Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Manjaro - czy serio taki dobry?

Zaczęty przez PomPom, Styczeń 27, 2018, 02:35:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

myk byle jak jako tako

Tenonymous

Dzięki Panowie, sprawa rozwiązana.

Manjaro GNOME chodzi bardzo fajnie i z racji, że zakupiłem nowego laptopa dla siebie(stary jest do pracy, mam tam Debian Stable z XFCE), prawdopodobnie zostanie na dłuższy czas. Zobaczymy jak będzie z nowym Ubuntu :)

PomPom

Widzę dobry wybór dla starszego lapka w pracy :D No i dobry na nowego, bo GNOME z Manjaro dogaduje się ładnie :D Nowe Ubuntu raczej będzie tylko poprawionym 17.10 (i z Waylandem nie jako domyślnym). Wydanie z długim wsparciem, to nie będą ryzykowali. Jeszcze, że pamiętam, że przy okazji 16.04 trochę im się dostało.
myk byle jak jako tako

Tenonymous

Jeszcze taki problem wystąpił, który spotkałem też na Antergosie i dotyczy tylko środowiska GNOME. Kolory przy filmikach na youtubie mają dziwną barwę[fachowo to się polaryzacja nazywa bodajże] -  w Antergosie problem rozwiązywał bodajże pakiet ffmpg - tutaj jest zainstalowany a problem się pojawia. Spotkałeś się z czymś takim?

PomPom

Nie, ale może to kwestia przeglądarki. Przeinstaluj może ten pakiet (czasami działa chyba, nie?).
myk byle jak jako tako

Oczkins92

Wybaczcie nie bardzo rozumiem sens instalowania takich środowisk jak GNOME do lapka (no chyba że się da jakoś ustawić mniejsze zużycie grafiki).Ja wiem że są bardzo wygodne ale nie grzeje wam się grafika?Bo jak korzystałem z Cinnamona (to w sumie taki przerobiony GNOME) ale tak zużywa tak grafikę mi w lapku że grzeje się minimum 60 stopni a to jest smutne.KDE też sporo pożera.
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

PomPom

GNOME doskonale pasuje do laptopów, szczególnie tych z małym ekranem. Przeszedłem na MATE i szczerze nie czuję żadnej różnicy w temperaturkach, a i sensors pokazuje tak samo. No i coś mi znajomy swego czasu mówił, że Wayland coś tam odciąża, a ja z niego korzystałem. Cinnamon jest spaprany - na Archu robił się ciężki. Lapek z wysłużoną integrą intela (hd2000 bodajże).
myk byle jak jako tako

Tenonymous

ja pod względem grafiki też mam mocno średniego laptopa i nie odczuwam problemow(na KDE byly i moglem sobie kawe na bieżąco ogrzewać XD)

robson75

A u mnie na XFCE i na sterach nouveau, moja karta graficzna ma stałą temperaturę:



Oczywiście ta temperatura wzrasta gdy np. instaluje coś z AUR.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Stacjonarka co innego, a i masz chyba delikatnie wyższą temperaturkę, niż ja mam u siebie na stacyjce. Pewnie kwestia wieku sprzętu, bo nie ma co sobie mówić, że prawie 50 stopni to jakieś grzanie się.
myk byle jak jako tako

robson75

No mój piec to młodością nie grzeszy :) ale ważne że działa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

#56
Cytat: Robert75 w Luty 10, 2018, 03:55:10 PM
A u mnie na XFCE i na sterach nouveau, moja karta graficzna ma stałą temperaturę:



Oczywiście ta temperatura wzrasta gdy np. instaluje coś z AUR.
Spróbuj poprawić chłodzenie. Mam podobny procek (AMD Athlon 64 X2 4600+) i w stresie osiąga tyle, co Twój w spoczynku :-)

Edit: a czekaj, to grafika.. brak kawy z rana ;-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Czuję, że Manjaro z Plasmą działa u mnie kiepskawo, ale dopiero teraz wklepałem systemd-analyze.


A tu Arch (MATE 1.20) w virtualce.


Muszę popatrzeć, czy trochę lepiej się nie da :I Przy okazji pogrzebię, żeby cholerny tearing nie robił się (testowałem dwa rozwiązania i oba się resetują, a to lekko irytujące).
myk byle jak jako tako

lesio

Kiedyś (tzn. jeszcze 3-4 lata temu) była duża różnica w zapotrzebowaniu na energię poszczególnych desktopów a także poszczególnych dystrybucji. Mój laptop, który pod debianem z xfce/lxde zużywał średnio 10-12W (praca w firefoxie z jednym oknem + terminal) potrafił pod ubuntu (unity) pobierać 15W i więcej. Pierwsze wydania Plasmy były jeszcze gorsze energetycznie. Od jakiegoś roku widzę, że te różnice gwałtownie się "spłaszczyły" w dół. Teraz praktycznie każda "dobra dystrybucja" z dowolnym desktopem potrafi wylądować w tych granicach 10-12W (zużycie mocy uśrednione z około 30min). Widać wyraźnie, że Linus poczynił duży postęp z kernelem ...
Obecnie używam gnoma i oczywiście zużywa nieco więcej niż lxde, ale rożnica to około 0,5-1W i potrafię to przeboleć :-)))
zawsze też mam zainstalowany albo tlp, albo laptop-mode-tools.

PomPom

W Ubuntu będzie możliwość przy instalacji wybrać instalację minimalną (czyli taką samą, jak z obrazów minimal). Chętnie zobaczyłbym to w Manjaro i bym z tego korzystał. Lubię mieć live gotowy do działania, ale jakbym miał instalować, to w przypadku Manjaro bym wolał instalować minimalnie, dzięki jednemu klikowi podczas procesu. Manjaro-architect oznacza osobny obraz, a i sam architect jest dla mnie męczący, prawdę mówiąc.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum