Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Modyfikacja komputera pod Minta

Zaczęty przez piotr-2006, Luty 22, 2014, 02:49:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

piotr-2006

Zgodnie z Waszymi radami zmieniłem system z Ubuntu 12.04 na Minta 16 Mate . Mint podoba mi sie zdecydowanie bardziej niz Ubuntu  :)  .

Chcialbym jeszcze dograc moj stary komputer , zeby wszystko chodzilo jak nalezy , bo na razie troche go muli . Kompa potrzebuje do przegladania stron , ogladania filmikow na Youtube i sluchania muzy .

Zastanawiam sie co by wymienic w komputerze zeby osiagnac maksymalny efekt przy minimalnych nakladach finansowych . Moze ktos mi doradzi ? . Ja sklaniam sie do wymiany karty grafiki na lepsza np HD3450 lub HD 2600 na AGPx8 .



Obecny zestaw to :



- proceson AMD Duron 1,6 Mhz

- pamiec RAM 1 GB

- karta grafiki Nvidia 440mmx 64 MB na AGPx8

- dysk 40 GB

- internet z Orange predkosc ok. 5 MB



Zestaw stary ale jary , robi za drugi ( a nawet trzeci :) ) komputer w domu




Albedo 0.64

#1
Witaj. Miałem kiedyś komputer w podobnej konfiguracji i z tego co pamiętam, dawne GNOME 2 nie muliło. Obecnie MATE jest lżejsze od pierwowzoru więc tym bardziej nie powinno mulić. Zanim wypatroszysz blaszaka spróbuj jak będzie po wyłączeniu kilku programów startowych. Proponuję odznaczyć: aplet kolejki drukowania, dostępność wizualna, mintUpload, mintWelcome, współdzielenie osobistych plików. współdzielenie pulpitu. Żeby odciążyć RAM i grafikę możesz zrezygnować z mint menu (20 MB) i mint update, zamiast tego możesz użyć menu środowiska a aktualizacje uruchamiać ręcznie. Powyższe zabiegi powinny poprawić sytuację na tyle, by modernizacja kompa nie była konieczna.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

piotr-2006

#2
Wcale nie sadze zeby powodem mulenia byl zle skonfigorowany system . Zreszta nie o to mi chodzilo :).

Chce isc w kierunku delikatnej modernizacji komputera , tylko nie wiem co bedzie mialo najwiekszy wplyw na wydajnosc ( szczegolnie przy internecie i Youtube ) .

Ma ktos jeszcze jakies pomysly ?


Albedo 0.64

#3
Nie jest to kwestia "złej" lub "dobrej" konfiguracji tylko ilości uruchamianych procesów i usług na starcie systemu. Najczęściej wykorzystujemy zaledwie część z nich, reszta mieli się bez sensu. U mnie jest tak z bluetooth. Nie mam karty bluetooth w komputerze ale aplet mate menedżera bluetooth i program Blueman instalują się i startują z systemem. Po co? Podobnie z drukowaniem, korzystam z drukarki sporadycznie ale aplet kolejki drukowania o tym nie wie i startuje za każdym razem. Wyłączam te usługi i efekt jest widoczny. Uważam, że modernizacja w Twoim przypadku nie ma sensu. Ale jak już koniecznie chcesz wyrzucić trochę kasy to nie zamieniaj siekierki na kijek i nie kupuj kart ATI, z którymi są problemy pod linuksem (sterowniki). Sprawdź też "prądożerność" nowej karty bo może się okazać, że konieczna też będzie wymiana zasilacza. Ode mnie byłoby na tyle. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

piotr-2006

#4
Przekonales mnie :) . Zrobilem tak jak radziles wylaczajac pare niepotrzebnych programow i juz jest lepiej . Oczywiscie cudow nie nalezy sie spodziewac bo ten komp to juz staruszek i zaden system nie bedzie smigal na nim jak blyskawica :P.

Przy okazji pochwale Minta 16 :) . Przesiadlem sie na niego po prawie  dwoch latach z Ubuntu 12.04 . Juz po kilku diach wiem jedno - na pewno nigdy nie wroce do Ubuntu .

Pozdrawiam wszystkich Mintowcow :)


Maromann

#5
a może klasyka, czyli powrót do debiana?? lxde prawdopodobnie byłoby wystarczające na tę konfigurację.



na swoim starym ponad dziesięcioletnim komputerze mam pointa (debian z mate). działa rewelacyjnie. na o rok młodszym - semplice.(debian sid z openboxem) można powyłączać wiele serwisów na starcie i w trakcie użytkowania. śmiga jak rakieta. ubuntu-pochodne są przeładowane aplikacjami. wszystkie grzyby w jednym barszczu. na marginesie fajne są niektóre z dystrybucji linuxbbq. ale trzeba trochę samemu pogrzebać. na pewno jest to coś przeciwstawnego do minta.



pozdro

Albedo 0.64

#6
Kolega Maromann wskazuje dobry kierunek. Twój "staruszek" (tak jak mój "dziadziuś") może jeszcze śmigać jak za dawnych czasów. Warto przemyśleć wypróbowanie lżejszych środowisk. W Mincie jest dostępna fajna wersja LXDE skomponowana przez mati75 (info na stronie linuxmint.pl), dostępne są też Fluxbox czy JWM w repozytoriach, ograniczają Cię jedynie czas i chęci. W oczekiwaniu na Minta 17 możesz poeksperymentować i wybrać najlepszą dla siebie opcję.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

piotr-2006

#7
Dzięki za konkretne sugestie :) . Staruszek komp z silnikiem 1,6Gh ha ha robi teraz na strychu za centrum mulimedialnej pod zestaw stereo . Zrobiłem tam sobie fajny pokój odsłuchowy i wszystko śmiga jak trzeba :) .

A Mint Mate tak się mi się spodobał , że wgrałem go na mój główny komp :) .

Próbowałem też przetestować Mint Cinamon , ale to już nie to ...

Pozdrawiam :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum