Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zapisywanie ustawien linux mint na pendrive

Zaczęty przez karoles357, Wrzesień 23, 2017, 12:46:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Norbi71

Nie możecie się opędzić od fachowego języka? Jakiego początkującego zachęci takie cosik:
"natywny dla linuksa" albo "natywnych rozwiązań"
Już opisałem czego potrzebuję i dlaczego win usb i inne nie są dla mnie, przynajmniej nie w takich przypadkach. mint live się sprawdza ale chciałem umilić sobie ;=) pl wersją, jak widzę sprawa zapisywalnych wersji live nie jest prosta jak ujmują to w poradnikach.
Na razie zrobiłem live MX ale nie miałem czasu jeszcze go wypróbować nawet

PomPom

myk byle jak jako tako

Fibogacci

#32
Cytat: Norbi71 w Styczeń 06, 2023, 07:03:24 PMJuż opisałem czego potrzebuję i dlaczego win usb i inne nie są dla mnie, przynajmniej nie w takich przypadkach. mint live się sprawdza ale chciałem umilić sobie ;=) pl wersją, jak widzę sprawa zapisywalnych wersji live nie jest prosta jak ujmują to w poradnikach.
Na razie zrobiłem live MX ale nie miałem czasu jeszcze go wypróbować nawet

W MX polską wersję systemu masz już wbudowaną w obraz/system, nie trzeba dopiero dociągać z Internetu, jak to jest w przypadku Mint (tak było dawniej, ale tak pewnie nadal zostało).

Przy uruchamianiu systemu Live wybierz F2 i wersję języka lub jeśli uruchamiany z UEFI, należy wybrać wersję języka korzystająć z menu tekstowych. W każdym przypadku polski jest od razu, o czym wielu tworzących filmy-recenzje z YouTube albo nie wie, albo zapomina albo woli używać systemu po angielsku, ale zazwyczaj po prostu o tym nie wiedzą.

Można też na stałe zapisać wybór języka i przy następnym uruchamianiu pendriva już nie trzeba będzie znowu wybierać, tylko od razu będzie uruchamiał się po polsku.

Bardzo szczegółowa instrukcja (po polsku) jak korzystać z funkcji zapisywania na pendrivie różnych zmian, ustawień, konfiguracji (Persistence i Remaster) oraz kilku innych możliwości jakie daje system (np. instalacja Frugal) jest tutaj: http://mxlinux.pl/tryb-persistence/

Więcej przydatnych informacji o MX znajdziesz: http://mxlinux.pl/mx-linux-podstawowe-informacje/ i http://mxlinux.pl/pobieranie/

Sprawa zapisywalnych wersji jest prosta, tylko trzeba użyć systemu, który m.in. do tego został zaprojektowany lub posiada temu poświęcone narzędzia.

Takie są właśnie MX i antiX. Jak już poznasz tzw. ABC, to później tworzenie kolejnych pendrive'ów czy kart z systemami, ich klonowanie lub zmiany będzie prosta i szybka.

Podręczniki do MX też istnieją, starsza jeszcze wersja, ale ciągle przydatna, polskie tłumaczenie pierwszych 3 najważniejszych rozdziałów: https://mxmanuals.s3.us-east-2.amazonaws.com/user_manual_mx18/mxum_pl.pdf

Oraz najnowsza wersja, polskie tłumaczenie maszynowe: https://github.com/MX-Linux/mx-docs/raw/master/mxum_pl.pdf

Mogą się przydać.

PS. Na pendrivie utworzonym narzędziem MX Live USB Maker poza systemem utworzony zostanie też katalog Live-USB-storage. Tam można zapisywać wszystkie dane np. dokumenty, obrazy, wideo, muzykę itp. i są one tam na stałe, można do tego katalogu na pendrivie uzyskać dostęp z dowolnego innego komputera/systemu Linuksowego, i z niego odczytywać i zapisywać. Działa jak normalny pendrive.

Jest też opcja w MX Live USB Maker (chociaż ja nigdy jej nie testowałem), aby utworzyć na pendrivie osobną partycję (podaje się w procentach jak duża ma być ta partycja), np. w formacie vfat, czyli wtedy byłby dostęp także z Windowsa do tej partycji.

Podsumowując, na pendrivie jest system i jest katalog/katalogi z ogólnym dostępem do przechowywania danych na stałe.

Ogólnie dużo jest możliwości, tylko trzeba je poznać.

melis

Tak, Mx ma znaczną przewagę nad np Mint właśnie przez, wręcz nadmiar autorskich rozwiązań i narzędzi. Jednym z nich jest "zrzut systemu", który ja osobiście zawsze posiadam na pendrive z ventoy, gdzie mam zainstalowane dokładnie wszystko to co potrzeba i mogę taki obraz uruchomić na każdej maszynie, uzyskując swój skonfigurowany system. Na co dzień nie korzystam z Mx, ale w razie potrzeby zawsze jest przy tyłku ze wszystkim w garści. A natywne, mówiąc po chłopsku, znaczy obsługiwane przez system, jak exe w Windows :D

ubuntus

Przypadkowo wpadłem na ten wątek  Dyskusja była długa. Ale ostatnia wypowiedź według mnie najbardziej trafna.Tu nie chodzi o to , że jak napisano we wcześniejszym poście , że np. język pl można ustawić przed bootowaniem iso live ale o to aby wykonać w prosty sposób taką spolszczoną wersję iso live z własnymi ustawieniami gdzie nie trzeba przy każdym bootowaniu tego ustawiać od nowa.
Kiedyś takie wersje były  dołączane na płycie DVD w pismach komputerowych, Powinny być takie narzędzia do wszystkich dystrybucji linuxa .
Najczęśćciej w innych dystrybacjach można utworzyć botowalny pendrive , ale na postawie gotowego pliku iso. Tutaj można nie tylko zmienić podstawowe ustawienia dostępne w opcjach bootowania , ale też wprowadzić inne ustawienia, zaaktualizować system,pobrać potrzebne aplikacje i wygenerowć w prosty sposób nowe iso live z tymi zmianami .
Persistance jest w wielu dystrybucjach ale jak napisano wcześniej zwłaszcza na starszym sprzęcie system się ,,muli" nie do wytrzymania.
Ciekawą opcją w MXsie jest możliwość utworzenia takiej partycji na dowolnym nośniku w tym hdd co pewnie do użytku dmowego rozwiązało by  problem szybkości.
Podobnie jak Melis używam pendriva z Ventoyem od jakiegoś czasu z Takim MXem.
Nie wiem dlaczego inne dystrybucje jak Fedora ,Ubuntu itp. nie mają takieiego narzędzia. A może inne dystrybucje linuxa to mają ?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum