Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zapisywanie ustawien linux mint na pendrive

Zaczęty przez karoles357, Wrzesień 23, 2017, 12:46:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Norbi71

Windows z liveiso ma ograniczenia wynikające z windows właśnie, liunux je olewa ;-).
@CoyaDeBrojara tu też jest: "UUI is the use of persistent storage, where available" stąd moje przypuszczenie że ta dystrybucja mint-a tego nie obsługuje choć partycja o znanej nazwie jest tworzona.
Poradzicie konkretną z tych 3? Skłaniam się do MX ale macie doświadczenie.

Norbi71

Windows z liveiso ma ograniczenia wynikające z windows właśnie, liunux je olewa ;-).
@CoyaDeBrojara tu też jest: "UUI is the use of persistent storage, where available" stąd moje przypuszczenie że ta dystrybucja mint-a tego nie obsługuje choć partycja o znanej nazwie jest tworzona.
Poradzicie konkretną z tych 3? Skłaniam się do MX.

Albedo 0.64

MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

Cytat: Norbi71 w Styczeń 01, 2023, 04:49:04 PMPoradzicie konkretną z tych 3? Skłaniam się do MX.
Nie, nie poradzimy, bo wybór to indywidualne preferencje. Każda z nich ma jakieś "pros&cons".

pavbaranov

Cytat: pavbaranov w Styczeń 01, 2023, 06:51:48 PM
Cytat: Norbi71 w Styczeń 01, 2023, 04:49:04 PMPoradzicie konkretną z tych 3? Skłaniam się do MX.
Nie, nie poradzimy, bo wybór to indywidualne preferencje. Każda z nich ma jakieś "pros&cons".

Norbi71

Dzięki Wam wszysykim i każdemu z osobna :-). Poczytam o MX i napiszę o wnioskach.

Norbi71

Tak po szybkim rzucie okiem: muszę utworzyć MX Live i z niego za pomocą MX Live USB Maker na drugim penie utworzyć właściwy z możliwością zapisu?

Fibogacci

#22
Cytat: Norbi71 w Styczeń 01, 2023, 07:58:14 PMTak po szybkim rzucie okiem: muszę utworzyć MX Live i z niego za pomocą MX Live USB Maker na drugim penie utworzyć właściwy z możliwością zapisu?

Jeśli nie masz żadnego Linuksa pod ręką, to posiadając pendrive z MX/antiX utworzony spod Windowsa tak by trzeba zrobić, aby uzyskać pendriva z MX/antiX z pełną możliwością zapisu i modyfikacji systemu na stałe (tryby Remaster i Persistence) czyli ze zmianami konfiguracji, oprogramowania, nowych lub starszych kerneli itp.

Ale jeśli masz już do dyspozycji Mint lub jakiegokolwiek innego Linuksa, możesz wykorzystać MX Live USB Maker w pliku AppImage, tutaj na filmie przykład, jak to zrobić w Mint: https://www.youtube.com/watch?v=vYT7NSZqJrY

Plik w AppImage znajdziesz na GitHubie: https://github.com/MX-Linux/lum-qt-appimage/releases/tag/19.11.02

Ten plik i program Live USB Maker z niego uruchamiany posiada takie same funkcje jak ten w systemie MX/antiX czyli pozwala np. na zastosowanie pełnego szyfrowania pendriva z systemem. Bardzo przydatna funkcja dla osób ceniących prywatność lub jeśli taki system przenośny ma być stosowany np. w firmie.

A że praca na takim systemie na pendrivie jest możliwa i komfortowa, mogę potwierdzić z własnego doświadczenia. W mojej obecnej pracy na zmianę w zależności od potrzeb używam albo Windowsa 10 (a na nim jeśli tylko to możliwe do niektórych zastosowań WSL2 z Ubuntu), albo MX uruchomiony w maszynie wirtualnej (ale nie jest to optymalne), ale najbardziej wydajnie i najwięcej możliwości działania daje system uruchomiony właśnie z pendriva Live USB.

I nie jest to nie wiadomo jak szybki pendrive, tylko najtańszy Kingston 64 GB z promocji w Komputroniku, jest już w wersji 3.0 czy nawet może 3.2, ale nawet nie wiem, czy to USB w komputerze używa 3.0. Komputer będzie miał pewnie już z 10 lat co najmniej, ale trzeba działać na tym co dają, Xeon z 8 wątkami po 3,2-3,6 GHz i 32 GB RAM.

Windows na dzień dobry to zużycie 7 do 10 GB RAM, a przy różnych mniejszych i większych zadaniach dobija do 30 GB ponad, natomiast MX przy mojej konfiguracji (dwm) na dzień dobry nie zajmuje więcej niż 200 MB RAM przy Live USB, a w zwykłej pracy jak to MX między 1-4 GB, przy ciężkich obliczeniach maksymalnie 10 czy 15 GB, ale to już były duże sprawy.

Norbi71

Minta też mam na pendraku także zrobię takiego z MX i tyle. Dzięki :-)

microsofter

Zaproponuję inne rozwiązanie, bowiem odnoszę wrażenie, że usiłując rozwiązać jeden problem, niepotrzebnie tworzycie następny.

Cytat: Norbi71 w Grudzień 31, 2022, 04:52:41 PMNie jest moim celem stać się zaawansowanym użytkownikiem Linuksa, nie mam chęci ani motywacji. Potrzebny mi jest na zasadzie dysku ratunkowego gdy głupi Windows nie daje rady, czyli partycjonowanie po mojemu, edycja plików systemowych bez zabawy z uprawnieniami itp, taki pendrak narzędziowy.

W tym celu Linux jest ci zbędny. Takie zadanie spełni, z powodzeniem, płyta ratunkowa oparta o DOS. Skoro używałeś go, wiesz, jak łatwo można wykonać płytę startową, emulującą dyskietkę 2,88 MB. To niewiele, jednak jak dołożysz RAM-dysk, do którego, po starcie, dekompresują się spakowane narzędzia, wejdzie wszytko co potrzebujesz:

- sterownik NTFS dla DOSa,
- sterownik LFN,
- edytor,
- attrib,
- coś do partycjonowania, np. Ranish
- i jakiś lekki klon NC.

Warto dodać bufor (SmartDrive) i sterowniki do DVD-ROM. Zapewne – jak każdy user DOSa – masz to wszystko pod ręką. Chwila roboty i problem rozwiązany, czasem najprostsze metody są najlepsze.

Tak wygląda moja płyta. Zhackowałem geometrię ,,dyskietki", dzięki czemu ma taką pojemność:

dir a: /w

  Volume in drive A is DOS rescue
 Volume Serial Number is 1601-1977
 Directory of A:\

IO.SYS      COMMAND.COM CONFIG.SYS  HIMEM.SYS    GSCDROM.SYS
AHCI.SYS    GCDROM.SYS  XDVD2.SYS    RAMDRIVE.SYS AUTOEXEC.BAT
SETRAMD.BAT FINDRAMD.EXE UNRAR.EXE    EBD_FULL.RAR COUNTRY.SYS
MSDOS.SYS    FDISK.EXE    FORMAT.COM  EDIT.COM   
        19 file(s)     10 236 223 bytes
         0 dir(s)               0 bytes free
chkdsk a:

Volume DOS rescue created 2004.05.15 1:17
Volume Serial Number is 1601-1977

   10 313 728 bytes total disk space
   10 313 728 bytes in 19 user files
            0 bytes available on disk

        8 192 bytes in each allocation unit
        1 259 total allocation units on disk
            0 available allocation units on disk

      655 360 total bytes memory
      590 288 bytes free

Na RAM-dysk weszły w całości: DOS, NC i NU, oraz masa innego softu; słowem – wszystko, co może się przydać, gdyby kiedyś Windows nie wstał:

chkdsk c:

Volume MS-RAMDRIVE created 1991.08.21 0:00

   33 505 280 bytes total disk space
       16 384 bytes in 1 hidden files
      360 448 bytes in 22 directories
   29 310 976 bytes in 440 user files
    3 817 472 bytes available on disk

       16 384 bytes in each allocation unit
        2 045 total allocation units on disk
          233 available allocation units on disk



Polecam.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

W takim razie, jeszcze takie rozwiązanie: https://freedos.org/download/ - tam także info o programach, które livecd zawiera.

Albedo 0.64

#26
Wracając do pierwotnego tematu czyli "Zapisywanie ustawien linux mint na pendrive" : jest jeszcze jedno, najprostsze ze wszystkich rozwiązanie, tak oczywiste, że nikomu jeszcze nie przyszło na myśl. Wystarczy użyć pendrive jak dysku SSD, utworzyć partycję exFAT i zainstalować (prawie) dowolny OS w normalny sposób. Trzeba tylko pamiętać o wskazaniu sektora rozruchowego na pendrive. System zainstalowany w ten sposób nie będzie przenośny, będzie nieco wolniejszy niż normalnie (zależy od jakości pena) a sam pendrive będzie się grzał i skróci się jego żywotność. Prościej się nie da. 
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Norbi71

#27
Sterowniki miałem kiedyś (bez dyskietki startowej i narzędziowej nie wyobrażałem se podchodzenia do kompa z usterką), za dużo zabawy, przypomniały mi się czasy jak walczyłem o każdy kilobajt pamięci RAM ;-). Do dziś używam TC, zresztą portable,  (był jeszcze WC, że gates nie dogadał się od początku z nortonem tylko brnął w eksplorator to niezrozumiałe), jest niezrównany. Miałem właśnie problem z windą: na koncie administratora marudził że nie mam uprawnień i żebym skontaktował się z administratorem ;P. Ma swoje odloty. Pod mintem z usb skasowałem co zbędne i już, nie będę się wgłębiał co tam mu przeszkadzało. Ale fajnie  jakby był pl i miał stery do wifi, a tu już nie daje rady. Linią komend już nie chce mi się bawić, chyba że muszę.
@Albedo 0.64: da się: rufysem nagrałem live mint i jak napisałem do moich potrzeb wystarcza. Tylko ni ema tych 2 rzeczy a w sumie spolszczenia nie zapamiętuje.
Choć zaciekawiła mnie MX-Workbench. No i musi być przenośny bo czasem inne kompy "zaawansowanych" użytkowników się trafiają.

microsofter

Cytat: Norbi71 w Styczeń 02, 2023, 04:10:19 PMże gates nie dogadał się od początku z nortonem tylko brnął w eksplorator to niezrozumiałe
Nie do końca. NC stał się standardem w Europie, podczas gdy w USA, większą popularnością cieszył się XTree. Żaden system nie ma, z pudełka, dołączonego menedżera w stylu Commandera (Windows, OS/2, żaden Unix).
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

#29
Cytat: Albedo 0.64 w Styczeń 02, 2023, 03:55:05 PMWracając do pierwotnego tematu czyli "Zapisywanie ustawien linux mint na pendrive" : jest jeszcze jedno, najprostsze ze wszystkich rozwiązanie, tak oczywiste, że nikomu jeszcze nie przyszło na myśl. Wystarczy użyć pendrive jak dysku SSD, utworzyć partycję exFAT
Przyszło - jest wyżej. Tyle, że ja proponuję np. f2fs, a nie exFAT. Ten drugi mimo wszystko nie jest natywny dla linuksa i nie jest też najlepszym standardem dla pendrive'a.

Inna sprawa, że @Norbi71 w ogóle do niczego linux nie jest potrzebny. Ba, śmiem twierdzić - nie to forum. To, czego chce i potrzebuje, to utworzenie awaryjnego liveiso do operacji na systemie Windows. To należy używać natywnych rozwiązań dla tego systemu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum