Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Propozycje do kolejnego wydania

Zaczęty przez sir_lucjan, Marzec 25, 2013, 01:38:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

grewest

#30
mam pomysł żeby dodać taki program f.lux (dzieki niemu łatwej w nocy oderwać sie od komputera :)



Wiele osób nawet nie wie że istnieje taki program wdłg. mnie warto chociarz wspomnieć użytkownikom sparky iego

model

#31
A propos innych środowisk: Pavroo napisał "dewizą Sparka jest lekkość i szybkość" - pozwolę sobie dodać: i to może być jego mocną stroną. Jeśli już rozważać dodanie czegoś, to godny uwagi jest wspomniany już przez kogoś, będący wciąż jeszcze w powijakach Razor-QT. Doinstalowałem go do Sparky'ego dwójki i działa bez zarzutu, w zakresie zasobożerności (a raczej jej braku) jest porównywalny z LXDE i równie szybki. Nie robiłem fachowych testów, ale taka jest moja obserwacja.



Dziś ściągnąłem sobie betę Sparky'ego 3. Trochę pobawiłem się z nim (bez instalacji, z płyty) i działa bez zarzutu, szybko. Bardzo fajny pomysł z SparkyCenter.



Jako fanatyczny zwolennik dwupanelowych menedżerów plików dodam, że chętnie w standardzie na płycie widziałbym jakiś pracujący w trybie graficznym (np. Double Commander)

Alphanumerix

#32
@up używam na co dzień w Arch Linuxie i jest bardzo dobrze ;) Lekki i szybki, do tego banalny w ręcznej konfiguracji (a więc z łatwością można by mu dorobić motyw dla Sparkyego ;p). Do tego jest rozwijany aktywnie. Nawet nie wiem jak zacząć, ale sam chętnie zbudowałbym jakiś spinn-off Sparkiego działąjący czysto w Qt (tak jak i mój Arch teraz ;p)



http://imm.io/16PGY" class="bbcode_url">Pulpit Alphanumerixa ^^

sovtware

#33
Razor-QT to jest worek KDE ? bardzo podobne środowisko graficzne jak patrzę na screenach proszę o jakieś informację będę wdzięczny a szczególnie czy Razor-QT jest lekki czy tak samo ciężki jak KDE

jak jest wart do sprawdzę sobie to środowisko

model

#34
Obawy sovtware rozumiem, bo sam KDE omijam szerokim łukiem (podobnie jak fatalnego obecnie GNOME). Razora z KDE łączą biblioteki (QT) ale nie ociężałość. Nie jest forkiem a odrębnym projektem. Może używać różnych menedżerów okien, ja próbowałem z Openboxem i całkiem zgrabnie to wygląda i działa. Jest lekki i szybki (taka była idea powstania projektu Razor-gt). Ładuje się nieco dłużej niż LXDE ale potem już nie widać różnicy.



Sam mam LXDE i jestem zadowolny, ale czasem warto obejrzeć coś innego niż się zwykle używa. Moja sugestia by zanteresować się Razorem związana była z pomysłami włączenia do Sparky'ego forków GNOME, co kłóci się jednak jak sądzę z ideą lekkości i szybkości przyświecającą Sparky'emu. Jeśli już coś dodawać czy zmieniać, to trzymając się tej idei.



Fajnym pomysłem było włączenie do dystrybucji WindowMakera (przed laty go używałem), ale obawiam się, że to projekt skazany na zagładę ze względu na swoją nietypowość.

urbek

#35
@model pisząc o forkach gnome

Quote:

Moja sugestia by zanteresować się Razorem związana była z pomysłami włączenia do Sparky'ego forków GNOME, co kłóci się jednak jak sądzę z ideą lekkości i szybkości przyświecającą Sparky'emu. Jeśli już coś dodawać czy zmieniać, to trzymając się tej idei.


miałeś jak sądzę środowisko mate na myśli, które dołączyło do sparky. Ja mam maszynę acer aspire z 2006r i używam z powodzeniem sparky z tym forkiem, który moim zdaniem jest świetnym projektem i sparky włączając go do siebie nic nie traci na lekkości, co oczywiście bardzo łatwo sobie sprawdzić po zuzyciu zasobów. Masz rację co do fatalnego nowego gnome-a, ale mate to fork starego dobrego gnome-a, od którego jest jednak na obecnym etapie o wiele lepszy. Co do zużycia zasobów to aż chyba specjalnie zrobię test obydwu wersji i wrzucę screeny by obalić stereotyp o ociężałości mate. Nie mam nic do LXDE, które jest na prawdę bardzo dobre, ale mate jest ładniejsze i bardziej konfigurowalne.

