Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Debiana 8.1.0 na Power Mac G5

Zaczęty przez kimi, Listopad 27, 2017, 08:32:58 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Już wspominałem, że z "jabłkiem" nie miałem nigdy do czynienia.
Obiło mi się jedynie kiedyś o "uszy", że, by dojść do "firm-ware" (ponoć to odpowiednik biosu PC-ta) trzeba jednocześnie wcisnąć POWER i potem jednocześnie JABŁKO-ALT-O-F
Czy jest tam coś do nastawiania źródła startu systemu, tego nie wiem, ale osobiście na pewno bym to sprawdził

TataPingu

W międzyczasie jeszcze coś sobie przypomniałem...
- dobrych paaaarę lat temu (ponad 10 na pewno!), znajomy sprawił sobie Maca i o ile dobrze pamiętam, by wybrać napęd do botowania, trzymał podczas startu kompa wciśnięty ALT...
- pokazywały mu się HDD, CD-DVD i USB do wyboru...

TataPingu

Myślę, że to może Cię jeszcze zainteresować:

http://refit.sourceforge.net/

i niestety, tylko w niemieckim (ale od czego jest google!):

https://wiki.ubuntuusers.de/Archiv/Live-USB_Apple/

Z pomocą "refita" na pewno wystartujesz inny system (linux) live z DVD, lub USB...

kimi

TataPingu wielkie dzięki za rady ale bootowanie z napędu dvd nie jest problemem. Problemem jest kompatybilność platformy PowerPC z PointLinux - jak się domyślam. Zostaje mi ten Debian, którego zainstalowałem na dysku hdd i i jeszcze próbować doinstalować sterowniki grafiki lub Fedora, której instalator też uruchamia się. Kolejnym rozwiązanem jest Redhat - tylko, że ta opcja wymaga wiedzy, której nie posiadam. Na marginesie (tak dla potomnych) dodam, że funkcja wyboru bootowalnego pendrive nie jest dostępna w łatwy sposób na PPC dopiero po wpisaniu odpowiedniego polecenia. Apple porzucając wsparcie dla PowerPC, a szczególnie G5 wystawiło do wiatru użytkowników tej na prawdę dobrej architektury (moim zdaniem) na rzecz Intel'a nie uaktualniając systemu Mac OS X - ja właśnie z tego powodu szukam alternatywy, ponieważ nawet uruchomienie nowego skype jest niemożliwe. Ale z drugiej strony dzięki nowej bardziej standartowej platformie instalacja innego niż macOS systemu nie sprawia takiego problemu. Za czasów Ubuntu (chyba 8 ) starałem się go zainstalować na moim iMacu G3 z 99, a skutek końcowy był podobny - dziwne artefakty zamiast poprawnej grafiki. I się umarło iMaczkowi z bezczynności - płyta główna nawet po wymianie bateryjki nie ,,oddycha". Chciałem tego samego uniknąć z G5, ale chyba to nie uniknione :(

TataPingu

Pytam z ciekawości, jeśli wybranie napędu do startu jakiegoś livea nie stanowi problemu, to, powiedzmy po wystartowaniu czy to PointLinuxa, LMDE2, czy jeszcze innego systemu z DVD, system funkcjonuje?

kimi

Np. ubuntu przy starcie z DVD w początkowej fazie pokazuje ładnie logo, a gdy ma się pojawić prawdopodobnie menu wyboru grafika na monitorze się rozpada a komputer ,,zamraża się". Podobny efekt można zaobserwować przy większości najnowszych wersji dystrybucji na ppc, które próbowałem instalować.

TataPingu

No to wgląda na to, że faktycznie, w pierwszym rzędzie karta graficzna, a właściwie sterownik jest niekompatybilny.
Mam obawy, że i nowe kernele mogą być także niekompatybilne.
Już wspominałem, że w ostatnim okresie zostały "odchudzone", tzn. wywalono z nich masę starych sterowników.

Chmmm, chyba jedynym wyjściem jest jakiś PCet. Do linuxa nie musi to być komp "najnowszej młodości". Nawet na 10-letnim sprzęcie XFCE, czy LXDE będzie się dobrze "czuć". O taki sprzęt nie jest trudno...

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

kimi

Dzięki :) ale moim głównym celem było ocalenie G5 przed śmiercią. Szkoda patrzeć jak taka maszynka https://everymac.com/systems/apple/powermac_g5/specs/powermac_g5_quad_2.5.html nie ustępująca mocą obecnym komputerom "umiera" :'( przez brak uaktualnienia systemu. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za pomoc  :)

TataPingu

KONSUMPCJONIZM!
- to nasz Swiat. Czy tego chcemy, czy nie.
Jak widzisz, dotyczy to również Maców

kimi


Zobacz najnowsze wiadomości na forum