Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak menu kontekstowego w miętowym cynamonie (prawy przycisk)

Zaczęty przez Roct, Styczeń 07, 2018, 05:47:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Roct

Świeżo zainstalowałem Cinnamona 18.1 na laptopie (Asus X55U) i od samego początku nie jestem w stanie uruchomić menu kontekstowego (prawy przycisk po dwukliku otwiera pliki i foldery, tak jak lewy).
https://informatyk.zsm.edu.pl/category/cinnamon-menu-kontekstowe/ - Tu poradzono: "wystarczy zainstalować: sudo apt-get install nemo-fileroller Wyloguj się i zaloguj i gotowe". Nie podziałało.
http://www.ubuntu-pomoc.org/brak-menu-kontekstowego-na-pulpicie/ - Tu piszą: "wydaj polecenie: gconf-editor. Teraz kliknij kolejno: apps > nautilus > preferences. Odszukaj pole: show_desktop i zaptaszkuj je". Niestety nie mam tego pola (tylko background_color, background_set i enable _delete). Więcej google nie chcą pomóc.

robson75

Cytat: Roct w Styczeń 07, 2018, 05:47:54 PMTu piszą: "wydaj polecenie: gconf-editor. Teraz kliknij kolejno: apps > nautilus > preferences. Odszukaj pole: show_desktop i zaptaszkuj je". Niestety nie mam tego pola (tylko background_color, background_set i enable _delete)
Nie ma Nautilus-a ponieważ domyślnym managerem plików w Cinnamon-e jest Nemo, A wspomniany Nautilus jest domyślnym mp w Gnome.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Roct

Też w pierwszej chwili tak pomyślałem, ale wykonałem powyższą poradę i okazało się, że to nie ten nautilus. :)
W każdym razie nie pomogło.
Print screen:

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lami07

Zobacz czy masz włączone pokazywanie ikon na pulpicie. Jeśli nie to włącz i sprawdź czy pomogło.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Roct

Jak widać na zapodanym screenie nie mam tu tej opcji. Wpisując w terminalu komendę "locate *nemo" wyświetla mi porozrzucane po systemie pliki o tej nazwie i to tyle. Moim problemem jest, że nie funkcjonuje mi menu kontekstowe, więc nie mogę ręcznie instalować programów. I nie wiem, czy te wyguglane porady, w ogóle mają zastosowanie.


robson75

A tak na marginesie, to powiem Ci że też swego czasu używałem Cinnamon-a, ale nie w LinuxMint tylko w Manjaro, i muszę przyznać że nie miałem takich problemów jak Ty. Ale to są 2 różne distra, a konkretniej LM  jest oparte na Ubuntu, natomiast Manjaro na Arch-u. I gołym okiem widać różnicę w działaniu systemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Translator przy takich rzeczach to okropieństwo... Cinnamon w ogóle dziwna sprawa, bo na Debianie problemy mi robił podobne do miętowych.
myk byle jak jako tako

Roct


Menu > Preferencje > ... jakkolwiek by nie przetłumaczyć "Behavior", nie mam tej opcji.
Menedżer oprogramowania, pokazuje że mam zaistalowane Nemo, Nemo-preview, Nemo-fileroller, Nemo-data, Nemo-share, a niezaptaszkowane są Nemo-dropbox, Nemo-seahorse, Nemo-terminal, Nemo-gtkhash, Nemo-rabbitvcs i jeszcze parę.

robson75

Roct Żle zrozumiałeś. Trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na menu start. i wybrać: edytuj menu > preferencje > zachowanie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Roct

No to wracamy do punktu wyjścia, bo to właśnie problem z prawym przyciskiem sprawił, iż założyłem tę dyskusję.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Ja na Twoim miejscu szukałbym przyczyny w ustawieniach myszy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

Zainstaluj sobie mc (jeśli go jeszcze nie masz) w terminalu:

sudo apt-get install mc

wyloguj się i przejdź do którejś konsoli (ALT CTRL F2... lub F3 do F6)

zaloguj się (account + hasło)

po zalogowaniu wtypuj mc (menadżer plików) i USUń (ew. zmień ich nazwę) pod swoim accontem następujące katalogi:

/home/account/.cinnamon
/home/account/.config/cinnamon-session
/home/account/.local/share/cinnamon

Wyjdź z mc (F10), wyloguj się (exit ENTER)
przejdź do graficznego menadżera logowania (ALT CTRL plus F7, lub F8, lub F9) i się zaloguj.

Jeśli będą te same objawy to Robert75 dobrze sugeruje, coś jest nie tak z nastawieniem myszy

Zobacz najnowsze wiadomości na forum