Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux do zgrywania i edycji video?

Zaczęty przez Numik72, Marzec 22, 2018, 06:15:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Numik72

Witam
Od dłuższego czasu borykam się z problemem sterowników do karty FireWire 1394 pod Windows 10. Poprzednio na Windows XP wszystko działało, aż tu po zakupie 10 okazuje się, że Microsoft nie zadbał o sterowniki do starszych urządzeń. Przez to zostałem pozbawiony możliwości przegrywania starych kaset VHS z cyfrowego magnetowidu właśnie przez brak możliwości podłączenia go przez ww. kartę. Ratunkiem może okazać się Linux - i tu mam dylemat. Jako że z Linuxem mam nieduże doświadczenie (używałem sporadycznie OpenSuse i Ubuntu), chciałem się od doświadczonych fachowców dowiedzieć: która odmiana Linuxa da mi możliwość zgrywania i edycji plików video? Biorąc pod uwagę moje doświadczenie z Linuxem dobrze by było, gdyby jego obsługa była prosta i przypominała Windowsa. Moje parametry sprzętu:
procesor: Intel(R) Core(TM) i5-4690 3,50 GHz
RAM: 16 GB 2-kanałowy DDR3 800MHz
Płyta główna: Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97-D3H-CF (SOCKET 0)
Grafika: F-419 (1280x1024@75Hz) Intel HD Graphics 4600 (Gigabyte)
System Linux mógłby być zainstalowany na dyski SSD 128GB, na którym jest Windows 10, ewentualnie na osobnym dysku HDD 1TB.
Z góry dziękuję za pomoc.
Numik72

PomPom

Ubuntu jakiekolwiek. Może nawet obejdzie się bez instalacji, odpalając system z nośnika i zgrywając kasety na wyznaczone miejsce na dysku twardym/ssd. Trochę Windowsa będzie przypominać Lubuntu albo Xubuntu (pasek na dole i podobnie z okienkami), ew. Linux Mint Cinnamon.

https://help.ubuntu.com/community/FireWire
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum