Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dziedzictwo Mandrivy

Zaczęty przez PomPom, Grudzień 01, 2017, 02:55:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

astasz

#15
Odświeżam wątek ponieważ zachęcony wzmianką Dziadka Starowinka postanowiłem spróbować Magei, jednego z głównych spadkobierców Mandrivy.
Pierwsze wrażenia - bardzo pozytywne!
Jako zwolennik prostoty postanowiłem skorzystać z najbardziej minimalistycznej instalacji jaką udało mi się przeprowadzić. Skusiłem się tylko na Xwindow, który automatyczne skutkuje instalacją ultralekkiego  środowiska iceWM.
To co mnie od razu powaliło to łatwość z jaka zainstalowałem sterowniki do mojej kyocery FS-C5350DN
Centrum sterowania Magei (MCC-Mageia Control Center) sprawiło, że trwało dosłownie kilkanaście sekund, podczas gdy na używanych przeze mnie wcześniej debiano i archo -pochodnych systemach sprawiało mi to zawsze  mniejsze lub większe problemy i nie zawsze kończyło się pełnym sukcesem.
Również możliwość wyboru pakietów non-free oraz sterowników firmware sprawiła, że już w czasie instalacji miałem załatwioną sprawę wifi i grafiki nvidii.
Menadżer pakietów urpmi jest bardzo udanym, obsługującym zależności odpowiednikiem apt. Jego przewagą jest to, że podczas instalacji daje ci możliwość wyboru instalacji pakietów dodatkowych spośród kilku propozycji!. Poza tym obsługuje również sporo dodatkowych poleceń, chyba zbliżonych do tych znanych mi z apt (to dopiero będę sprawdzał)
Podczas instalacji sterowników urządzeń oraz po wejściu w MCC do zakładki "sprzęt" otrzymywałem sugestie dotyczące brakujących lub wymagających doinstalowania pakietów niezbędnych do prawidłowego działania sprzętu. Cos w sam raz dla takiego leminga (czyli tzw zwykłego użytkownika) jak ja. lekko, łatwo, przyjemnie.
Instalacja falshplayera? Ściągasz ze strony Adobe - potem jedno kliknięcie myszką i załatwione. Bez żadnego ręcznego kopiowania plików. Mala rzecz a cieszy.
Mageia posiada bardzo intuicyjne centrum sterowania (MCC), które wygladem przypomina mi ono nieco mate-control-center ale jest znacznie bardziej rozbudowane. Kolejne ułatwienie dla nygusów i ludzi ceniących sobie komfort użytkowania.
System ten działa bardzo płynnie i lekko pomimo, że zabiera stosunkowo sporo RAM - ok 350M - co jak na tak lekkie środowisko jak iceWM jest dość pokaźnym wynikiem (dla porównania goły Debian z JWM to ok 120-130 MB). Wrażenie płynności jednak jakby na korzyść Magei.
Na etapie instalacji trzeba trochę uważać bo jak np przeoczysz opcję "uruchom os-probe" to twój nowy grub przeoczy inne systemy. Jasne, że można to naprawić ale po co jak można w tym czasie pisać pochwałę Magei :)
Oczywiście nie ma Linuxa bez kolców.
W porównaniu do wielu systemów opartych na Archu czy Debianie nie ma możliwości tak precyzyjnego doboru instalowanych pakietów i nawet przy wyborze minimalnej instalacji otrzymujemy całkiem spory zasób programów i funkcji (niekoniecznie niezbednych). Może jednak to i lepie bo dzięki temu w systemie niczego nie zabraknie i nie okaże się, że coś nie odpala bo zabrakło ci jakiejś biblioteki czy innego dziadostwa - zobaczymy.
Jak już napisałem-pierwsze wrażenie bardzo dobre a co będzie dalej zobaczymy. Może nawet pokuszę się o pełną instalację z gnome lub plasmą :)
Zachęcam innych do wypróbowania i podzielenia się swoimi wrażeniami.
Debian Buster MATE

robson75

Co do Magei, to nie wiem czy wiesz że istnieje polski projekt Magei, tworzony przez napcok-a, administratora forum polskiej strony wsparcia Manjaro.
https://mageia.org.pl/forum/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

astasz

Wszedłem na tę stronę ale niestety powiało pustką. Jeżeli nawet autor tej strony przerzucił się na manjaro to ciężko spodziewać się czegoś innego.
Trochę szkoda bo jak dla mnie ten system wygląda naprawdę obiecująco. Chociaż to może tylko pierwsze wrażenie...
Potestujemy zobaczymy.
Debian Buster MATE

PomPom

Jak się rozumie angielski, to średnio taka stronka jest przydatna. Inna sprawa, gdyby to było centrum społeczności polskiej, ale ciężko tak ludzi ogarnąć.
Mageię chyba spróbuję, chociaż instalować nie będę, bo już powoli oswajam się z tym, żeby osiąść na Debianie i Ubuntu. Po prostu już umiem jakoś Biedana obsłużyć, to nie ma po co uczyć się czegoś na nowo, gdy działa.
myk byle jak jako tako

astasz

#19
Oczywiście dla mnie póki co podstawowym systemem też będzie Debian. Mageię wgrywam jako drugi na laptopie służbowym. Na pewno będę go używał choćby ze względu na drukarkę. A Debian w odwodzie jakby się coś sypnęło.

PS. Kolejna zaleta Magei - Steam ruszył od razu bez dodatkowych czynności typu "add architecture i386" i manewrów ze sterownikami do karty graficznej.

Pewnie dlatego na forum mageia.org.pl pustki bo system zdaje się bezproblemowy :O
Debian Buster MATE

robson75

Cytat: astasz w Czerwiec 11, 2018, 07:10:41 PMJeżeli nawet autor tej strony przerzucił się na manjaro to ciężko spodziewać się czegoś innego.
Autor napcok z tego co się orientuje to używa i Manjaro i Mageia, jak pewnie się orientujesz Mageia jest produkcji francuskiej, natomiast napcok jest współtwórcą Magei, Made in Poland.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

astasz

Co nie zmienia faktu, że strona mageia.org.pl zdechła.
Ruskie wstawiają dziwne linki, aktywacja konta nie dział i w ogóle lipa.
Tłumaczenia na oficjalnej stronie mageia.org też mocno niekompletne. Może i napcok kiedyś się tym zajmował alo to musiało być dawno...
Debian Buster MATE

robson75

Co do ruskich, to ja kiedyś używałem ROSA Fresh KDE 4, ale niestety KDE 4 przestało być wspierane. Co do systemu to jest bardzo stabilny, w tym nie ma najmniejszych problemów z instalacją sterów do grafiki. Naprawdę bardzo polecam distro tworzone przez Rosjan.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=rosa
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Używam na bieżąco - obecnie Rosa Fresh R10 Mate. Stabilność bardzo duża - jak dla mnie wzorcowa. Pakiety nieco opóźnione, ale nie tak, jak w debianie stabilnym :-)

MSki

Mageia 6 Live z Xfce, sprawdziłem. Całkiem przyzwoite i szybkie distro.

PomPom

ROSA jest super. W moich testach wypadła najlepiej, chociaż nie ukrywam, że lekkie wahania z racji pochodzenia mam.
myk byle jak jako tako

MSki

No własnie, to pochodzenie....po dziś dzień używałbym Point Linux, gdyby nie pochodzenie.

robson75

Nie przesadzacie z tym pochodzeniem? Linux to Linux, czy tworzony w Chinach czy w Rosji. Ja osobiście nic nie mam do Rosjan, bo nie jestem żadnym homofobem.
A to że umieją stworzyć bardzo dobre distro, to należą im się wielkie brawa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Cytat: Robert75 w Czerwiec 13, 2018, 10:04:04 PM
Nie przesadzacie z tym pochodzeniem? Linux to Linux
Linux to jedno, dystrybucja to drugie. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale jak się upewnić czy distro jest "czyste"?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

robson75

Cytat: gom1 w Czerwiec 13, 2018, 10:08:13 PM
Linux to jedno, dystrybucja to drugie. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale jak się upewnić czy distro jest "czyste"?
Mnie się wydaje że linuksiarze z Rosji nie są na usługach Kreml-a, a co za tym idzie Putin-a.
Oczywiście że się nie da sprawdzić czy system jest "czysty", ale żyjemy w takich czasach a nie innych, gdzie czujemy się inwigilowani.
Co do czystości systemu to sam nie wiem czy Manjaro jest "czysty" którego używam.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum