Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

wyłączona akceleracja sprzętowa grafiki VIA

Zaczęty przez wmaker, Październik 28, 2017, 04:04:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

wmaker

System chodzi baaardzo pooowooooli, CPU obciążone na 100% na starcie mam komunikat o trybie awaryjnym z powodu wyłączonej akceleracji sprzętowej kart graficznej (czy tego dotyczy info unloaded w Graphics ?). W sterownikach jest tylko komunikat o niestandardowym sterowniku AMD 64 microcode.
Wklejam konfigurację systemu z prośbą o pomoc co można z tym zrobić żeby działało normalnie.

System:    Host: learn Kernel: 4.8.0-53-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: Cinnamon 3.4.3 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.3) dm: lightdm Distro: Linux Mint 18.2 Sonya
Machine:   Mobo: MICRO-STAR model: MS-7142 v: 1.00 Bios: Phoenix v: 6.00 PG date: 09/15/2005
CPU:       Single core AMD Sempron 2500+ (-UP-) cache: 256 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3) bmips: 2799 speed: 1399 MHz (max)
Graphics:  Card: VIA K8M800/K8N800/K8N800A [S3 UniChrome Pro] bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1106:3108
           Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: fbdev (unloaded: vesa) Resolution: 1280x1024@77.00hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.8, 128 bits)
           GLX Version: 3.0 Mesa 12.0.6 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card VIA VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller
           driver: snd_via82xx port: ec00 bus-ID: 00:11.5 chip-ID: 1106:3059
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.8.0-53-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter
           driver: 8139too v: 0.9.28 port: e000 bus-ID: 00:08.0 chip-ID: 10ec:8139
           IF: enp0s8 state: down mac: <filter>
           Card-2: VIA VT6102/VT6103 [Rhine-II]
           driver: via-rhine port: ed00 bus-ID: 00:12.0 chip-ID: 1106:3065
           IF: enp0s18 state: down mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 500.1GB (1.4% used)
           ID-1: /dev/sda model: WDC_WD5000AAKS size: 500.1GB serial: WD-WMAWF0597012
Partition: ID-1: / size: 457G used: 4.6G (2%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
           ID-2: swap-1 size: 2.08GB used: 0.01GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID:      System: supported: N/A
           No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
           Unused Devices: none
Sensors:   System Temperatures: cpu: 49.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Repos:     Active apt sources in file: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
           deb http: //ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/dist/linuxmint/packages sonya main upstream import backport
           deb http: //archive.ubuntu.com/ubuntu xenial main restricted universe multiverse
           deb http: //archive.ubuntu.com/ubuntu xenial-updates main restricted universe multiverse
           deb http: //archive.ubuntu.com/ubuntu xenial-backports main restricted universe multiverse
           deb http: //security.ubuntu.com/ubuntu/ xenial-security main restricted universe multiverse
           deb http: //archive.canonical.com/ubuntu/ xenial partner
Info:      Processes: 175 Uptime: 1:11 Memory: 1383.1/1935.9MB
           Init: systemd v: 229 runlevel: 5 default: 2 Gcc sys: 5.4.0
Client: Unknown python2.7 client inxi: 2.2.35

gom1

Na moje oko za słaby sprzęt, a za ciężka dystrybucja.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

robson75

Z tego co czytam to masz zainstalowanego Cinnamona, ja bym proponował instalacje Mate, a jeszcze lepiej Xfce.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

wmaker

ok. spróbuję z innym systemem, dzięki za chwilę na przeczytanie i analizę, odezwę się po reinstalacji.

robson75

#4
Cytat: wmaker w Październik 28, 2017, 09:13:11 PM
ok. spróbuję z innym systemem, dzięki za chwilę na przeczytanie i analizę, odezwę się po reinstalacji.
Ja nie mówię żebyś instalował inny system. Zainstaluj jak Ci odpowiada Linux Mint, tylko z lżejszym środowiskiem graficznym np. Xfce.
https://linuxmint.com/edition.php?id=242
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

wmaker

Xfce mi wywaliło przy instalacji (nie sprawdziłem sumy pobranego iso :\ )
Mate chodzi bez komunikatów, przyzwoicie (nie jestem wymagający)

Dziękuję za wskazówki, spróbuję doinstalować xfce odok mate i porównać co lepiej chodzi/pasuje.

robson75

Cytat: wmaker w Październik 31, 2017, 09:09:09 AM
Mate chodzi bez komunikatów
Ponieważ tylko w środowisku Cinnamon możesz otrzymać komunikat o awarii pulpitu.
Na szczęście nie doświadczysz tego w Xfce czy Mate.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

wmaker

coś jest nie tak, Mint działa ale kuleje (zastanawia sie 0,5- 1,5 sek), spróbowałem też wersji 32 bitowej, uaktualnienia pobrane i zainstalowane, sterownik do mikrobit 64 AMD wskazuję ręcznie i w sumie to na Mate było chyba najlepiej (tyle że krótko go testowałem). mam wrażenie że coś jest nie tak ze sterownikami lub obsługą pamięci. Trochę siara jak WIN był płynniejszy :{
Co pominąłem?!

PomPom

Ja czegoś tutaj nie ogarniam. Twój procek nie obsługuje przecież 64 bitów, więc powinieneś w sumie patrzeć tylko na 32 bity. Windows (XP) owszem lepiej będzie działał, ale jak chcesz coś wspieranego, to Q4OS patrz. Jak nie dajesz mu neta albo niespecjalnie ci zależy na bezpieczeństwie, to chyba najwięcej taki sprzęt zdziała na WinXP, choćby do pogrania.
myk byle jak jako tako

wmaker

Zanim zabrałem się za instalacje przeczytałem w Wiki że ten procesor obsługuje 64 bity i mint 64 bit  chodził ( w sumie najlepiej)
Szukam alternatywnego systemu do przeglądania sieci ( fora, i urzędowe) prostych prac biurowych i nauki podstaw programowania - czy Q4OS można zainstalować edytory/compilatory do javy, VB ?

PomPom

myk byle jak jako tako

gom1

Nadal uważam, że Mint i Sempron będą się gryzły na potęgę. Dla tego procka potrzebna jest lekka dystrybucja z jeszcze lżejszym menedżerem okien. Nieustająco polecam Antix Linux.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

TataPingu

"gom1" ma całkowitą rację. To nie jest sprzęt na najnowszego minta. I w dodatku z najbardziej wymagającym cinnamonem.
Podzielam zdanie goma1, powinieneś rozglądnąć się za czymś lżejszym.

Co do 32-64 bitów, po co na siłę próbować te 64 bity?
- jeśli nie masz większego ramu niż 2 GB, to w praktyce 64-bitowym systemem niczego dodatkowego nie uzyskasz.
A nawet, gdy masz powyżej 2 GB, to odpowiednio dobranym 32-bitowym kernelem jesteś w stanie spreparować dostęp do części powyżej 2GB (wiele zależy od posiadanego sprzętu, szczególnie matheboardu).

Poza tym, użytkowego oprogramowania jest o wiele więcej na 32 bity, niż na 64.

Jeśli na siłę obstajesz przy mińcie, to zainstaluj 32-bitowego LMDE2. Bazuje na debianie "Jessie", t.j. oficjalnej wersji "stable"

Samego debiana nie polecam. Z Twoich wątpliwości wynika, że dopiero zaczynasz z linuxem (to się chwali! ;)).
System jest bardzo dobrym systemem, wymaga jednak już zaawansowanej wiedzy i początkującego użytkownika może prędko zniechęcić.

gom1 wymienia Antixa, ja dodam ew. PointLinuxa. Wersja 3 również bazuje na "Jessie", ale można ew. zainstalować jeszcze wersję 2 (dokładnie 2.3.2). Co prawda ta bazuje na poprzednim "Wheezy", ale jeszcze jakiś czas będzie wspomagana.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum