Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ubuntu 17.10

Zaczęty przez saskoczek, Grudzień 30, 2017, 05:13:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

saskoczek

Witam , jest szansa ze będzie dobrze chodzić ubuntu 17.10 na takim sprzęcie?

lami07

Ubuntu z gnomem to pewnie bym tam nie instalował, ale xubuntu albo ubuntu mate będą działać bez problemu.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

lesio

Proponuję się wstrzymać z ubuntu 17.10, bo występują w nim problemy, które spowodowały  usunięcie możliwości pobierania obrazu iso ze strony "firmowej":
https://www.ubuntu.com/download/desktop
Chodzi mniej więcej o to, że kernel powoduje uszkodzenie biosu-uefi na kilku typach komputerów. Ponieważ problemem jest kernel, to rodzaj powłoki jest raczej bez znaczenia ... (gnome, mate, czy xfce)

PomPom

Jak Ubuntu, to proponuję jednak LTS, czyli 16.04. Xubuntu albo Ubuntu MATE powinny być dobre.
Problem z Ubuntu 17.10 i jego psuciem lapków raczej nie ruszy tak wiekowego lapka, ale jednak 17.10 to wydanie przejściowe, a w Ubuntu lepiej "nauczyć się" LTSa.
myk byle jak jako tako

lesio

Dziadek Starowinek ma oczywiście rację - nie zwróciłem należytej uwagi na model :-) Po prostu "wycofanie" obrazu instalacyjnego Ubuntu 17.10 na tak długi czas wstrząsnęło moją świadomością :-)))))

PomPom

Dobrze, że czuwasz jednak, żeby o tym wspomnieć :D
myk byle jak jako tako

saskoczek

Dziękuję za porady. A jaki program polecacie do stworzenia bootowalnego USB bo próbuję rufusem, oraz universal usb installer i przy bootowaniu pojawiają się errory i prosi o login?

PomPom

Etcher. Ja setki lat temu robiłem na rufusie i problemów nie miałem, ale jak coś, to Etcher powinien rozumieć co ma zrobić.
myk byle jak jako tako

lami07

Głośne ostatnio "ubuntu 17.10 pożera bios/uefi" jest powiedziane strasznie na wyrost. Problem dotyczył tylko garstki komputerów. Dodatkowo tylko tych wyposażonych w uefi/bios Insyde. Xubuntu 17.10 nie miało żadnego wpływu na mojego hp pavilion g6-1120sh, pomimo biosu Insyde. Jak ktoś chce poczytać/posłuchać:
https://www.patreon.com/posts/ubuntu-17-10-and-16032094

Mnie osobiście w uwolnieniu od window$a pomógł rufus.
IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

lesio

Może i na wyrost (nie mam danych statystycznych), ale Twój jednostkowy przykład raczej nie stanowi argumentu, bo problem dotyczy głównie laptopów o brandzie Lenovo (poza tym jest lista zgłoszeń różnych innych pojedynczych modeli). Poza tym do chwili obecnej (2017-12-31 godz. 18:00) obraz dystrybucji Ubuntu 17.10 jest wycofany przez producenta (nie można go pobrać), czyli naprawa trwa już prawie tydzień.
Strona producenta Ubuntu 17.10:
https://www.ubuntu.com/download/desktop
A tu jest lista problemów i typów:
https://wiki.ubuntu.com/ArtfulAardvark/ReleaseNotes#Known_issues
Zresztą na tym forum pojawił się już wpis osoby, której prawdopodobnie "zjadło" bios-uefi (sądząc po objawach).
Poza tym problem dotyczy instalacji z USB, a nie eksploatacji zainstalowanego systemu. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z uszkodzenia biosu-uefi, dopóki nie spróbują uruchomić jakiegokolwiek systemu z pendrive'a. Jakakolwiek analiza skali problemu będzie możliwa pewnie dopiero w okolicach ferii zimowych, kiedy ludzie będą próbować instalować coś nowego :-)))

gom1

Ja na podobnym sprzęcie (Amilo Pi 2512 z T2330 i 2GB RAM) z powodzeniem "konsumuję" internetowe treści od sierpnia zeszłego roku. System to oczywiście SparkyLinux (5) z Xfce. YT co prawda tnie się przy 720p, ale innych większych problemów nie zauważyłem. Nawet Doom (1/2) mi działa jak złoto :-)

Ze swojej strony oprócz Sparka mogę polecić też Antix Linux. Co prawda interfejs graficzny (IceWM) ociera się o ubiegły wiek, ale dla leciwego komputera jest to bardzo dobry wybór. Ubuntu bym sobie podarował.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

saskoczek

Witam, po wielu próbach z kilkoma systemami postawiłem linux mint 18.3 mate 32x. I nawet że chodzi,  tylko jak ogarnąć sterowniki lub w konsoli zmienić rozdzielczość bo jest dostępne tylko 640x480 co jest tragedią straszną...

saskoczek

moze zrobić cinnamon zamiast mate? coś zmieni?

PomPom

Mint ma menadżera sterowników. Tam odpowiednie ustaw i zobacz, czy się zmieni sytuacja.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum