Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Najlepsza dystrybucja pod KDE Plasma

Zaczęty przez Mr_Ulcer, Grudzień 03, 2017, 01:22:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mr_Ulcer

Dzień dobry,

//Jak ktoś nie lubi czytać o całym moim życiu to zapraszam do ostatniego akapitu//

kilka dni temu postanowiłem zmienić Minta 18.3 Cinnamon na Manjaro z KDE Plasma jednak zdecydowanie to distro mnie przerosło. Przyzwyczajony do Ubuntu i jego forków  jakoś nie mogłem się zaaklimatyzować a instalacja wielu programów sprawiała zdecydowanie za dużo problemów(choćby spotify). Jednak miło zaskoczyła mnie piękna Plasma i chciałbym przy niej pozostać.

Obecnie postawiłem Kubuntu:
Kernel: 4.13.0-17-generic x86_64 bits: 64 gcc: 7.2.0
Desktop: KDE Plasma 5.10.5 (Qt 5.9.1)
Distro: Ubuntu 17.10

Plasma ma trochę problemów ze stabilnym działaniem, animacje raz działają, raz nie, Odkrywca wyłącza się przy odrobinie szukania uniemożliwiając pracę. Czuję się w tym distro niepewnie, jakby zaraz miało wszystko paść, porównując z mintem 18.2 i 18.3.

W skrócie, szukam najlepszego distra:

  • opartego na forkach ubuntu(paczki .deb, PPA, rozwiązania problemów działające jak dla Ubuntu w większości przypadków)
  • pracującego pod Plasmą(najlepiej najnowszą)
  • rozwijanego pod Plasmę w przyszłości (dlatego wcześniej wybrałem Kubuntu, bo Mint prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości porzuci rozwój swojej dystrybucji pod Plasmą)
Macie jakiś pomysły? Oczywiście rozumiem, że mogę się przesiąść na wersję LTS i będzie stabilniej, ale jednak mnie "swędzi" jak nie ma powiewu świeżości i nowości.

lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Mr_Ulcer

Cytat: lami07 w Grudzień 03, 2017, 01:41:44 PM
Kde neon

Ok tylko czytając o tej dystrybucji znajduję wzmianki o tych samych problemach, które dokuczają mi na Kubuntu, czyli padająca co jakiś czas Plasma i odpowiednik Odkrywcy, który nie funkcjonuje najlepiej.

Macie jakiś porównanie, używaliście obu i możecie wskazać faworyta?

PomPom

[ZANIM DODAŁEŚ POSTA NAPISAŁEM TO NIŻEJ]

Jak debianowce, to tylko nasuwa się KDE Neon. Jest to dystrybucja, którą zajmują się ludzie z KDE. Nie jest to jednak w żadnym razie oficjalna dystrybucja KDE, a Ubuntu LTS + najnowsze rozwiązania KDE (jest też opcja z Plasmą LTS). Minus jest taki, że pod spodem to nadal Ubuntu LTS, więc nowsze paczki musiałbyś sobie sam dociągnąć. Spełnia ona jednak każdy z wymienionych punktów.

Szkoda, że Manjaro ci nie podpasował, bo to niezłe distro pod Plasmę. Może Octopi sprawił ci problemy, ale w Pamac instalacja spotify to kwestia włączenia AUR w preferencjach i graficznego wyboru paczuszki.

Powinieneś spróbować Neona. Polecam też wtedy dołączyć do pokoju KDE Neon na Telegramie.

[PO DODANIU POSTA]
Neon będzie mniej problematyczny, niż Kubuntu, bo stoi na stabilniejszej podstawie i jest składany przez KDE. Może sprawiać problemy, ale raczej nie aż takie. Tak jest z Plasmą, że niektórym robi problemy. Odkrywca wydaje mi się, że jest ciągle łatany i najprędzej załatany na Neonie właśnie.

Używałem KDE Neon (też wersji LTS) i Kubuntu LTS. Kubuntu jest łatwiejsze, bo Neon na starcie jest dość surowy (nie ma wgranych większości programów). Problemów z Kubuntu LTS nie miałem, ale stanął on na Plasmie 5.8 z PPA i chyba nie jest do końca dalej łatana, mimo bycia LTSem; nie ma też aktualizowanych innych elementów KDE. Neon nie jest zły. Niektórym siada bardzo dobrze, innym już nie; u mnie działał nieźle, chociaż było to kiedyś (gdzieś przy jego początkach). Jeżeli nie KDE Neon i nie Kubuntu 16.04, to raczej powinieneś już patrzeć poza debianowce, bo sam Debian też się nie nada.
myk byle jak jako tako

Mr_Ulcer

@Dziadek Starowinek
Obsługa AUR była włączona. Problemy z kluczami PGP i nie pomagało ręczne dodawanie. Koniec końców poddałem się może przedwcześnie, ale stwierdziłem, że skoro miałbym się mocować tak ze wszystkimi programami, to dałem sobie spokój. Niby potrafię godzinami grzebać w bebechach i bawić się jak dziecko, ale bez przesady :P

W pochodnych Ubuntu czuję się już trochę jak ryba w wodzie jeśli chodzi o proste czynności więc z surowością Neona nie będę miał raczej problemów i nie odstraszy mnie dodawanie repozytoriów i trochę instalowania. Więc pewnie przy chwili czasu pokuszę się o instalację.
Jeśli ktoś chciałby podzielić się jeszcze jakimiś doświadczeniami to zachęcam. Neon to stosunkowo nowa dystrybucja i przyda się każda opinia użytkownika. Jak nie mnie to na pewno innym forumowiczom.

robson75

Jeśli jest problem z kluczami w Manjaro, to należy wklepać do terminala:
sudo pacman-key --populate archlinux manjaro
oraz
sudo pacman-key --refresh-keys
I po tym zabiegu powinno być wszystko ok.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Używając Neona, Manjaro czy innego Antergosa, warto mieć Telegram. Można wygodnie popisać z ludźmi i często dość szybko znajduje się pomoc. Sam tam siedzę i czasami z czymś pomagam, mimo że nie korzystam z Neona i Antergosa. W pokoju Neona czasami pojawia się Jonathan Riddel, niegdyś głowa projektu Kubuntu, który teraz związany jest z Neonem.

Jeszcze pamiętam, że przy Neonie (i też innych distrach z Plasmą) pojawiał się problem z brzydkim LibreOffice. Rozwiązaniem było dogranie paczuszki libreoffice-gtk.
myk byle jak jako tako

Mr_Ulcer

Po dłuższej chwili namysłu postanowiłem, co następuje:
--> Pozostać przy Kubuntu 17.10 z repozytorium zepewniającym najnowszą plasmę
--> Na kolejnej partycji postawiłem KDE Neon-a
--> A na jeszcze jednej spróbuję się jeszcze raz zapoznać z Manjaro z KDE

O wszystkich swoich przemyśleniach po rozsądnym upływie czasu postaram się opisać.
Moje spostrzeżenia, subiektywne odczucia i pomniejsze porównania przedstawię w jakiejś przystępnej formie "dla potomnych"

Na dzień dzisiejszy KDE Neon nie miał żadnych problemów z Plasmą(w odróżnieniu do Kubuntu), niemniej z doinstalowaną paczką językową nadal nie sprawdza pisowni w języku polskim, ale jeszcze z tym powalczę.

Dziękuję pięknie za sugestie i ciepłe przyjęcie na forum, w szczególności użytkownikowi @Dziadek Starowinek

PS: Te wszystkie zabawy na dysku 240GB i Windowsem 10 zajmującym 120 GB :P

PomPom

Jak nie sprawdza w przeglądarce, to może głupie, ale pod prawoklikiem jest wybór języka sprawdzania pisowni.

Miło mi i polecam się :D
myk byle jak jako tako

Jarek_GR

 Witam,
 
twórcy Minta – z którego od kilku lat korzystałem – poinformowali, że przestają rozwijać wersję KDE.
Zatem postanowiłem przesiąść się na KDE neon.
 
Testuję go intensywnie od tygodnia i – jak do tej pory – nie miałem z nim żadnych problemów.


Dlaczego wybrałem neona?


1.   Ponieważ jest on stworzony na bazie Ubuntu LTS. Dystrybucja ta, to sprawdzony, stabilny system. Jest do niego dużo oprogramowania i ma sporą społeczność użytkowników – więc w razie kłopotów, mogę liczyć na pomoc.
W dodatku od wielu lat korzystam z debiano-pochodnych Linuksów i przyzwyczaiłem się do rozwiązań w nich stosowanych.


2.   Moim ulubionym środowiskiem jest Plasma. W neonie jest ona w najnowszej stabilnej wersji – lub w wersji LTS, jeśli ktoś preferuje lepiej przetestowane oprogramowanie. W dodatku KDE dla neona jest dostarczane bezpośrednio przez twórców tego projektu.


Czegóż chcieć więcej?! ;-)


Moje wrażenia z pierwszego tygodnia korzystania z neona?
Jestem ZACHWYCONY! ;-)


Zdrowia i Pogody Ducha życzę!
Jarek
Linux KDE neon

Oczkins92

No i też trzeba powiedzieć bardzo istotną dla niektórych rzecz, że KDE Neon to najlżejsza dystrybucja bazująca na KDE.Pamiętam że jak używałem to zużywał  330 mb na starcie co jest super dla tak obsesyjnego na punkcie zużycia zasobów osoby jak ja
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

PomPom

#11
Naprawdę? Widziałem dawno temu jakieś zestawienie i rzeczywiście przekonywano, że Plasma nie jest wcale ciężka i pokazano właśnie wynik Neona. Poszukam i podrzucę to.

EDIT. Nie mogę znaleźć tego :I Ogólnie chyba Neon jest jedną z najlżejszych, bo jednak Gentoo pewnie radzi sobie lepiej albo przynajmniej porównywalnie. Ogólnie ekipa KDE odwala piękną robotę z tym, że daje takie środowisko przy tak niskim zapotrzebowaniu na podzespoły.
myk byle jak jako tako

Oczkins92

Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

aviaton

Dobrym rozwiązaniem jest też Rosa,obecnie R10 z Plasma. Po problemach z Manjaro wskoczyłem własnie na tą dystrybucję i jest ok .Łatwa w instalacji stabilna ,polecam.  Druga opcja to Mageia ,naprawdę warto wypróbować te distra.
Rosa R9 KDE Plasma

Zobacz najnowsze wiadomości na forum