SparkyLinux 3.0-beta1 w wersji live z pendriva http://i.imm.io/1785M.png" class="bbcode_url">http://i.imm.io/1785M.png na czystoi po zalogowaniu z pulpitem LXDE i conky, na którym widać zużycie pamięci ram i procka

SparkyLinux 2.1.1 ,,Eris" MATE na czysto tyle, że z dysku i z conky, na którym tez powinno być widać zuzycie zasobów http://i.imm.io/1787n.png" class="bbcode_url">http://i.imm.io/1787n.png

Sparky mate moim zdaniem nie psuje idei lekkości i szybkości a daje użytkownikom większe bogactwo wyboru i dopasowania pulpitu do swoich potrzeb.

model

#36
Źle się wyraziłem ajbo źle mnie zrozumiałeś. Starego gnoma sam kiedyś używałem. Chodziło mi o GNOME3 a konkretnie o propozycję by dać Cinnamona.

urbek

#37
@model co do cinnamona to zgadzam się w całej rozciągłości i uważam, że do sparka nawet na siłę się go nie da wcisnąć:) Cinnamon jest moim zdaniem niezbyt udanym projektem i wydaje mi się, że zginie śmiercią naturalną w niedługim czasie.

Albedo 0.64

#38
@urbek: masz rację, że Mate pasuje do idei Sparky ale Twoje porównanie z LXDE nie jest miarodajne bo opiera się na porównaniu instalacji HDD i systemu Live. Ja akurat mam kombinację MATE/LXDE w Sparku i różnica wynosi 30 - 50 Mb RAM na korzyść LXDE. MATE zajmuje minimum 130 Mb podczas gdy LXDE od 70 do 100 Mb. Oczywiście uruchamiane z HDD, system live z natury potrzebuje więcej pamięci. Nie zgadzam się też w kwestii konfiguracji środowiska, LXDE niczym nie ustępuje MATE a nawet daje więcej możliwości ustawień. Przykłady? 1. możliwość ustawienia różnych tapet na poszczególnych pulpitach 2. dowolny kolor czcionki na panelu niezależnie od motywu, 3. bezproblemowe ustawianie dowolnego formatu daty i zegara systemowego. Poza tym w MATE trzeba dłużej czekać na załadowanie pulpitu. LXDE startuje w 3 sekundy po zalogowaniu podczas gdy MATE potrzebuje kilkunastu. Dyskusję na ten bardzo ciekawy temat proponuję przenieść do działu o środowiskach bo w tym wątku chodzi o inne sprawy. Pozdrawiam wszystkich.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

sovtware

#39
proponuję by w nowej wersji znalazły się zainstalowane takie pakiety jak



Preload



Prelink



każdy chyba je zna więc opisywać ich chyba nie muszę :)

model

#40
Znam się na tym średnio, ale z tego co wiem Preload działa tak, że często używane aplikacje ładuje sobie na wszelki wypadek do pamięci. A co gdy jej jest mało? Przy założeniu, że Sparky ma działać w słabych maszynach (też w odniesieniu do RAM) dla użytkowników np. starszych laptopów może to sie okazać nieopłacalne, a nawet spowolnić pracę. Tak mi się wydaje, ale może nie mam racji.

MoroS

#41
@model ma rację. Preload jest fajny jak mamy dużo pamięci RAM. W przypadku sprzętu z niewielką ilością pamięci może nieźle przymulić. O ile możnaby prelinkiem potraktować bazę Sparkiego przed wydaniem, o tyle sam Preload mógłby być dostępny jako np. dodatkowa opcja w SparkyCenter (jakaś kategoria typu "Wydajność").
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

urbek

ic od dawna się nie dzieje w tym dziale a wpadła mi w oko jedna ciekawa przeglądarka, która podobała mi się już kiedyś na windows a od niedawna jest dostępna na linux. Mam na myśli przeglądarkę Maxthon, która to jest bardzo funkcjonalną, rozbudowaną i bardzo konfigurowalną przeglądarką zrobioną przez chińczyków, którzy nie specjalnie się przejmują prawami autorskimi więc można w niej spotkać wszystkie najlepsze funkcje spotykane w innych znanych przeglądarach:) Można ją pobrać w formie paczek deb, rpm lub tgz, ale myślę, że mogła by być preinstalowana wraz z systemem, bo chyba, żadna dystrybucja nie ma jej jeszcze w pakiecie instalacyjnym a moim zdaniem warto się jej przyjrzeć i przynajmniej wypróbować, bo jak zawsze znajdą się różne opinie na ten temat.

pavroo

Pomysł jest ciekawy.
Kilka miesiący temu postanowiłem dodać ją do sparkowego repo, lecz zrezygnowałem.
CytatWHEN YOU INSTALL MAXTHON YOU WILL BE GIVEN THE OPPORTUNITY TO INSTALL ADDITIONAL SOFTWARE PRODUCTS FROM THIRD PARTY PROVIDERS
Z informacji wynika, że pakiet instalacyjny umożliwia instalację dodatkowego oprogramowania (adware).
Nie wiadomo ile z tego oprogramowania jest instalowane za Twoja zgodą, a ile jest przemycane.
Poza tym producent nie pozwala na redystrybuowanie programu:
Cytat2. RESTRICTIONS.
You may not:
(v) redistribute...
Jeśli ktoś bliżej przyjrzał się warunkom producenta i jeśli się mylę, to może wyprowadzi mnie z błędu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum