Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Mint 18.2 Grafika VIA Chrome9 HC IGP Family (128 MB)- Problem.

Zaczęty przez Grzegorz_beginner, Grudzień 15, 2017, 04:34:16 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Grzegorz_beginner

Witam!
Posiadam starszego laptopa California Access M660SR. Postanowiłem zainstalować na nim Linux Mint z pulpitem MATE. I wszystko byłoby w porządku ale komp zachowuje się tak jakby nie widział karty graficznej. Grafikę mam    VIA Chrome9 HC IGP Family (128 MB). Gdzie mogę dostać do niej sterowniki?
Pozostałe dane:
Procesor:    Mobile DualCore Intel Pentium T2370, 1733 MHz (13 x 133)
Płyta główna:     Clevo M660SR
Pamięć:            2 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

Zainstalowałem system od nowa. Wszystko startuje. Po wydaniu polecenia
inxi -xG
Wyniki:
Card : VIA CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC] bus-ID 01:00.0
Display Server: X.org 1.18.4 drivers: fbdev (unloaded: vesa)
Resolution 640x480@73.00Hz
GLX Rendere: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 4.0, 128 bits)
GLX Version: 3.0 Mesa 17.0.7 Direct Renderer: Yes

Po zainstalowaniu pakietu servera x dla chrome9  system startuje do pewnego momentu a potem robi się czarny ekran i nic  się nie dzieje. Ktoś może mi pomóc w tym temacie?

PomPom

Zobacz czy masz wgrany pakiet xserver-xorg-video-openchrome. No i zerknij do mintowego menadżera sterowników co on pokazuje.
myk byle jak jako tako

Grzegorz_beginner

Jak wgrywam pakiet openchrome o restartuje kompa to się włącza, pokazuje się logo minta a potem czarny ekran się robi i nie wiem , czy czekać aż się włączy. W menadżerze sterowników nic nie ma.

PomPom

Jak jest czarny ekran, to sterownik nie spasował. Ludzie piszą, że lepiej ta grafika dogaduje się ze starymi wersjami Ubuntu (więc i Minta). Ogólnie jest to problematyczny sprzęt. Ze starszymi wersjami jest ten problem, że już oczywiście nie będą wspierane, z pewnym wyjątkiem - CentOS 6. Wg lidera projektu Ubuntu MATE od okolic kernela 3.5 w górę już są problemy.
myk byle jak jako tako

Grzegorz_beginner

Wrzuciłem wersję 17.2 i działa bez problemu. Temat zakończony.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum