Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z sudo - brak pomysłu...

Zaczęty przez must, Październik 19, 2017, 12:00:09 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

must

Witam, jestem nowym użytkownikiem linuxa debian. Właściwie to jestem zmuszony na nim pracować(studia). Pobrałem wiec wirtualna maszyne Oracle i utworzylem na nim Linux Debian. Wszystko fajnie dziala, komendy dzialaja, lecz muszę sie zapoznać z edytorem VIM, jak sie go uzywac etc. Niestety nie mam go zainstalowanego, wiec po przeszukaniu wujka Google, wpisałem do terminala: - sudo get-apt install vim.

Po wpisaniu tego wyskakuje mi: "bash: sudo: nie znaleziono polecenia"

Po kolejnym przekopaniu internetu o co tutaj chodzi wyczytalem, zeby wpisac apt-get upgrade i tutaj mi wywala bledy
Zdjecie:
https://zapodaj.net/5b8b7f66ef0a6.png.html


Ktos wie o co tutaj chodzi?

PomPom

Sudo nie jest wgrane.
Najpierw przejdź na roota, wpisując "su". Następnie wpisujesz hasło administratora. W ten sposób będziesz miał uprawnienia admina i mógł doinstalować sobie choćby te sudo (apt install sudo).
Następnie wpisujesz "nano /etc/sudoers". W sekcji User privilege specification dopisujesz swoją nazwę użytkownika (tę z małej litery) w odpowiednim miejscu. Robisz to dokładnie pod "root ALL=(ALL) ALL", tylko zamiast root tym razem piszesz właśnie swoją nazwę użytkownika. Ma to wyglądać tak:
root ALL=(ALL) ALL
twoja_nazwa ALL=(ALL) ALL   (możesz skopiować po prostu linijkę roota i zmienić tylko nazwę użytkownika)

Ctrl + X, żeby zapisać. Teraz wpisujesz "exit", żeby wyjść z su i możesz próbować zaczynać już komendę od sudo.

https://wiki.archlinux.org/index.php/sudo
Tutaj to konkretnie opisane, bo ja mogę coś pisać niejasno.

myk byle jak jako tako

lesio

Pomyliłeś się też przy nazwie polecenia - raz napisałeś apt-get (prawidłowo), a w niedziałającej linii zastosowałeś "get-apt" (nieprawidłowo).

Oczkins92

Wpisuj polecenia w debianie przez sudo bo ja jak pamietam chciałem ifconfig i też krzyczał że nie zna polecenia dopiero przez sudo odpaliło
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic

pavroo

#4
Panowie, sudo w Debianie nie jest domyślnie instalowane i nie jest wymogiem.
Jeśli kopiujecie polecenia podane na innych forach lub z różnych poradników, to nie używajcie sudo, jeśli nie działa.
Po prostu trzeba użyć:
su
podaj hasło root, a następnie swoje polecenie, zwykle dodawane po sudo.

Więc, np. zamiast:
sudo /odpal/moj/skrypt.sh
użyć można:
su
podaj hasło root
/odpal/moj/skrypt.sh
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum