Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dziedzictwo Mandrivy

Zaczęty przez PomPom, Grudzień 01, 2017, 02:55:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lesio

No cóż, jak widać większość przechodzi do porządku dziennego nad faktem, że mamy dość bogatą wiedzę o tym, że produkty "politycznie słusznej strony" (systemy operacyjne, procesory, itd) nie są "czyste" - wręcz przeciwnie, mamy dużo doniesień o różnych "atrakcjach" - tkwiących w naszym sofcie i hardzie od wielu lat - a o tych obecnych dowiemy się wtedy, gdy zostaną zastąpione przez następne ...
Warto też zwrócić uwagę,że ja jakakolwiek wpadka w tym zakresie strony przeciwnej byłaby bezzwłocznie rozdmuchana medialnie (wystarczy prześledzić wojnę medialną z Kasperskim) ...

MSki

@Robert75, to tylko "pobożne życzenia", wiesz sam jak zagrożone jest bezpieczeństwo w sieci i w jakim stadium , oraz na jakich płaszczyznach toczy się wojna informacyjna. Nie można być niczego pewnym.
Nie twierdzę, że należy się okopać do pozycji stojąc i popuszczać w rajtuzy, ale skoro nie można czegoś sprawdzić, to nie powinno się tego używać/kupować.

PomPom

Cytat: Robert75 w Czerwiec 13, 2018, 10:04:04 PM
Ja osobiście nic nie mam do Rosjan, bo nie jestem żadnym homofobem.
Wygrałeś :D
myk byle jak jako tako

MSki


PomPom

myk byle jak jako tako

lesio

@MSki
"ale skoro nie można czegoś sprawdzić, to nie powinno się tego używać/kupować"
wypowiedź absolutnie logiczna, jest tylko małe "ale". Kto na tym forum jest w stanie "sprawdzić" jakikolwiek soft (w sensie systemu operacyjnego)? Przyznaję z pokorą, że ja nie jestem w stanie "sprawdzić" żadnego ... Używam słowa "sprawdzić" w cydzysłowiu, bo rozumiem, że chodzi nie o to, czy system działa, ale o to, czy jest w rozumieniu naszych rozważań "bezpieczny".
Tak nawiasem mówiąc, ostatnio spotkałem się tylko z czterema informacjami o wpadkach linuksa:
- zarażony obraz iso Minta na stronie producenta (można było się uchronić wykrywając niezgodność sumy kontrolnej)
- zarażone malware dwie aplikacje w wersji snap w sklepie Ubuntu
- niegroźna, ale sensacyjnie podana, możliwość wejścia do gruba w trakcie bootowania (dotyczyła raczej kernela, a nie dystrybucji)
- Ubuntu 17.10 powodujący uszkodzenie biosu w niektórych typach komputerów, naprawione w wersji 17.10.1 (razem z łatką naprawiającą bios)

gom1

.. no i testy Deepina zrobione przez TataPingu.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

MSki

Dlatego zabiegałem u Moderacji i Administracji Forum o zakładkę "Bezpieczeństwo", abyśmy tam mogli wymieniać poglądy na temat.
Bo to że system taki czy inny działa, nie jest równoznaczne z tym, że jest systemem bezpiecznym.....i co to znaczy, że bezpiecznym ?

gom1

Dla mnie bezpieczny system to taki, który robi to co ja chcę. Tylko i aż.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Każdy ma swoje podejście w sumie :I Ja uznaję optymalny poziom bezpieczeństwa i taki staram się zachować. W pełni bezpieczny to chyba będzie system w pełni wolny, najlepiej włącznie ze sprzętem i omijaniem większości stron. Żeby osiągnąć w miarę optymalny poziom, staram się wiedzieć, co wgrywam w systemie (jeżeli jest spoza repo).
I tutaj się pojawia to, że staram się korzystać z dystrybucji popularnych, z tego powodu, że więcej oczu na nie patrzy i głośniej będzie o ewentualnych nieprawidłowościach. Nie trzeba jednak skreślać jakichś mniejszych projektów, tylko trzeba do nich podejść ze zrozumieniem. Warto wiedzieć, czym takie distro różni się od pochodnej, jakie są jego cele i jaka jest ekipa za nim stojąca. Przy pochodnych najważniejszym jest wiedzieć, czym się distro różni od swojej bazy.
Z ROSĄ byłby ten problem, że to mniejsze distro, a ja mam zaburzenia lękowe, które by mnie zabiły, gdyby okienko nienaturalnie się ścięło, gdy przeprowadzam płatność online. Do każdego własnościowego elementu systemu podchodziłbym z dużym dystansem (a podobno jakieś własnościowe elementy są). Sam używam Debiana, który bazowo nie ma nic niewolnego, a ja go umyślnie i świadomie sobie brudzę.
myk byle jak jako tako

lesio

@Dziadek
W zasadzie muszę się zgodzić z sensem Twojej wypowiedzi. Ale z dyskusji wynika wyraźnie, że w dużej mierze o naszych wyborach decydują nasze przekonania (nie podejmują wyzwania, żeby określić proporcję przekonań do wiedzy) dotyczące tego, co jest lepsze (lub też gorsze) - Syberia, Alaska czy też Svalbard :-)

astasz

#41
Ponieważ jakiś czas temu zafundowałem sobie w celach testowych Mangeię i zachęcony pierwszym wrażeniem rozpisalem się o niej w tym wątku bardzo pozytywnie, czuję sie zobowiązany tą ocenę zweryfikować.
Generalnie system sprawował się nieźle na jednym z laptopów do czasu jakiejś większej aktualizacji. Wtedy siadły sterowniko do wi-fi (broadcom). Nie żeby to był jakiś problem nie do przejścia ale takie numery w skonfigurowanym już systemie mocno irytują.
W drugim laptopie wystapił problem ze sterownikami do grafiki. Poza tym po zmianie grup uzytkownika zaczęły wystepować jakieś problemy z logowaniem z jakimi wczesniej nie spotkałem się w zadnym innym systemie.
Generalnie wkurzyło mnie to na tyle, ze postanowiłem wrócić do starego sprawdzonego Debiana (tym razem w wersji rozszerzonej - SparkyLinux)
I to by było na tyle jezeli o mnie chodzi ale może inni bedę mieli odmienne dośwaidczenia.
Debian Buster MATE

max95100

Mandriva a raczej Mandrake była fajna w czasach KDE 3.x
Kiedy to jako jedna z niewielu miała łatwy w obsłudze instalator, obsługiwała modem od neostrady oraz zintegrowanego compiza i beryla (wystarczyło zainstalować zamknięty sterownik by cieszyć się pulpitem 3D) obecnie KDE 5 a raczej plasma, pulpit 3D ma już zintegrowany w dodatku na przestrzeni lat pojawiły się inne dystrybucję, które odciągnęły uwage od mandrivy czy magei. Trochę szkoda bo lubiłem Mandrake linuxa i to z niego wyrosło, czyli mandriva.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum