie gdzie się da wpychany jest Anarchy, który jest... zepsutym Archem.
myk byle jak jako tako

robson75

Tyle że Archman ma tą zaletę że gdy nie potrzebujesz jakiegoś pakietu to śmiało go możesz odinstalować, np. galkulator gdy chciałem go odinstalować w Antergos-e to pół systemu musiałbym odinstalować. A w Archman podobnie jak w Manjaro nie ma z tym najmniejszych problemów.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Dziwne, bo powinno to przebiegać identycznie. pacman -R powinno zostawić zależności.
Z Archmanem jest to, że to kolejna dystrybucja rozentuzjazmowanych ludzi, którzy bardziej, niż na systemie, skupią się na jego zareklamowaniu i najlepiej nazwaniu rewolucyjnym. Wyrosło to znikąd i zwiędnie z dnia na dzień. Anarchy ma jakieś tło, ale też moim zdaniem zwiędnie szybko. No i społeczność... społeczność jest bardzo przydatna, a takie dystrybucje mają je śladowe. Manjaro ma super społeczność, Antergos ma super społeczność, Arch ma społeczność, Archklony mają całe 4 osoby osób, które wiedzą co mówią.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Z góry przepraszam za podbicie tej staroci, ale spieszę z wytłumaczeniem tego co zauważył @Robert75. Otóż w przypadku Antergosa instalacja paczek (środowisk, zespołu aplikacji itp.) odbywa się z wykorzystaniem tzw. meta paczek, co powoduje, że bez odinstalowania paczki *-meta, nie jest możliwe odinstalowanie paczki, którą ta meta paczka "trzyma". Najlepiej je wszystkie po instalacji usunąć. W przypadku innych systemów albo dochodzi do przekopiowania zawartości ISO na dysk, albo instalacja odbywa się z wykorzystaniem tzw. grup.

darekradzan

No to ja też mam pytanie , czyli co? anarchy linux instaluje czystego archa czy nie ? ,podobnie jesli chodzi o archkur linux
- jest to czysty arch czy nie ?
moim zdaniem jest , ale może się myle

PomPom

O Archkur słyszę pierwszy raz. Co do Anarchy - to lekko przybrudzony Arch. Podpisuje się jako Anarchy, ma coś tam skonfigurowane i swoje małe repo. Można powiedzieć, że po prostu instaluje Archa (bez tej części o czystości). Arch-Anywhere za to instalowało coś, co w sumie było porównywalne do Archa wgranego wg Wiki - surowe, ale działające, gotowe na dogrywanie programów i własne doróbki.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

W zasadzie należałoby odpowiedzieć: "prawie".
Jeśli pytasz, czy Anarchy instaluje z wykorzystaniem paczek repozytorium Anarchy? W zasadzie tak. W przeciwieństwie do niektórych innych dystrybucji opartych o Archa, w repozytorium Anarchy nie znajdują się żadne paczki, które są również w repozytoriach Archa (inna sprawa, że kilka znajdujących się tam paczek łamie licencje ich udostępniania).
Jeśli pytasz, czy system zainstalowany przez Anarchy jest taki sam, jakbyś go zainstalował zgodnie z wiki Archa - nie.
Jeśli pytasz o zasadniczą różnicę między Archem, a Anarchy, to użytkownik Anarchy może liczyć się z tym, że nie uzyska wsparcia na BBS-ie Archa.

MSki

#9
Zdaje się, że Anarchy Linux występuje, jako jedna z możliwości instalacji na HDD w ArcoLinux.
Spod "klawiatury" belgijskich dewów wyszedł całkiem przyjazny dla użytkownika system;
cyt - "ArcoLinux (poprzednio o nazwie ArchMerge) to dystrybucja oparta na Arch Linux. Projekt ArcoLinux ma dwie edycje, jedna zawiera interfejsy użytkownika Xfce, Openbox i i3. Druga edycja to minimalna platforma wiersza poleceń. ArcoLinux oferuje samouczki wideo na swojej stronie internetowej i kładzie silny nacisk na naukę obsługi i dostosowywania systemu operacyjnego."
Zanim poczytałem więcej na temat tego distra, to wcześniej pobrałem i "wypaliłem" go na pendraku ;-) i wcale nie żałuję, gdyż z powodzeniem może zstąpić system, który obecnie mam zainstalowany na dysku.
Na wielki plus dla Arco mogę zaliczyć to, że już z Live bez problemu łączy się z żądanym urządzeniem po Bluetooth (słuchawki) i nawet po zmianie źródła dźwięku (internet/pliki na kompie), oraz wyłączeniu i powtórnym włączeniu słuchawek utrzymuje cały czas tą łączność.
Wcześniej "testowany" Manjaro 17.7 miał z tym olbrzymie kłopoty, gdyż w ogóle nie łączył się (z Live) z Bluetooth.
Sorry, że się tak o tym Bluetooth rozpisałem, ale ja zawsze przeglądam dane distro pod własne preferencje i jeśli je spełnia, to dopiero wtedy je instaluję na dysku...takie lenistwo  ;-)
Proces instalacyjny;
https://arcolinux.com/the-7-step-installation-guide-for-arcolinux/

robson75

No to i ja wtrącę swoje 3 grosze na temat Anarchy Linuxa. Po dwóch latach używania Manjaro, uważam ten czas za stracony, odkąd poznałem i zainstalowałem Anarchy. A to dlatego że Manjaro to tylko niewielka namiastka Arch Linuxa, a poza tym Manjaro używa bibliotek 32 Bit-owych (zajmując pół systemu). W Anarchy nie znalazłem ani jednego pakietu z serii lib32, bo w końcu architektura 32 Bit została wycofana. No i podstawowa rzecz, kernel, w Manjaro są one kiepskiej jakości (sam się o tym przekonałem aktualizując system na jajku 4.18, system po prostu mi się zawiesił, konieczny był hard reset). I wtedy pavbaranov uświadomił mi że jądro to jest podstawa systemu.
Odkąd zainstalowałem Anarchy Linux Xfce jest najszczęśliwszym user-em Linuxa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Anarchy nie wepchało na siłę pakietów na zaś. Będzie trzeba, to się wgra jako zależności (do głowy mi przychodzi tylko wine). Jak pochodna Archa idzie tą samą ścieżką niewpieprzania się użytkownikowi w jego paradę, to użytkownik ma powód do zadowolenia.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@Robert75 - W sumie nie tutaj to winno być, ale... To teraz wypróbuj sobie np. linux-zen i zapoznaj się z https://wiki.archlinux.org/index.php/Improving_performance#Tuning_kernel_parameters - niekiedy można się jeszcze bardziej zdziwić. Bo do budowy własnego kernela, jak na razie, nie namawiam, choć to w sumie krok w dobrą stronę.

robson75

Dzięki @pavbaranov, ale nie skorzystam, za cienki jestem w uszach. :)
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

@Robert75 - wejdź we wiadome Ci miejsce na IRC - poprowadzimy po sznurku.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum