Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

"Gupie distra" - czyli dystrybucje naszym zdaniem bezsensowne

Zaczęty przez PomPom, Grudzień 20, 2017, 09:54:06 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Ubuntu MATE i Ubuntu jako podstawa to sensowne rozwiązania, i to bardzo. Walka z tym to trochę zaklinanie rzeczywistości. Chociaż kto wie, może Canonical solidnie płaci twórcom środowisk graficznych, że preferują podstawę Ubuntu (cinnamon, mate, xfce, kde).
myk byle jak jako tako

MSki

Ubuntu jako podstawa dla pozostałych *ubuntu jest takim disterm jak Fedora dla RH, SL, itd.
To raczej system "treningowy" i z najnowszymi, często rozwalającymi system pakietami.
Ale już Kubuntu, uMATE, Xubuntu, Lubuntu są całkiem stabilnymi systemami i właśnie taką nieco dziwną zależność zauważyłem podczas "testowania" tych systemów.
Czyli, jeśli system (oparty na Ubuntu) jest zgrywany pod środowisko i ze środowiskiem "wiodącym" jakie występuje w jego nazwie, to jest systemem stabilnym.
Mając na uwadze (moją) powyższą "filozofię", od dziś postanowiłem się pobawić Kubuntu 18.04 LTS
System już stacjonuje na dysku, jest po aktualizacji i przynajmniej pierwsze wrażenia są takie, że nie odbiega niczym szczególnym od Ubuntu MATE.....no może poza wyglądem, gdyż ilość ustawień "pod siebie" jest nieco szersza, np. Aktywator Menu (programów) posiada trzy opcje (Alternatywy) do wyboru.

San Dimas

Szkoda tylko że zabito Ubuntu Gnome - i mamy teraz to co mamy pod zwykłym Ubuntu - w ogóle mi to nie pasuje, a Ubuntu Gnome nawet lubiłem.
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

PomPom

Ubuntu jako podstawa jest pakietami Ubuntu. Główna edycja może mieć swoje decyzje, ale pochodne nie muszą tego powielać i nawet bliskie odsłony Ubuntu (jak wymienione) mogą robić po swojemu, realizując swoją wizję tego jak Ubuntu ich zdaniem mogłoby wyglądać. Zbyt wiele osób wrzuca to wszystko do jednego wora i dodaje do tego mity jakoby Debian sid był dużo stabilniejszy od Ubuntu LTS, bo Ubuntu LTS tylko psuje i tyle. Czy psuje się Ubuntu 17.10 Alpha, czy inne wydanie, które ma się psuć - to psuje się Ubuntu jako całość i nie przegadasz. Nie jest idealne, ale dostaje się mu w tyłek zbyt często i o byle co.

Mój ostatni problem z Ubuntu MATE, że po aktualizacji z 17.10 do 18.04 system zaczął działać źle, ciąć się - byłem w stanie stwierdzić, skąd wzięło się takie zachowanie, bo trochę wymusiłem aktualizację (dzięki, poradniki z neta).
Mój ostatni problem z Archem, że Opera raz działała, raz nie działała - nie byłem w stanie stwierdzić skąd to się wzięło, bo przeprowadziłem czystą instalacją, wiedząc co robię w każdym kroku.
Powiela się własne zdanie jako jedyną objawioną prawdę, a ludzie, którzy sami nie są pewni swojej wiedzy, powtarzają to z wiarą.

Dimas-san, w takim przypadku może obraz Ubuntu mini.iso i instalowanie samemu po kolei?
myk byle jak jako tako

San Dimas

Po co? Jeśli i tak nie będę miał podstawowej rzeczy która jest dla mnie ważna - szyfrowania wirtualnego dysku przy dual boocie z windowsem.
Debian Stable spełnia moje potrzeby w 98 %
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

PomPom

myk byle jak jako tako

San Dimas

To po prostu było Ubuntu które tolerowałem.
Nie potrzebuję go.
Jak zrobią Ubuntu Awesome, albo Openbox to może dam szansę.
Jak już mówiłem obstawiam że Canonical w końcu splajtuje.
Przyszłościowo patrzę w kierunku solusa - to moim zdaniem będzie prawdziwe distro dla ludzi.
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

PomPom

Cytat: San Dimas w Maj 13, 2018, 02:21:49 PM
Przyszłościowo patrzę w kierunku solusa - to moim zdaniem będzie prawdziwe distro dla ludzi.
myk byle jak jako tako

San Dimas

'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

PomPom

Ja jestem w avku. Zapostowałem wyraz twarzy każdego usera, który weźmie do siebie, że nie jest człowiekiem :D
myk byle jak jako tako

San Dimas

Jak mój kot używa minta to znaczy że jest człowiekiem?
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

PomPom

Nie wiem, ale podejrzewam, że jest spokrewniony z kotem użytkownika Antarktyczny :I
myk byle jak jako tako

lesio

Powyżej było wymienionych trochę pozytywów o Ubuntu - nie zamierzam zaprzeczać. Ale dostosowanie ubuntu do sprzętu jest pojęciem bardzo względnym. Na kilku laptopach mam do czynienia z grafiką optimus (czyli intel + dyskretna nvidia). Dystrybucje rosy, manjaro, debiana, a nawet opensuse radzą sobie z tym problemem (w tym rosa i manjaro wręcz wzorcowo). Ubuntu kiedyś też sobie radziło, teraz (na pewno od wersji 16.04) przestało. Zarówno bumblebee, jak i specyficzne dla Ubuntu "nvidia-prime" ma poważne problemy (tzn. po prostu nie działa - albo nie przełącza, albo nie wyłącza). Tak więc opinia o dostosowaniu ubuntu do sprzętu zależy w dużej mierze od tego, jaki sprzęt się posiada :-)))

San Dimas

Dokładnie miałem te same problemy z optimusem.
Takoż na ubuntu, jak i na antergosie.
Manjaro nie pamiętam, ale chyba działało normalnie, Debian działa normalnie na noveau - nie mam potrzeby zmieniania na stery nvidii.
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

PomPom

Loteria z distrami. Warto zachować trzeźwy umysł i brać to, co robi nam robotę.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum