Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Antergos plus Depin

Zaczęty przez TataPingu, Grudzień 04, 2017, 12:20:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Witam Kolegów,
znajoma widziała gdzieś "Depina" i spodobało jej się to środowisko.

Osobiście, za w pełni funkcjonalne środowiska osobiście uważam MATE, ew. Enlightenment. Co się tyczy tego ostatniego, to wymaga trochę wiedzy, doświadczenia i konfigurowania. Dopiero po tym działa bez zarzutu.

Srodowisko dla znajomej powinno być przyjazne, nie skomplikowane i co najważniejsze, "produktywne". Z tego względu, "Gnome" odpada już na wstępie. KDE jest raczej dla fanatyków "efektów", a MATE, Enlightenment, czy XFCE (nie wspominając o innych, mniej znanych), zbyt skomplikowane.

Zaproponowałbym jej "Cinnamona", ewentualnie ELEMENTARY opartego na Ubuntu, jednak upiera się przy "Depinie.
Z "Depinem" nie miałem prawie żadnych doświadczeń, co sądzicie o tym środowisku, na ile można na nim polegać?
Proszę wziąźć pod uwagę, że ma to być przeznaczone dla użytkownika, który co prawda umie obsługiwać system, poszczególne programy, ale w najmniejszym stopniu nie ma ochoty poznawać, czy manipulować głębiej w OSie.
Zresztą, ja również nie mam ochoty co dwa tygodnie "korygować" jej tego Depina (stąd moja decyzja ew. na Antegrosa_LTS z Depinem).
Jakie są Wasze doświadczenia?

PomPom

GNOME odpada, a Elementary brane pod uwagę? Co tu się odstallmaniło? KDE (Plasma) dla fanatyków efektów? Dwa bardzo dobre środowiska, z czego GNOME wymaga zmiany przyzwyczajeń. Czy Ubuntu MATE również jest skomplikowane? Bo ciężko mi w nim zobaczyć coś skomplikowanego.
deepin (DDE) w moim odczuciu było zbyt ciężkie i nie czułem żadnego zaufania względem tego środowiska. Ot, ładnie i tyle. Nie bez powodu nie przebija się do świadomości większości użytkowników. Ale jak już, to najlepiej z Manjaro, ale też nie wiem, czy na dłuższą metę takie coś będzie stabilne.
Czym jest Antergos LTS? Jak mówisz o zastosowaniu kernela LTS, to za wiele to nie da wobec rollingowej reszty.
myk byle jak jako tako

robson75

Deepin jest np. w community. czyli tworzone przez społeczność. Z tego co się orientuje to właśnie to DE sprawia najwięcej problemów. A z tego co piszesz to Twoja znajoma nie jest za bardzo oblatana w Linuksie. Szczerze to bym odradzał stawianie Deepin-a jako główny system, polecił bym raczej Xfce lub Mate. A Deepina to jedynie można zainstalować na VB, choć wiadomo że na VB nie pokaże swoich zalet Deepin.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

Dzięki za opinie.

"Diadek"
- no przecież piszę, że osobiście zainstalowałbym jej tego "Elementary", tylko widziała tego "Deepina" i jej się spodobał.
Co do dalszej treści, to zauważam, że Kolega bardzo mało miał do czynienia z tzw. komputerowymi "Kowalskimi".
To ludzie, którzy tylko z zawodowej potrzeby w ogóle poznali obsługę PCta.
Najczęściej z XPekiem, Win7, ew. późniejsze 8-mki i dzisiejszy Win10. Latami używali kilka programów, a synonimem emailowego clienta jest dla nich outlook, edytora tekstów, "WinWord", czy obecna MS Office.
Browser to co najwyżej Firefox, a fotki przeglądają menadżerem plików (explorerem). Zawodowo obsługują jakiś jednorodny program dostosowany do ich zawodowej działalności i to wszystko.
Pytanie zadałem pod kątem takiego użytkownika, więc nasze rozważania typu wyższości KDE nad gnome, czy odwrotnie nie ma najmniejszego sensu. Srodowisko ma być na tyle "przyjazne", że "kowalski będzie mógł dalej obsługiwać swojego "outlooka" ;)
Co do LTSa, tak, na myśli miałem kernel - przynajmniej teoretycznie, system taki powinien być stabilniejszy.

"Robert75"
- przekonałeś mnie, jak już pisałem, z Deepinem nie miałem w ogóle do czynienia, a z "archami" tylko tak, pobieżnie. To stosunkowo nowa "gałąź" linuxów i do zastosowań w których ja się obracam, jeszcze zbyt "świeża" (serwery, NASy itd). Fakt, faktem, manjaro, czy też antergos są coraz ciekawsze.
A znajomej zainstaluję chyba LMDE z cynamonnem...

PomPom

"- no przecież piszę, że osobiście zainstalowałbym jej tego "Elementary", tylko widziała tego "Deepina" i jej się spodobał"
No przecież piszesz? Oslo, elementary jest słabe. Jeżeli nie zrozumiałeś, prykam z odrzucania GNOME i brania pod uwagę Pantheona. Ten drugi jest okropny.

"Co do dalszej treści, to zauważam, że Kolega bardzo mało miał do czynienia z tzw. komputerowymi "Kowalskimi".
To ludzie, którzy tylko z zawodowej potrzeby w ogóle poznali obsługę PCta.
Najczęściej z XPekiem, Win7, ew. późniejsze 8-mki i dzisiejszy Win10. Latami używali kilka programów, a synonimem emailowego clienta jest dla nich outlook, edytora tekstów, "WinWord", czy obecna MS Office.
Browser to co najwyżej Firefox, a fotki przeglądają menadżerem plików (explorerem). Zawodowo obsługują jakiś jednorodny program dostosowany do ich zawodowej działalności i to wszystko"
Miałem do czynienia, ale po prostu nie mam ich za idiotów :) Ci, których znam, mają trochę rozumu i sobie radzą. Nie sugeruję, że znajoma nie ma rozumu, ale podsuwam, że może ma go dość sporo.

"Pytanie zadałem pod kątem takiego użytkownika, więc nasze rozważania typu wyższości KDE nad gnome, czy odwrotnie nie ma najmniejszego sensu"
Gdzie.

Kij z Deepinem, doradź coś ludzkiego.
myk byle jak jako tako

TataPingu

"Rozum", nie "rozum", wielu, a moze znakomita wiekszosc takich wlasnie uzytkownikow ma gdzies "uczenie sie"
Ja mowie o 40-50-60-latkach. Dla nich istotne jest, ze "komputer" im "leci" i moga wystartowac potrzebny program.
A co to za system, w jaki sposob to sie odbywa, czy jaka nazwe ma srodowisko to im bylo, jest i bedzie obojetne.
Najwazniejsze, ze "dziala", ba, w dodatku darmowe...

A z "Elementarym" i w.w. typem "uzytkownika" mam pozytywne doswiadczenia.
Moze nie nadaje sie toto do dla kogos doswiadczonego, jednak dla "zielonego", jak najbardziej...
- jest menu, jest panel na ktorym lokuje sie potrzebne 3-4 programy i w razie potrzeby przystepny konfigurator podstawowego sprzetu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum