Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux Mint czy inny

Zaczęty przez chemar, Listopad 24, 2017, 11:06:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

chemar

Witam

Do tej pory uzywalem duzo dystrybucji Linux a ostatecznie na kompie zostal linux Mint. Jednak teraz zakupilem nowy komp i w zwiazku z tym ze jak zwykle che zainstalowac linuxa mam kilka pytan. Moj komputer to ten. https://www.baur.de/p/csl-multimedia-pc-core-i7-6700k-intel-hd-530-8-gb-ram-ssd-speed-t7877-windows-10-home/AKL10067992720#sku=084019P-0-10067992720

Pytanie to czy na tej maszynie instalowac Linux Mint (jak dotychczas bylem  z niego bardzo zadowolona) czy moze ta maszyne lepiej wykorzysta inny dystrybucja?

Drugie pytanie to mam tam dwa dyski jeden ssd a drugi sata. Jaka instalacja linuxa bedzie najlepsza ja myslalem o tym zeby na dysku ssd zainstalowac rozruch i glowne katalogi a na sata katalog Home i var. A moze calosc na SSD lub SATA. Jakie rozwiazanie proponujecie?

lesio

Ponieważ SSD działa szybko, to warto tam umieścić to, co jest często odczytywane i zapisywane (a więc przede wszystkim system). Dużo zależy od tego, ile miejsca zajmują Twoje dane i czy SSD wystarczy na wszystko. Jeśli całość zmieści się na SSD, to świetnie. Jeśli nie, to katalog z danymi będzie wypadało przenieść na HDD. Skoro preferujesz osobny filesystem /var, to może oznaczać, że trzymasz tam jakąś większą porcję danych (związaną np. z jakimś serwerem www). W tym wypadku decyzja znowu zależy od ilości zajmowanego miejsca.
Ponieważ komputer bazuje na intelu, to raczej nie powinno być problemu z dystrybucjami linuksa. Zawsze warto sprawdzić na liveCD obsługę Wi-Fi i peryferiów. Trudno doradzać w wyborze dystrybucji - każdy użytkownik ma swoje preferencje. Mogę tylko powiedzieć, że osobiście preferuję linię debiana stable ze sterownikami non-free (a więc także sparky stable).

chemar

SSD dziala szybko ale z tego co czytalem w SSD trzeba ograniczac  ilości zapisów na dysku czyli nie powinno sie tam dawac nic co potrzebuje czestego dostepu czy to prawda?

lesio

Obawiam się, że w przestrzeni internetowej funkcjonuje dużo opinii z "początków ery SSD". Proponuję wyrobić sobie opinię na bazie informacji bliższych dzisiejszym rozwiązaniom technicznym:
rok 2012:
http://pclab.pl/art49855-2.html
rok 2015:
http://www.krollontrack.pl/blog/2015/09/11/dysk-ssd-jak-dlugo-bedzie-dzialal/
rok 2016:
https://www.dobreprogramy.pl/Jak-to-jest-z-wytrzymaloscia-dyskow-SSD-prasowka,News,74185.html

Sam używam bez żadnych problemów SSD od około 6 lat i nie stosuję dla nich żadnej taryfy ulgowej - wręcz przeciwnie.

chemar

Wlasnie widze ze w necie duzo informacji ale bardzo starych dlatego zapytalem tutaj.

lesio


chemar

Dzieki. Poczytam. Wiem ze to jest forum linuxowe ale nie chce otwierac nowego tematu wiec przy okazji tu zapytam. CZy jest ktos obeznany w licencjach Windows 10. Kompa kupilem z Windowsem 10 zaimstalowanym oraz z kompem dostalem plytke z windowsem 10. Slyszalem ze licencja jest tak zrobiona ze jak kompa kupie z windowsem 10 to musi ten windows tam byc. Czy to prawda? Nie uzywam windowsa i chcialem usunac go calkowicie jednak nie wiem jak to sie ma do licencji.

gom1

Cytat: chemar w Listopad 25, 2017, 10:31:28 AM
Slyszalem ze licencja jest tak zrobiona ze jak kompa kupie z windowsem 10 to musi ten windows tam byc. Czy to prawda?
Na szczęście to nie jest prawda. Co więcej możesz zwrócić się do producenta sprzętu o zwrot części kasy za niewykorzystaną licencję.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

To ja może powiem o tym Mint'cie. Moim zdaniem Mint 18.x jest kiepskawy, ale jeżeli ci pasuje, to nie ma powodów, by zmieniać distro. Możesz ew. zainteresować się LMDE, o ile korzystasz z Cinnamona.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: Dziadek Starowinek w Listopad 25, 2017, 02:20:05 PMMożesz ew. zainteresować się LMDE, o ile korzystasz z Cinnamona.
A dlaczego tak uważasz? Moim zdaniem na większą uwagę zasługuje środowisko Mate.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

MATE w Mint'cie jest paskudnie skonfigurowane, ale ja nie o tym. LMDE w kolejnej wersji porzuca edycję MATE, więc już lepiej się od razu zainteresować Debianem, jeżeli o MATE chodzi. Albo nie iść w Debiana czystego, a zainteresować się świetnym Ubuntu MATE.
myk byle jak jako tako

robson75

Ale ja nie mówię o mincie, tylko o LMDE2.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

LMDE ma tak samo skonfigurowane MATE jak główny Mint.
myk byle jak jako tako

chemar

OK. Najlepiej bedzie jak poswiece troche czasu i przetestuje rozne dystrybucje na nowym sprzecie. Wtedy bede mogl zostawic to co mi pasuje. Na wczesniejszym sprzecie mialem rozne dystrybucje testowane i ostatecznie zostal Mint. Nie wiem co bedzie na tym. Potestuje to zobacze.

chemar

Cytat: Robert75 w Listopad 25, 2017, 09:35:51 PM
Ale ja nie mówię o mincie, tylko o LMDE2.
Mozesz mi powiedziec dlaczego LMDE 2? Po piereszych testach ma minusa. Na pierwszy ogienbposzly Linux Mint Cinamon i LMDE 2. Cinamon lepiej sobie poradzil na starcie. Lepiej obskuzyl UEFI nie trzeba bylo nic przestawiac w BIOS sam ladnie wszystko poustawial co trzeba, wykryl poprawnie rozdzielczosc ekranu. Niestety LMDE 2 z tymi dwoma rzeczami mial problemy. Trzeba bylo w BIOS wylaczyc SECURE BOOT i rozdzielczosc ekranu zle ustawil i nie bylo mozliwisci przestawienia. Nie bawilem sie jeszcze w instalacje osibnych sterow. No i nastepnie ale to juz nie nalezy do problemu nie przypadl mi wizzalnie do gustu. Czyli na start 2 minusy dla LMDE 2. nastepne do testow Debian, Ubuntu i slack.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum