Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux na stacjonarkę?

Zaczęty przez hubot_, Sierpień 18, 2017, 11:15:57 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

PomPom

Jak chcesz się bawić, to może CRUX?
Arch jest fajny. Używam go i... jest fajny. Jest to jedno z tych distr, które może być tym "finalnym" dla kogoś, kto skacze po systemach. Dokumentację ma miodną i stale aktualizowaną, co się naprawdę ceni. Wiki Debiana wypada przy Arch Wiki po prostu śmiesznie.
Slackware jest ciekawą dystrybucją z tradycjami i oddanymi użytkownikami. Chciałem go przetestować, ale Live nie odpalał mi się, a na VirtualBox działa po prostu kiepsko :/ Miałem napisać, że Arch jest zbyt mainstreamowy i żebyś poszedł właśnie w Slacka, ale widzę, że już to zrobiłeś :D 
myk byle jak jako tako

hubot_

Cytat: Dziadek Starowinek w Październik 22, 2017, 11:17:16 AM
Jak chcesz się bawić, to może CRUX?
Opiszesz dokładniej CRUXa, co to za distro? Sam jestem ciekaw. Co sądzisz na temat Manjaro, Fedory, CentOS i openSUSE? Czy są one warte uwagi?
Cytat: Dziadek Starowinek
Slackware jest ciekawą dystrybucją z tradycjami i oddanymi użytkownikami.
Właśnie głównie ze względu na jego tradycję i historię go wybrałem.
Cytat: Dziadek Starowinek
Wiki Debiana wypada przy Arch Wiki po prostu śmiesznie.
NIe prawda. Wiki Debiana jest chyba jednym z najbardziej dopracowanych. Na przykład porównaj sobie poradnik na temat zabezpieczania Linuxa tu i tu. Na Debian Wiki jest więcej szczegółów w tym zakresie i bardziej fachowo. Debian ma bardzo dobry support dla deweloperów i rozbudowaną społeczność. I na dodatek jest stabilny. Spełnia on wszystkie niezbędne kryteria systemu przeznaczonego wprost pod programowanie i to sobie w nim cenię. Stanowi on stabilny system do testowania i wdrażania aplikacji. Co za tym idzie jest także bardzo dobry na serwer i taka strona www może nawet sobie działać na VPS-ie stojącym na Debianie stable latami. Na desktop jest sid/testing gdzie są świeższe pakiety i można się bardziej pobawić. Jedyne co mi brakuje w Debianie to np. systemu newsów taki jak jest w Gentoo albo możliwości wyboru np. w instalatorze jaki build block ma być użyty dla systemu coś jak te stage3 w Gentoo czy mniej więcej jak te software kits w Slackware abym np. mógł sobie wybrać czy chcę system z systemd czy bez, czy z selinuxem itp. co by ułatwiło wstępne przygotowanie porządanej konfiguracji.
Cytat: Dziadek Starowinek
Chciałem go przetestować, ale Live nie odpalał mi się, a na VirtualBox działa po prostu kiepsko :/
A ja teraz mam inny problem, polegający na tym że walczę z kernel panikiem.
Cytat: Dziadek Starowinek
Miałem napisać, że Arch jest zbyt mainstreamowy i żebyś poszedł właśnie w Slacka, ale widzę, że już to zrobiłeś :D 
Chodzi Ci o to, że Arch jest przereklamowany?
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

PomPom

To tak:
1. O CRUXie wiem tyle, że coś tam od niego Arch odpatrywał i to jedna z tych zaawansowanych dystrybucji. I akurat jest mało znana. Nie mam o niej większego pojęcia. Wymienione przez ciebie dystrybucje pewnie będą zbyt nudne. Jak już, to lepiej takie Manjaro zastąpić Archem choćby. Czy są warte uwagi? Tak, bo są jednymi z tych najgłówniejszych dystrybucji.

2. Piszesz o Debianie samym w sobie, a nie tylko o jego Wiki. Wiele wpisów jest zrobionych byle jak. Sporo jest niezaktualizowanych i jak sobie albo komuś czegoś szukałem, to raczej rzadko brałem to właśnie z Wiki. Debian sam w sobie jest świetny i jest chyba moją ulubioną dystrybucją ciągle (warto zaznaczyć, że ciągle chodzi mi o stable). Swoją drogą, wiki i strona główna Debiana są często wymieniane jako te rzeczy, które należałoby ulepszyć i ja się z tym zgadzam. Dotyczy to przynajmniej prostych desktopowych spraw, do których i mi potrzebne jest Wiki.

3. Arch jest taką oczywistą dystrybucją, gdy mowa o distrach dla bardziej doświadczonych użytkowników (albo pięknych prawdziwych Linuxach). Przereklamowany też jest, ale lekko. Przypisuje mu się trochę za dużo plusów, ale to nadal świetne distro. No i oczywiście wpycha się go na siłę, co już stało się chyba memem.
myk byle jak jako tako

hubot_

Cytat: Dziadek Starowinek
Jak już, to lepiej takie Manjaro zastąpić Archem choćby. Czy są warte uwagi? Tak, bo są jednymi z tych najgłówniejszych dystrybucji.
Z tym że strasznie mnie ciekawi Manjaro i pewnie z czasem obu równolegle sobie poużywam jak sobie jakieś miejsce na dysku zostawię na różne testowe systemy. Mam dysk 3 TB oprócz dysku 200 GB, na którym mam Slackware, więc mogę jak chcę go gospodarować.

Cytat: Dziadek Starowinek
Piszesz o Debianie samym w sobie, a nie tylko o jego Wiki. Wiele wpisów jest zrobionych byle jak. Sporo jest niezaktualizowanych i jak sobie albo komuś czegoś szukałem, to raczej rzadko brałem to właśnie z Wiki. Debian sam w sobie jest świetny i jest chyba moją ulubioną dystrybucją ciągle (warto zaznaczyć, że ciągle chodzi mi o stable). Swoją drogą, wiki i strona główna Debiana są często wymieniane jako te rzeczy, które należałoby ulepszyć i ja się z tym zgadzam. Dotyczy to przynajmniej prostych desktopowych spraw, do których i mi potrzebne jest Wiki.
Nie ma co ukrywać że pewne rzeczy czasem muszę dociągać z Arch Wiki, które ciężko znaleźć na Debian Wiki. Tłumaczenia w Debianie zarówno w systemie, na Wiki jak i na stronie WWW też są kiepskie, dlatego korzystam po angielsku z systemu. Chciałbym dodać że uczestniczę w tworzeniu Wiki Debiana i od czasu do czasu dodaję tam nowe artykuły oraz staram się poprawiać tłumaczenia. Chcę wnieść swój wkład do projektu Debian. Może kiedyś wykorzystam swoje umiejętności na temat tworzenia debów i zostanę maintainerem, kto wie. Jeśli chcesz by dany projekt był lepszy, to zaangażuj się w niego a nie tylko czerp od innych. Niby ja w porównaniu z całą społecznością jestem nikim ale jak takich jak ja ludzi aktywnych zbierze się wielu to wtedy można coś zdziałać. Dwie lub więcej osób to zawsze więcej niż praca jednej. Praca w grupie często jest bardziej efektywna niż poleganie na samemu sobie, zwłaszcza że społeczność Debiana jest tolerancyjna. Także więc, jeśli chcesz aby Wiki Debiana było lepsze, zostań contributorem i zacznij je współtworzyć razem z innymi.

Linki: https://contributors.debian.org/contributor/hubot-guest@alioth/, https://wiki.debian.org/IrcHubot?action=info
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

PomPom

A właśnie, ciężko zostać takim contributorem? Mam zerowe pojęcie o programowaniu, etc., ale w sumie chciałbym wspomóc projekt.
myk byle jak jako tako

hubot_

Cytat: Dziadek Starowinek w Październik 22, 2017, 08:54:08 PM
A właśnie, ciężko zostać takim contributorem? Mam zerowe pojęcie o programowaniu, etc., ale w sumie chciałbym wspomóc projekt.
Nie jest to jakieś zbytnio trudne pod warunkiem że masz odpowiednią wiedzę techniczną. Strona debian.org jest napisana w Pythonie, paczki są często kompilowane ze źródeł w C i budowane potem tak aby to zmieścić w debie, też się często używa narzędzi sed, grep czy awk oraz języka Perl do pracy z tekstem, więc tak sobie myślę że jeśli byś miał zamiar iść dalej w tym kierunku i zostać np. opiekunem pakietów czy deweloperem to na pewno wiedza z programowania czy ogólnie działania Linuxa mogłaby się przydać.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum