Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Resize partycji

Zaczęty przez adamp86, Grudzień 05, 2017, 05:15:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

adamp86

Witam. Znalazłem podobne tematy, ale chciałbym mieć 100% pewność, że nic nie spieprzę, więc pozwoliłem sobie założyć temat.

Muszę zrobić resize partycji na CentOSie bez utraty danych i najlepiej bez przerw w działaniu systemu (lub jak najkrócej).

Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/mapper/vg0-root  118G  112G  545M 100% /
tmpfs                  16G     0   16G   0% /dev/shm
/dev/md0              488M   56M  408M  12% /boot
/dev/mapper/vg0-home  443G  283G  138G  68% /home

Chciałbym przenieść z partycji home paredziesiąt GB na partycję root. Na systemie jest DirectAdmin z działającymi usługami hostingowymi (www, db, poczta). Nie może nic sie wydarzyć (chodzi o utratę danych), kiepsko też jeżeli chodzi o backup (jedynie chyba w grę wchodzi backup usług www i db z DirectAdmina, żeby w razie czego odtworzyć działające serwisy). Przy obecnym stanie praktycznie niemożliwe są jakiekolwiek działania na serwerze - odpalanie skryptów czy mailingi.

Bardzo proszę o pomoc jak mogę wykonać rezise, aby nie utracić żadnych danych, na serwerze jest LVM, więc to ułatwia sprawę.
Będę bardzo zobowiązany za pomoc.
Czy mógłby mi pomóc ktoś z doświadczeniem?

PomPom

Nie wiem, czy to w ogóle jest możliwe.
1. Nie ruszysz partycji, które są już zamontowane i są w użyciu.
2. Pliki na partycji /home są najpewniej zapisane na jej początku, więc nie masz jak poszerzyć jej kosztem partycję root.
myk byle jak jako tako

TataPingu

Kurcze, dosłownie mnie zatkało...
- i to w dodatku, bez robionego regularnie backupa...!?

A co będzie, gdy np. twardy dysk fizycznie "szlag trafi" ?

W każdym bądź razie, komputerowa społeczność dzieli się na tych, co regularny backup robią i na tych, którzy ROBIć GO BęDą!
- po pierwszej "wpadce", gdy stracą większość danych...

Przecież wystarczy przygotować "lustro" serwera, a odświeżać go prostym "rsyncem"...
- wystarczą 5 minut przerwy, by przejść z jednego na drugi.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum