Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pierwszy raz na Linuxie. Linux do internetu i filmów.

Zaczęty przez xX1KeJ1Xx, Październik 03, 2017, 02:09:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gom1

W gazecie piszą, że sześć wersji:
- 4.6.1 32/64bity z LXDE lub Xfce
- 5.0 64-bity z LXQt lub Xfce
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

pavroo

Dobry Panie, 6 obrazów na jedną płytę wcisneli...
Musi być dual layer...
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

xX1KeJ1Xx

Cytat: gom1 w Październik 04, 2017, 07:03:52 PM
@xX1KeJ1Xx leć do kiosku po najnowszy "Komputer Świat"..



.. i instaluj Sparky :-D
.   A żebyś wiedział, że polece :D

gom1

@xX1KeJ1Xx: jestem fanem tej dystrybucji od pierwszego wejrzenia, na pewno będziesz zadowolony :-)

@pavroo: opowiesz skąd Sparky znalazł się w KŚ? To był Twój pomysł? Sami się zgłosili? I czy Linuxiarze.pl mają zysk ze sprzedaży? ;-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

pavroo

Nie ma w tym mojej interwencji, wydali Sparka bo tak chcieli.
Wczoraj znalazłem wideo z tym wydaniem na youtube i byłem tak samo zaskoczony.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Kusicie, żeby Archowi zmniejszyć /home i postawić obok Sparky'ego :I
Swoją drogą, cieszy mnie entuzjazm OPa :D
myk byle jak jako tako

xX1KeJ1Xx

A kubuntu, xubuntu, lubuntu na taki słaby sprzęt się nada? I czym to się różni?

robson75

Cytat: xX1KeJ1Xx w Październik 05, 2017, 01:23:33 PM
A kubuntu, xubuntu, lubuntu na taki słaby sprzęt się nada? I czym to się różni?
Nie kombinuj, najpierw zainstaluj SparkyLinux dajmy na to Xfce, a jeśli nie będzie Tobie odpowiadał to wtedy spróbuj z *buntu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Kupiłem i ja to czasopismo. Na rewersie" okładki z systemem jest napis - "SparkyLinux 5.0 z pulpitem Xfce".
Pojemność płyty 8,4Gb.

PomPom

xX1KeJ1Xx, Kubuntu jest raczej ciężkawe, ale Xubuntu (Xfce) i Lubuntu (LXDE) spokojnie pójdzie. Popróbuj sobie na live te systemy. Sparky to też dobry start, bo oparty blisko na takim bardzo fajnym systemie zwanym Debian. Zobacz sobie np. czy nie masz tearingu (takiego rozjeżdżania się obrazu przy ruchu), bo do filmów to może być bardzo irytujące. Jak to sprawdzić? Można popatrzeć na YT po filmikach "tearing test" lub po prostu włączając jakiś film dość ruchliwy. Bardzo możliwe, że na *ubuntu i Sparky taki problem nie występuje, ale lepiej i na to zerknąć.
myk byle jak jako tako

Oczkins92

Ja też chce polecić Sparky Linux a to są powody:
-bazuje na Debianie czyli będziesz miał większe prawdopodobieństwo że będzie działał stabilnie
- Jako że bazuje na Debianie dla mnie z dotychczasowych dystrybucji najmniej pobiera RAM (i swap odpowiednio wykorzystuje nie ingerując w ustawienia)
- Ma dużo skryptów ułatwiające życie początkującemu użytkownikowi
- Jestem Polakiem i będę promował polskie systemy  ;)
Wszystko dobrze jak nie wnerwia ciebie nic


robson75

Cytat: maj0nez w Październik 05, 2017, 10:02:20 PM
Witam
włączę się do dyskusji a np:
https://manjaro.pl/mabox-linux-17-02-gotowy/
Choć że sam używam systemu Manjaro i jestem naprawdę bardzo zadowolony z tej dystrybucji to bym Ci mógł polecić Maboxa, ale tylko pod warunkiem że masz chociaż podstawowe pojęcie o Linuksie, ponieważ to jest system mało skomplikowany ale możesz mieć problemy i podstawowa wiedza jest wskazana.

A jeżeli chodzi o Maboxa jest to Polski system opierający się na Manjaro tworzony między innymi przez napcoka (administratora Forum Manjaro.pl), system jest bardzo lekki świetnie nadający się na słabsze maszyny. Jak sama nazwa mówi Mabox jest to pulpit Openbox.
Ale to nie jest moja bajka, zdecydowanie wolę środowisko Xfce.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

#29
Mabox na początek to naprawdę kiepski wybór ze względu na samego Openboxa. Popieram tutaj podejście Archmerged, gdzie zaleca się zacząć od Xfce, a później dopiero openbox - a i mowa tutaj o osobach, które chcą się Linuxa i Archa uczyć, żeby w końcu przejść na jego czystą formę z dowolnym środowiskiem.
Nie wiem, czy samo Manjaro polecać początkującym, bo widzę i sam doświadczam, że potrafi się "źle wgrać" i ma czasami lekkie problemy, do których trzeba mieć lekką wiedzą. Na moje, Manjaro to distro dla osób, które wiedzą, że potrzebują rollinga i chcą go zdobyć w prosty sposób, więc to jednak lekki stopień "wtajemniczenia" już.

EDIT. Inny wątek mi przypomniał jeszcze coś o Mint'cie. Otóż miętka czasami nie wykrywała wifi i często zrywała połączenie. Było to tak irytujące, że czasami miało się już dość i odpalało się live ludzkiego distra, żeby sprawdzić te parę hasełek w google, do których Mintowi by trzeba było dać dobry kawał czasu.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum