Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z bootem i zmniejszanie partycji.

Zaczęty przez paweex112, Listopad 05, 2017, 03:24:34 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

paweex112

Zainstalowałem niedawno ubuntu 17.10 obok windowsa. (miałem dwie partycje z czego na jednej był win10, a na drugiej zainstalowałem ubuntu). Gdy ubuntu się zainstalowało zrobiłem restart i nie miałem do wyboru windowsa 10... Więc komendą "bootrec/fixmbr" przywróciłem windowsa. No i teraz mam problem bo nie mogę odpalić ubuntu. Po porstu teraz odpala się sam windows. Przywracanie gruba nie pomogło bo w terminalu ciągle wyskakują jakieś błędy proszę o pomoc.

Ps. Chciałbym jeszcze zmniejszyć partycję na której jest zainstalowany ubuntu bo trochę za dużo przeznaczyłem jej miejsca. Jest to możliwe bez ponownej instalacji?

PomPom

Początkowo wyświetlał się GRUB, tylko nie było Windowsa na liście, czy po prostu komputer od razu przechodził do Ubuntu? Jeżeli był GRUB, to trzeba było dograć os-prober i zaktualizować GRUB. Ale już teraz zobacz, czy przy wyborze źródła do bootowania nie ma pozycji, która odnosi się do gruba. Może mieć w nazwie "ubuntu" albo "grub" chyba. Jakbyś taką znalazł, to już wystarczyłoby ustawić ją w biosie jako domyślną przy bootowaniu.

Zmniejszyć możesz, ale "tył", bo na "przodzie" już jest wgrane Ubuntu. Żeby to zrobić możesz odpalić live i program GParted.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum