Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dziwny problem. Nie startuje płyta instalacyjna systemu.

Zaczęty przez martel, Październik 03, 2017, 09:46:00 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gom1

Faktycznie.. tu może jest pies pogrzebany. Czy aby autor wątku nie wrzuca jedynie pliku ISO na płytę? Zamiast wypalić obraz?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

martel

GParted nagrałem, hula dobrze.
Ale nadal nie wiem w czym problem, bo wyczyściłem cały dysk, sformatowałem i usunąłem wszystkie partycje, dysk nowo narodzony. I co? I nic. Bo ani mandriva ani kubuntu nie chcą się załadować.
Po uruchomieniu płyty mam taki komunikat:
Cytaterror: no such partition
Za to ubuntu uruchamia się bez problemu.
Więc o co chodzi???

PomPom

#17
BIOS czy UEFI? Zgaduję, że bios, więc możesz jeszcze w gparted dać Urządzenie -> Utwórz tablicę partycji i wybrać msdos. I nie do końca teraz wiem w czym problem? Chodzi o to, że system po wgraniu się nie odpala i wywala błąd, czy płyta wywala taki błąd, a system jeszcze instalowany nie był. Błąd wskazuje na jakieś problemy z grubem raczej. Dziwne tylko, że problemu na Ubuntu nie ma...

A dobre, przecież w tytule jest problem :P Gupi ja. Nie wiem tylko co do płyty ma dysk :I Może dziś zbyt wolno myślę...
myk byle jak jako tako

gom1

Ten błąd ("error: no such partition") wskazuje, że w MBR dysku siedzi Grub, który próbuje wystartować system z usuniętej partycji. Z jakiegoś powodu komputer nie chce wystartować z płyty.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

martel

#19
MBR, Grub, UFEI, równie dobrze moglibyście mówić po chińsku, tyle samo bym zrozumiał :)

W każdym razie wygląda tak, że uruchamiam kompa z płytą instalacyjną i po chwili pokazuje się ten błąd. Dzieje się tak w mandrivie 2011 i kubuntu. Ubuntu jak się okazuje też nie działa ale trochę inaczej, bo instaluje się dość dużo, a potem pojawił się błąd - pod linkiem jest zdjęcie z ekranu https://dysk.onet.pl/link/2p2mX
No i teraz to już kompletnie nie wiem co robić, czy czasem nie spieprzyłem dysku :(

Uruchomiłem jeszcze raz Gparted i okazało się, że partycje są nadal, tylko chyba  puste.
wygląda to tak
https://dysk.onet.pl/link/FrWLF



martel

To może inaczej. Bo szczerze mówiąc, to jak widać nie jestem za bardzo biegły w tematach informatycznych. A GParted widzę pierwszy raz, więc zrobiłem coś, ale nie wiem czy dobrze.

Napiszcie proszę co zrobić po kolei, żeby wyczyścić dysk do czysta i przygotować do instalacji nowego systemu.

pozdrawiam

PomPom

Urządzenie -> Utwórz tablicę partycji i wybierz msdos. Partycje powinny się usunąć i dysk serio będzie "wyzerowany".
myk byle jak jako tako

MSki

@martel spróbuj inaczej. Kup płytę DVD-RW, czyli wielokrotnego nagrywania i kasowania...zaoszczędzisz, a i zawsze będziesz miał możliwość wypalenia kolejnego obrazu iso.
Pobierz interesującą Cię dystrybucję i wypal na czystej płycie jako bootowalny obraz iso. Odpal kompa zpłytą w nośniku i niech system wstanie z Live. Później spróbuj ten system zainstalować, ale nie wybieraj w opcjach partycjowania opcji zaawansowanych...niech system sam (odznacz jedynie - cały dysk) sformatuje dysk i pozakłada partycje. To działa prawie w każdej user frendly dystrybucji z automatu.

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

martel

CytatOdpal kompa zpłytą w nośniku i niech system wstanie z Live.
Właśnie problem w tym, że płyta live nie startuje. Inaczej bym tak zrobił i nie zawracał głowy.

martel

CytatStawiam na uwalony napęd DVD.
Też to biorę pod uwagę, jednak dlaczego np. GParted startue, albo ubuntu startował, dopóki nie pogrzebałem w partycjach.

martel

CytatUrządzenie -> Utwórz tablicę partycji i wybierz msdos. Partycje powinny się usunąć i dysk serio będzie "wyzerowany".
OK, a dalej? Rozumiem, że powinienem utworzyć przynajmniej jedną partycję z całego dysku. Ale jaki powinna mieć File System, czy jakieś inne parametry?

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

martel, dalej uruchom płytkę z distrem i daj mu zrobić partycje. Możesz je zrobić sam, ale możesz też oddać to instalatorowi. Popieram goma1.
myk byle jak jako tako

martel

CytatA nie możesz spróbować instalacji z pendrive?
mógłbym, tylko nie wiem jak :(

Zobacz najnowsze wiadomości na forum