Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Problem z bootem i zmniejszanie partycji.  (Przeczytany 717 razy)

Offline paweex112

• Newbie
  • *
  • Reputacja: +0/-0
Problem z bootem i zmniejszanie partycji.
« dnia: Listopad 05, 2017, 03:24:34 pm »
Zainstalowałem niedawno ubuntu 17.10 obok windowsa. (miałem dwie partycje z czego na jednej był win10, a na drugiej zainstalowałem ubuntu). Gdy ubuntu się zainstalowało zrobiłem restart i nie miałem do wyboru windowsa 10... Więc komendą "bootrec/fixmbr" przywróciłem windowsa. No i teraz mam problem bo nie mogę odpalić ubuntu. Po porstu teraz odpala się sam windows. Przywracanie gruba nie pomogło bo w terminalu ciągle wyskakują jakieś błędy proszę o pomoc.

Ps. Chciałbym jeszcze zmniejszyć partycję na której jest zainstalowany ubuntu bo trochę za dużo przeznaczyłem jej miejsca. Jest to możliwe bez ponownej instalacji?

Offline PomPom

• Hero Member
  • Reputacja: +1/-0
  • RAM RANCH REALLY ROCKS!
Odp: Problem z bootem i zmniejszanie partycji.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2017, 04:00:27 pm »
Początkowo wyświetlał się GRUB, tylko nie było Windowsa na liście, czy po prostu komputer od razu przechodził do Ubuntu? Jeżeli był GRUB, to trzeba było dograć os-prober i zaktualizować GRUB. Ale już teraz zobacz, czy przy wyborze źródła do bootowania nie ma pozycji, która odnosi się do gruba. Może mieć w nazwie "ubuntu" albo "grub" chyba. Jakbyś taką znalazł, to już wystarczyłoby ustawić ją w biosie jako domyślną przy bootowaniu.

Zmniejszyć możesz, ale "tył", bo na "przodzie" już jest wgrane Ubuntu. Żeby to zrobić możesz odpalić live i program GParted.
Windows 10 | Arch Linux | Gentoo